HP a Compaq: patnáct tisíc lidí přijde o práci

Zřejmě rekordní propouštění v počítačové branži nastane velmi brzy a bude rychlé; zaměstnanci ale dostanou slušné odstupné.
Pravděpodobnost sloučení firem Hewlett-Packard a Compaq se stále zvyšuje; po hlasování akcionářů obou firem zbývá ještě dopočítat některé hlasy (neměly by ale výsledek ovlivnit) a úspěšně zvládnout několik žalob.

Obě firmy se už pilně připravují na první, a možná z jejich pohledu nejdůležitější důsledek sloučení – propuštění enormně velkého množství zaměstnanců, celkem 15 000 osob z obou firem. Seznamy jsou zřejmě už vypracovány a zaměstnanci se postupně seznamují s propouštěcími oznámeními (kterým se v USA podle charakteristického formuláře s bolestnou ironií říká „růžové obálky“). Propouštění je provedeno způsobem, že nejsou vyhozeni lidé, ale zrušena jejich pracovní místa; to může vypadat jako nepodstatný rozdíl nebo dokonce jako nějaká machinace a klička, ale není tomu tak. Lidé ze zrušených míst dostávají dva měsíce čas si najít jiné místo uvnitř firmy, tedy neopustit společnost, pouze přejít jinam – firmy totiž, i když na jedné straně takto masivně propouštějí, mají na druhé straně stále poptávky po nových zaměstnancích v odděleních, která expandují, jak informuje například i tato stránka. Devítitýdenní doba na hledání nové práce uvnitř HP je výrazně víc než dříve a i ve srovnání s jinými firmami v podobných případech to je nadprůměrná doba. HP dále těm zaměstnancům, kteří budou muset přece jenom firmu opustit, dá čtyř- až dvanáctiměsíční plat, v závislosti na tom, jak dlouho pro firmu pracovali, plus nabízí podporu a pomoc při hledání nového místa po dobu tří měsíců. Všechny tyto podmínky jsou mírně nadprůměrné proti ostatním firmám v branži, ale HP také není firma jako každá jiná – je historicky známá velmi nadprůměrnou péčí o své zaměstnance a o jejich loajalitu, z nich má také vysoce nadprůměrný počet akcie mateřské firmy. Právě známá „HP Way“ neboli „u HP to děláme jinak“ byla i důvodem protestu významné části akcionářů proti spojení; obávali se, že nový management chce udělat z HP jinou firmu – takovou, která o své zaměstnance příliš nedbá a jde jen drsně po zisku.

Firma rovněž zveřejnila některé další podrobnosti o slučování; z nich vyplývá, že jde daleko více o pohlcení nebo – podle termínu firmy – „adoptování“ Compaqu než o rovnocenné spojení. Tam, kde se činnosti obou firem překrývaly (tj. obě dělaly v principu totéž a konkurovaly si), převezme („adoptuje“) jedno oddělení rychle činnosti odpovídajícího oddělení druhé firmy, načež toto druhé oddělení zmizí bez náhrady. A protože silnější, přebírající firmou je HP, není zřejmě příliš pochyb o tom, kdo bude v těchto případech mnohem častěji „adoptovat“ a kdo bude zrušen a rozpuštěn; silnější určuje pravidla hry. Z náznaků se ale zdá, že alespoň ve třech oblastech budou naopak přebírajícími týmy od Compaqu: v serverech, v desktopech určených pro korporace a v noteboocích.

Dosud nejsou známy informace, jak se propouštění dotkne týmů obou firem v České republice, a dá se také očekávat, že to bude interní, nijak nemedializovaný proces, doprovozený maximálně stručnou tiskovou zprávou. Zřejmě k určitému snižování stavů dojde a pro „insidery“ bude pochopitelně velmi zajímavé, jak bude tvořen vrcholový management, neboť obě firmy v domácím prostředí vždy oplývaly schopným, aktivním vrcholovým managementem tvořeným převážně českými manažery, velmi dobře rozumějícími domácímu trhu, disponujícími rozsáhlými a dlouhodobými kontakty, nikoli tedy (jak je u některých korporací zvykem) obvyklými zahraničními „univerzálními šéfy“ bez nějakých mimořádných, dlouhodobých vazeb a kontaktů na domácí půdu.

Diskuze (1) Další článek: Papírový výstup z digitálních fotografií

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Velké propouštění, Firma, Tisíc, Compaq, Mateřská firma, Tisíc lidí, Nové místo, Nový management, HP, Domácí péče, Známý princip


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky