HP a Compaq: jak dál u nás

Dokonáno jest, společnosti Hewlett-Packard a Compaq jsou konečně spojeny. Česká republika bude navíc modelovou zemí pro společné vykročení správným směrem.
V současné době plně nastartovala reorganizace HP a Compaqu do jedné společné firmy, obecným pravidlem je buď vzít tu část z jedné společnosti, která je prostě lepší nebo vybrat ze dvou kandidátů na jednu pozici toho lepšího. Všechno půjde ráz naráz, lidí i pozicí je spousta, tak nějaké dlouhé soutěže o některou pozici nebudou na programu dne. Spojily se již částečně i webové stránky, www.compaq.cz již vede na web HP, byť je tam jen odkaz zpět na stránku na compaq.cz.

V České republice tvoří prosté sečtení poboček HP a Compaqu firmu s ročním obratem přes 300 miliónů dolarů s více než 400 zaměstnanci. Ovšem stejně jako na celém světě se počítá se zhruba 10% redukcí personálu v oblastech, kde je překryv a stačí jedna pozice. Náš Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již spojení HP a Compaqu schválil, takže zde nejsou žádné právní překážky.

Dosavadní šéf českého Compaqu Jan Zadák dostal na starosti integraci v celém regionu ISE (což je obdoba EMEA u HP). Pro tuto oblast bude Česká republika modelovou zemí, na které se odladí správný postup spojování dvou velkých firem.

Po stránce organizační se tak Compaq stane součástí HP, značka Compaq nicméně z trhu nezmizí. Pro segment domácích počítačů budou dvě značky PC - Compaq i HP, na malých trzích (a jak zaznělo v kuloárech spadá Česká republika do této škatulky) však bude jen jedna značka. To, která jedna značka zůstane, se však bude rozhodovat jednotlivě podle stavu trhu a pozic jednotlivých značek. Netřeba připomínat velmi solidní pozici Compaqu na českém trhu vůči HP, proto lze tušit, kdo to u nás bude. V běžném prodeji budou osobní počítače a notebooky pod značkami HP i Compaq, pro komerční počítače a notebooky však zůstane zachována jen značka Compaq. Vše ostatní, tedy i servery, ponese značku HP. Z těch známějších produktů je jistě zajímavé, že iPaq se bude prodávat jako HP iPaq.

Ohledně smluv s distributory se nic nemění a všechny současné zůstávají i nadále v platnosti, nadále by měla nová firma v oblasti SMB (small medium business) prodávat přes partnery. Nový HP využije kvalitní prodej přes telefon a web, který má Compaq ve své službě CompaqPlus, pochopitelně se tam však díky HP zvětší objem nabízených a prodávaných tiskáren.

Bude jistě zajímavé pozorovat nakolik se vyplatí prestižní výběr České republiky za modelový příklad. Zda ukážeme ostatním jako to dělat, nebo naopak projdeme všemi problémy a ostatní za nás jen slíznou smetanu. Celý proces slučování neproběhne zcela ze dne na den, je naplánováno na několik měsíců zastavit se ale již nedá.

Diskuze (3) Další článek: AltaVista vyhledává audio, video a obrázky

Témata článku: Notebooky, Hewlett Packard (HP), Compaq, Pozice šéfa, HP Compaq, Celá republika, Značka, Zajímavý trh, HP, Nová firma, Celý den, Pozice, Současná značka, Jak


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní