HP a Compaq: patnáct tisíc lidí přijde o práci

Zřejmě rekordní propouštění v počítačové branži nastane velmi brzy a bude rychlé; zaměstnanci ale dostanou slušné odstupné.
Pravděpodobnost sloučení firem Hewlett-Packard a Compaq se stále zvyšuje; po hlasování akcionářů obou firem zbývá ještě dopočítat některé hlasy (neměly by ale výsledek ovlivnit) a úspěšně zvládnout několik žalob.

Obě firmy se už pilně připravují na první, a možná z jejich pohledu nejdůležitější důsledek sloučení – propuštění enormně velkého množství zaměstnanců, celkem 15 000 osob z obou firem. Seznamy jsou zřejmě už vypracovány a zaměstnanci se postupně seznamují s propouštěcími oznámeními (kterým se v USA podle charakteristického formuláře s bolestnou ironií říká „růžové obálky“). Propouštění je provedeno způsobem, že nejsou vyhozeni lidé, ale zrušena jejich pracovní místa; to může vypadat jako nepodstatný rozdíl nebo dokonce jako nějaká machinace a klička, ale není tomu tak. Lidé ze zrušených míst dostávají dva měsíce čas si najít jiné místo uvnitř firmy, tedy neopustit společnost, pouze přejít jinam – firmy totiž, i když na jedné straně takto masivně propouštějí, mají na druhé straně stále poptávky po nových zaměstnancích v odděleních, která expandují, jak informuje například i tato stránka. Devítitýdenní doba na hledání nové práce uvnitř HP je výrazně víc než dříve a i ve srovnání s jinými firmami v podobných případech to je nadprůměrná doba. HP dále těm zaměstnancům, kteří budou muset přece jenom firmu opustit, dá čtyř- až dvanáctiměsíční plat, v závislosti na tom, jak dlouho pro firmu pracovali, plus nabízí podporu a pomoc při hledání nového místa po dobu tří měsíců. Všechny tyto podmínky jsou mírně nadprůměrné proti ostatním firmám v branži, ale HP také není firma jako každá jiná – je historicky známá velmi nadprůměrnou péčí o své zaměstnance a o jejich loajalitu, z nich má také vysoce nadprůměrný počet akcie mateřské firmy. Právě známá „HP Way“ neboli „u HP to děláme jinak“ byla i důvodem protestu významné části akcionářů proti spojení; obávali se, že nový management chce udělat z HP jinou firmu – takovou, která o své zaměstnance příliš nedbá a jde jen drsně po zisku.

Firma rovněž zveřejnila některé další podrobnosti o slučování; z nich vyplývá, že jde daleko více o pohlcení nebo – podle termínu firmy – „adoptování“ Compaqu než o rovnocenné spojení. Tam, kde se činnosti obou firem překrývaly (tj. obě dělaly v principu totéž a konkurovaly si), převezme („adoptuje“) jedno oddělení rychle činnosti odpovídajícího oddělení druhé firmy, načež toto druhé oddělení zmizí bez náhrady. A protože silnější, přebírající firmou je HP, není zřejmě příliš pochyb o tom, kdo bude v těchto případech mnohem častěji „adoptovat“ a kdo bude zrušen a rozpuštěn; silnější určuje pravidla hry. Z náznaků se ale zdá, že alespoň ve třech oblastech budou naopak přebírajícími týmy od Compaqu: v serverech, v desktopech určených pro korporace a v noteboocích.

Dosud nejsou známy informace, jak se propouštění dotkne týmů obou firem v České republice, a dá se také očekávat, že to bude interní, nijak nemedializovaný proces, doprovozený maximálně stručnou tiskovou zprávou. Zřejmě k určitému snižování stavů dojde a pro „insidery“ bude pochopitelně velmi zajímavé, jak bude tvořen vrcholový management, neboť obě firmy v domácím prostředí vždy oplývaly schopným, aktivním vrcholovým managementem tvořeným převážně českými manažery, velmi dobře rozumějícími domácímu trhu, disponujícími rozsáhlými a dlouhodobými kontakty, nikoli tedy (jak je u některých korporací zvykem) obvyklými zahraničními „univerzálními šéfy“ bez nějakých mimořádných, dlouhodobých vazeb a kontaktů na domácí půdu.

Diskuze (1) Další článek: Papírový výstup z digitálních fotografií

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Velké propouštění, Firma, Známý princip, Compaq, HP, Nový management, Tisíc lidí, Nové místo, Domácí péče, Tisíc, Mateřská firma


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize