HP a Compaq: do nebíčka, nebo do peklíčka?

Jakmile se rozptýlil kouř, objevují se názory na budoucnost tohoto giganta – a nejsou zrovna příznivé.
HP a Compaq: do nebíčka, nebo do peklíčka?
Počítačová „událost roku“, spojení firem HP a Compaq, byla samozřejmě krátce nato zastíněna, bohužel, skutečnou událostí roku. My se ale musíme vrátit více zpátky k tomu, co Živě přísluší – branži počítačů a Internetu.

Když byla fúze firem Hewlett-Packard a Compaq ohlášena, bylo to natolik velké překvapení, že se komentátoři příliš nezmohli na nic jiného než na citace oficiálních, samozřejmě „povinně pozitivních“ zpráv a stanovisek vedení obou firem. Během času se ale fundovanějších, dobře proargumentovaných analýz objevuje víc – a jsou k fúzi většinou značně kritické. Domníváme se, že je dobré je uvést: podotýkám, že tentokrát „bez vlastního názoru“, neboť obě firmy znám zejména z jejich podnikání v ČR, které je velmi odlišné od toho, jak podnikají, jak se jim daří nebo nedaří na ekonomicky určujících trzích světa.

Možná je dobré krátce pohovořit o obou firmách. Jsou od sebe tak odlišné, že už příliš odlišnější být nemohou – i když většina lidí vidí jenom jejich produkty, tedy ony béžové krabice pod našimi stoly. Hewlett-Packard (nový název „HP Invent“ se v běžné řeči vůbec neujal…) je tradiční inženýrská firma, jeden ze zakladatelů Silicon Valley. Firma vznikla v garáži, zakladatelé byli inženýři, techničtí inovátoři a osobnosti s obrovským renomé – tento přístup firmě zůstal dodnes. Compaq je pak firma spíše obchodní – nevznikla v garáži, ale jako „produkt“ texaských investorů, kteří dali dohromady značný kapitál a s pověstnou texaskou dravostí i jakousi – v dobrém obchodním slova smyslu – bezskrupulózností (viz Michael Dell!) se jali dobývat krok za krokem trh s osobními počítači, na kterém se v té době pohybovala řada firem s produkty značně nekompatibilními a místy i hodně nekvalitními („Compaq = COMPAtibility and Quality“!). Compaq je firma mladá, HP firma stará – v obou firmách v hlavních managementských vrstvách převládají zcela jiné generace, lidé zcela jiného ražení. Analytici proto právem poukazují na toto „kulturní střetnutí“ a na to, že Compaq již dříve ovládl firmu velmi podobně koncipovanou jako HP, a to Digital Equipment – a na to, že právě tato fúze je spíše neúspěchem, tedy že stála příliš mnoho peněz a cíle, úspěšného útoku na pozici IBM, dosaženo nebylo. Co hůř: zatímco z hlediska produktů a služeb (i zákazníků) byly firmy Compaq a Digital tak odlišné, že mohly jet – a také jely – docela dlouhou dobu od sebe oddělené, integrace mohla probíhat pomalu a postupně, jsou nyní firmy Compaq a HP v hlavních oblastech byznysu přímo konkurenční: obě vyrábějí PC, obě vyrábějí PC servery, obě jsou velmi aktivní v podpoře systémové integrace, IT infrastruktur atd. Fúze ve skutečném smyslu tohoto slova, tedy „smíchání v homogenní látku“, bude muset být provedena, pokud se má docílit úspor (vlastně jenom jediné divize se to moc netýká, a to oddělení „Imaging a Printing“ u HP, které se na celkovém obratu nově vzniklého giganta podílí asi čtvrtinou).

A úspory jsou – jak jsme se dověděli od představitelů obou firem – jedním z hlavních důvodů fúze. Šéfové firem hovoří o ultra-konkurenčním prostředí, kde je potřeba vyrábět a prodávat efektivněji; úspora má činit asi tři miliardy dolarů ročně. Jenomže k tomu je potřeba fúzi – u dvou firem s velmi specifickou a speciální firemní kulturou – zdárně dokončit. Analytici upozorňují na známou pravdu: z takto velkých fúzí v historii ještě žádná nedopadla tak, jak byla plánována, úspor většinou nebylo dosaženo, náklady na fúzi byly naopak překročeny, vše trvalo podstatně déle, než se plánovalo. Citujme stanovisko známé finančnické skupiny Merrill Lynch: „Divíme se, proč chce Hewlett-Packard koupit Compaq. Považujeme za nešťastné, že (…) akcionáři zjistí, že mají v ruce akcie pouze větší kopie původních společností, hůře manageovatelné a navíc se všemi negativními průvodními jevy fúze.“ Jiné analytické firmy nepronesly tak přísný verdiktem – přesto ale burza reagovala tak, že za týden od oznámení fúze spadly akcie HP o 22 %, Compaqu o 15 % (nyní, po amerických tragických událostech, spadl HP cca o dalších 12 %, Compaq o téměř 20 % – to už ale není „zásluha“ fúze).

Navíc vznikl další problém – schválení antimonopolními úřady. Obě firmy mají několik produktových řad, které se různě „proplétají“, místy konkurují, místy doplňují; obě firmy působí takto na řadě „trhů“ (specifických tržních segmentů) a spojením mohou snadno v řadě z nich překročit hranici, kterou antimonopolní úřady prohlásí za nepřijatelnou. V některých segmentech „home computingu“ drží nová firma přes 70 % trhu – to je pro antimonopolní úřady zcela nepřijatelné! Zejména v Evropě je situace horší než jinde a očekává se tuhý zápas s antimonopolními úřady: a tento boj je pro firmu velice bolestný, jednak ekonomicky a jednak manažersky – společnost se nemůže pustit plnou parou do podnikání, musí nejdříve podniknout nekonečnou řadu jednání s antimonopolním úřadem o tom, kde co pustit, prodat, jak kde trhy otevřít atd. A firma stojí a peníze tečou… tím nesprávným směrem, z firmy ven.

Kromě úspor má fúze v hledáčku ještě jednu věc: firmu IBM. Přes momentální úspěchy Microsoftu se úspěšnost počítačového sektoru poměřuje dlouhodobě úspěšností firmy IBM, která je fenomenálně stabilní společností, s nepoměřitelnou úspěšností v oblasti služeb. Firmy jako HP či Compaq (A v minulosti řada dalších, jmenovitě: Digital, Control Data, Wang, Burroughs, Univac, Data General… copak mají společného? To, že už dnes neexistují, nebo jsou zcela nevýznamné.) se neustále snaží vyrovnat IBM, konkurovat jí v celé šíři produktů a služeb – a nikdy se jim to dlouhodobě a dobře nepodařilo. Mimochodem, skoro všechny z výše jmenovaných firem a několik dalších rovněž prošlo fúzemi a akvizicemi pod sloganem „sami to nedokážeme, zkusme to společně“; většina z nich neskončila dobře a do počítačového žargonu se tyto pokusy zapsaly pod názvem „páření dinosaurů“, jako „spousta hluku a akce na nejvyšších úrovních, s případným, ne příliš pravděpodobným viditelným následkem v blíže neurčité, zřejmě však vzdálené budoucnosti“.

U spojení Compaqu a HP se objevuje dále jedna otázka čistě technologická, avšak i podnikatelsky velevýznamná: na jaké platformě se bude pokračovat v serverové oblasti? Dnes obě firmy nabízejí takřka výstavní síň platforem: OpenVMS, Tru64 Unix, HP Unix, samozřejmě též Windows a objevuje se Linux. Jak říká známý analytik Rob Enderle z Giga Information Group: „Pokud má firma skutečně realizovat plánované 2-3 miliard úspor, musí se sjednotit na jedné platformě. Tou by mohl a měl být – Linux. To je jistě pozoruhodné, a pokud se tato vize zrealizuje, pak vidíme unixovou krajinu změněnou jako po horotvorném procesu: z několika separátních klonů Unixu zbývá jako životaschopný poslední, a to Solaris, a celý zbytek planety je osídlen nově příchozím Linuxem (protože i IBM označuje Linux jako svou příští „homogenní“ serverovou platformu). Ovšem je to také další gigantický úkol stojící před oběma slučovanými firmami. Jako obvykle servítky si neberoucí časopis Upside komentuje fúzi následovně: „Sotva se to dozvěděli (konkurenti Sun a IBM, pozn. red.), začaly bouchat zátky šampaňského. Máme o konkurenta míň! Možná o dva!“, a už zmíněná Giga dodává: „Za nerealizaci fúze do 31. května (2002, pozn. red.) je pokuta 675 mil. dolarů (HP platí Compaqu, pozn. red.)…věříme, že je vysoce pravděpodobné, že se fúze do tohoto data neuskuteční.“ Nechci zde vůbec zpochybňovat jasné pozitivní stránky fúze, které byly mnohokrát zmíněny: vznikne jasná světová jednička v PC, bude předehnán Dell, pro velmi mnoho zákazníků bude nová firma atraktivnější dodavatel než předchozí dvě separátně, intelektuální potenciál (výzkumná střediska atd.) bude velmi posílen. To vše bylo zmíněno – rizika, jak cituje článek výše, jsou ale také velmi vysoká.

Diskuze (22) Další článek: Intel zrušil vývoj Xeonu, nastupuje Prestonia

Témata článku: Windows, Linux, Hewlett Packard (HP), Dobré místo, Compaq, HP Compaq, Hlavní konkurent, Obrovské překvapení, Smíchání, Obrovský smysl, Giga, Konkurenční platforma, Vysoká pokuta, HP, Firma, Výstavní síň


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5