HP 6735b: Pracovní notebook za neskutečně nízkou cenu

(placená inzerce) Potřebujete notebook nejen pro zábavu, ale především pro vaši každodenní práci a nechcete do něj investovat vysoké částky? Co třeba nejnovější model od HP – 6735b?

Na trhu máme několik velkých společností, zabývajících se výrobou notebooků. Samozřejmě každý z výrobců má nepřeberné množství jednotlivých modelů. Bohužel není možné udělat recenzi na všechny notebooky, ale pouze na ty nejzajímavější. A mezi ně HP 6735b rozhodně patří.

Na první pohled

Řada 673x sice nepatří mezi hi-endové notebooky, i přesto vzhledově nevypadá vůbec špatně. Horní víko se pochlubí stříbrnou barvou. Podobnou barvu má i část kolem touchpadu. Mírně horší dojem zřejmě získáte z klávesnice (ta vypadá obdobně, jako u nejlevnější třídy HP 550). Velikostně patří do střední třídy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stříbrný povrch notebooku rozhodně sluší, víko drží téměř v každé pozici a klasický displej

Obsah balení

Na krabici notebooku již tradičně HP šetří. Notebook a jeho příslušenství napasoval výrobce do krabice snad nejúspornějším možným způsobem. Přihrádky s příslušenstvím jsou od notebooku odděleny pouze tenkým kartonem. Na druhou stranu vám alespoň doma nezabere tolik místa.

A co vše k notebooku dostanete? Mimo samotného notebooku, pouze nabíječku, DVD s ovladači, recovery DVD (DVD pro obnovení systému) a samozřejmě manuál.

Klepněte pro větší obrázek
90ti Wattová nabíječka dodávaná k notebooku

Nabíječka není nijak zminimalizována. Jedná se o 90 Wattovou nabíječku. Bohužel adaptér s vyšším výkonem notebook vyžaduje. Pro nabíjení akumulátoru v zapnutém stavu vám totiž cestovní 65 Wattová nabíječka (která není součástí dodávaného příslušenství) stačit nebude. Systém vám ohlásí adaptér s nedostatečnou specifikací - bude napájet pouze notebook. Nabíjení s touto nabíječkou je tedy možné pouze, pokud notebook vypnete.

Klepněte pro větší obrázek
Externí akumulátor se připojuje k notebooku pomocí konektoru, primárně určenému dokovací stanici

Mimo nabíječky si lze u výrobce objednat i akumulátor s vysokou výdrží (12-článkovou, 85 Wh) – výdrž notebooku s tímto akumulátorem otestuji později v této recenzi.

Základní parametry
Velikost displeje15,4″
Rozlišení displeje1680 x 1050
Název procesoruAMD Athlon X2 QL-60
Frekvence procesoru1 900 MHz
Operační paměť2 GB / 667 MHz
Pevný disk160 GB, 5 400 rpm
Grafická kartaHD 32000 (sdílená paměť)
Wi-FiStandard b/g
WebkameraAno
Rozměry356 x 265 x 33 mm
Hmotnost2,5 kg
Cena16 400 Kč včetně DPH*

*cena je pouze orientační a platí k datu vydání článku

Kvalita zpracovaní

Nedávno jsem testoval nejlevnější model HP 550. Oproti němu se vyspělejší a dražší 6735b dočkal příjemných změn. Co se týče pevnosti konstrukce – pevnost v podstatě srovnatelná – proti mechanickému ohýbání vcelku dobře vzdoruje. Již na první pohled ale plasty vypadají méně lacině. Ani prohýbání horního víka není nijak drastické. Rozhodně se nemusíte bát víko zavírat tlačením pouze za jeden roh.

Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice focená ze strany

I klávesnice prodělala změnu k lepšímu. Plast sice vyhlíží mírně lacině, klávesy jsou ale tlumeny, a tak se snížila i jejich hlasitost. V podstatě jsem, co se týče kvality na notebooku, nenalezl žádné chyby, které by nebyli předpokládané (vzhledem k ceně).

Ovládání

Kvalitu kláves jsem právě rozebíral. Vrhnu se tedy rovnou na promyšlenost ovládání. Tlačítka touchpadu mají poměrně vysoký zdvih a malý odpor. Klávesy jsou rozloženy úsporněji než u klasické klávesnice. Neměl jsem s ním ale žádný problém. Tlačítka se speciálním významem (home, end, page up, page down atd.) vývojáři oddělili od ostatních tlačítek. Asi nejvíce zklamaný jsem byl z tzv. „notebookovských“ tlačítek. (jas, hlasitost, wi-fi atd.). Při stisknutí si totiž nemůžete být jistí, že notebook váš příkaz zaregistruje. Reakce totiž závisí na momentálním vytížení procesoru. Proto například zvyšování jasu bezprostředně po startu Windows nemusí být tak jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na klávesnici z boku

Rozhraní a multimédia

Klepněte pro větší obrázek
Přední strana notebooku

Vepředu se nachází pouze dva konektory pro propojení se zvukovým čipem (audio výstup a vstup pro mikrofon). Nalevo od nich svítí kontrolní diody (bezdrátová síť, vypnuto/zapnuto, připojení k elektrické síti a pevný disk). Na této straně je i umístěna mřížka pro reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek
Pravý bok

Na pravém boku naleznete dva USB konektory, mechaniku DVD±RW, čtečku paměťových karet a dokonce i konektor COM. Paměťovou čtečku využijete s kartami typu SD, MS/Pro, MMC, xD.

Klepněte pro větší obrázek
Levý bok

Na levý bok vývojáři umístili slot pro Express card, FireWire, dva USB konektory a konektor pro napájení. Mimo toho odtud ucítíte i teplý vzduch proudící z notebooku.

Klepněte pro větší obrázek
Notebook focený zezadu

Vzadu se ukrývají konektory S-Video, LAN (RJ-45), modemu, konektor pro externí video výstup a navíc očko pro zabezpečení notebooku.

Klepněte pro větší obrázek
Spodní strana notebooku

Zespodu notebooku je umístěn „dokovací“ konektor. V odstavci „Výdrž“ dále rozvedu použití tohoto konektoru.

Rozbor jednotlivých komponentů

Procesor

Nejdůležitější částí počítače je samozřejmě procesor. V našem případě se o výpočetní výkon stará novinka od společnosti AMD – Athlon X2 QL – 60 (nenechte se zmást, opravdu jde o mobilní CPU). Oproti starší řadě TL-6x se tento procesor vyrábí 65nm technologií. Velikost Cache paměti zůstala na hodnotě 2x 512 kB L2 a 2x 128 kB L1.

K mému potěšení se mírně změnily i pracovní frekvence. Starší řada v postatě umožňovala přepínání v závislosti na vytížení procesoru ve třech skocích – maximální frekvenci procesoru, maximální frekvenci většinou snížené o 200 MHz a nejnižší 800 MHz (testován přímo model TL-60 a TL-56). QL – 60 ovšem již vypustila prostřední možnost. Frekvence se přepíná mezi 950 a 1900 MHz, přičemž napět se mění v rozmezí 0, 950 až 1,100 Voltů. Z mé vlastní zkušenosti - původní frekvence 800 MHz byla pro práci lehkou přítěží, některé náročnější programy zkrátka pro plynulý chod vyžadovali vyšší výkon.

Příliš mě ovšem nepotěšila spotřeba. S nižším výrobním procesem jsem očekával i nižší spotřebu, ta ovšem zůstala na 35 Wattech TDP (TDP – teoretický maximální příkon, udávaný výrobce – platí u AMD).

Základní deska

U notebooků si bohužel nemůžete vybrat základní desku tak, jako u klasických stolních PC. HP zvolil základní desku (motherboard) s čipsetem opět od společnosti AMD – 780G. Do čipsetu je integrovaný můstek SB 700.

Grafická karta

Dokonce i o grafický výkon se stará výrobek firmy AMD (ti co se o PC zajímají, vědí, že čipset a grafická karta spolu v tomto případě souvisí). Svým výkonem se překvapivě dotahuje na grafický čip od svého největšího konkurenta – nVidia GeForce 8400G, i přesto, že používá pouze sdílenou paměť.

Jelikož se opravdu nejedná o herní PC, ale spíše pracovní notebook, potřebujeme především co nejméně náročnou grafickou kartu. Tou rozhodně HD 3200 je, navíc má oproti konkurenci od Intelu (X3100) zhruba dvojnásobný výkon. Pokud byste přeci jen zatoužili si zahrát nějakou hru - ani to není nemožné (viz. Odstavec testů).

Nejdůležitější parametry HD 3200
Název grafického čipuHD 3200 (RS780M)
Technologie55 nm
Frekvence jádra500 MHz
Frekvence pamětí (sdílená)333 MHz (666 MHz efektivně)
Velikost pamětí288 MB
Počet výpočetních jednotek (ROPs)4
Počet shaderů40
Šířka sběrnice32 bitů
Pixel/texture fillrate2 Gpixels / 2 Gtexels
Podpora DirectXVerze 10 (Shadery verze 4.0)

288 MB přidělené paměti (která se vám samozřejmě odečte od vaší paměti RAM) dle mého názoru grafická karta ani nevyužije. Co vás možná ale ještě více zarazilo- šířka sběrnice má opravdu pouze 32 bitů. Karty se 32 bitovou sběrnicí byli oblíbené zhruba před 8 lety. Vzhledem ke specifikacím karty považuji grafický výkon za neobyčejně vysoký – v jiných případech znamená sdílená paměť a 32 bitová sběrnice přímo katastrofický výkon.

Operační paměť

Již několikrát jsem vysvětlovat teorii okolo operační paměti v souvislosti s použitím procesoru AMD nebo Intel. Proto dnes pouze uvedu – pro co nejrychlejší komunikaci mezi procesorem a operační paměti potřebujeme v našem případě co nejnižší Latenci. Program CPU-Z sice ukazuje latenci při frekvenci 667 MHz pouze 4-5-5-15, i přesto je nastavena nejběžnější hodnota 800 MHz pamětí: 5-5-5-15. Jako moc se máte obávat snížení výkonu? Kdysi dávno přechod ze zastaralého typu na novější DDR paměti přidal zhruba 5-10 procent výkonu, očekávejte tedy pouze zpomalení nižší než 1 procento celkového výkonu. Snížení latence navíc vyrovnává technologie DualChannel - v notebooku jsou umístěny 2 paměti o celkové velikosti 2 GB RAM.

Pevný disk

Pevný disk zřejmě do příchodu technologie SSD bude znamenat největší brzdu. Námi testovaná varianta se předvede s diskem o velikosti 160 GB a s rychlostí otáčení 5400 rpm.

Možná jste slyšeli o oddělení části disku, na který výrobce umístí soubory pro případnou obnovu systému. I HP používá disk pro obnovu, naštěstí tím přijdete pouze o 1 GB úložného prostoru.

Rozlišení a operační systém

Možná se divíte, proč jsem dal tyto dvě na první pohled nesouvisející položky pod jednu odrážku. HP 6735 (konkrétně model FU375ES) mi byl dodán s rozlišením displeje 1680 x 1050 (upozornění: výrobce udává pouze rozlišení 1280 x 800).

Rozlišení 1680 x 1050 se zdá být až zbytečné. Musím ale přiznat, že po několika denním používání jsem si na tento displej zvykl a především můj 19ti palcový LCD mi přijde opravdu hrozný.

Klepněte pro větší obrázek
HP 6735b v celé své kráse

K samotnému přístroji se dodává i operační systém Microsoft Windows Vista Business. Verze Vista Business a Ultimate se dočkali benefitu ze strany Microsoft. Pokud vám z nějakého důvodu Windows Vista nevyhovuje, můžete zdarma přejít na nižší verzi (tzv. downgrade). Stačí si například půjčit instalační CD s Windows XP od známého, nainstalovat je s jeho sériovým číslem a poté nainstalovaný systém zaktivovat pomocí „Product Key“, které naleznete na zadní straně vašeho notebooku (stejným způsobem se provádí i upgrade). A proč se vlastně Microsoft rozhodl umožnit downgrade? Údajně kvůli nižší kompatibilitě, především se zabezpečením – manažeři či jiní uživatelé se nemohli přes Windows Vista připojit ke svým elektronickým bankovním účtům.

Nyní bych se s vámi rád podělil o svůj názor, jestli není rozlišení příliš jemné. Můj pohled ovšem závisí na zvoleném operačním systému.

Na notebooku jsem zkoušel nainstalovat jak Windows XP, tak i Windows Vista. Nejdříve se začnu zabývat operačním systémem Windows XP Professional. Osobně preferuji starší operační systém XP, především kvůli nižší náročnosti, kterou především při práci na notebooku zřejmě oceníte. Bohužel, Windows XP přišel na svět v roce 2001, kdy byli dvě nejrozšířenější rozlišení 800 x 600 a 1024 x 768. Veškerou grafiku proto přizpůsobili právě těmto podmínkám. Rozlišení 1680 x 1050 by samozřejmě starším Windows nedělali problém, kdyby se jednalo například o 22 palcový monitor. Na 15,4 notebooku jsem měl ale dokonce i já občas problém. Při čtení musíte své oči opravdu dost namáhat (alespoň já osobně jsem s tím měl problém). Samozřejmě si můžete veškerou grafiku Windows přizpůsobit (především zvětšit písmena), ale rozhodně nad tím strávíte pár hodin, než vše doladíte. Další možností je snížení rozlišení na klasických 1280 x 800, LCD displeje ale nejlépe vypadají při svém nativním (maximálním) rozlišení. Jaké jsou tedy vaše možnosti? Samozřejmě pokud máte velmi dobré oči, nemusí vám tato kombinace dělat žádné problémy. V opačném případě si buď celkově přednastavíte vzhled systému, nebo displej nastavíte na 1280 x 800 (nedoporučuji) v opačném případě můžete zkusit nainstalovat novější systém – Windows Vista.

Po znovu nainstalování Windows Vista mě překvapila jejich rychlost. Začal jsem pochybovat o tvrzení, že jsou pomalejší než Windows XP. Rychlost se ale rychle snižuje s počtem nainstalovaných programů a aktualizací. Práce sice nakonec není nijak extrémně pomalá, ale minimálně start trvá o dost déle. Výhodou ovšem zůstává rok vydání. Vývojáři zřejmě již počítali s rostoucím rozlišením a tak je displej výrazně čitelnější, než v předchozím systému. Nyní si již kvalitu displeje plně vychutnávám. Především při sledování HD trailerů, hraní starších her na vysoké rozlišení a práci v softwaru AUTOCAD, 3DSMAX apod. si ho nemohu vynachválit. Opravdu, po několika denním užívání si jen těžko zvykám na klasických 1280 x 800 a to i při jiných aktivitách (internet, multimedia atd.). A zkreslování při pohledu z úhlu? Opět oproti jiným levným notebookům vás příjemně překvapí. Netrpí totiž klasickou chybou – inverzí barev při pohledu ze strany.

Výdrž

Klepněte pro větší obrázek
S externí baterii se notebook mírně nakloní

Spousta dnešních notebooků má sice výkonné komponenty, ale jejich maximální výdrž na baterii pouze lehce převyšuje hranici 2 hodin. V našem případě dostaneme 6-článkovýakumulátor s kapacitou 55 Wh (při 10,8 Voltech). Samozřejmě se jedná o technologii Li-Ion, která netrpí paměťovým efektem, na druhou stranu umožňuje dodávat dostatečně vysoký výkon. Co vlastně nejvíce vybíjí akumulátor? V prvé řadě výkonnostní prvky, jako jsou procesor a grafický čip, následuje zobrazovač neboli displej (zde závisí především na intenzitě podsvícení) a samozřejmě bezdrátové připojení.

Výrobce udává maximální výdrž okolo 4 hodin a 30 minut. Při nastavení jasu na minimum, vypnutí bezdrátové části Wi-Fi a minimálně náročné práci jsem mohl notebook užívat zhruba po dobu 3 hodin a 50 minut. Výrobce tedy uvádí dobu o něco vyšší, než kolik jsem naměřil.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na notebook zeshora

Tradičně velký rozdíl zaznamenáte, pokud nastavíte jas na maximum, zapnete bezdrátovou část a budete velmi zatěžovat jak výpočetní, tak i grafickou jednotku. Náročnou práci jsem simuloval spuštěním hry Need for Speed Underground 2 na nejvyšší možné detaily (hra byla poté absolutně nehratelná). Notebook se začal z nedostatku dodávaného proudu sám vypínat po přibližně hodině a dvaceti minutách. Tuto hodnotu lze tedy označit za minimální výdrž, pokud máte zcela v pořádku akumulátor.

Hned na začátku jsem mluvil o možnosti dokoupení externího akumulátoru (12ti článkového, 85 Wh). Akumulátor se zapojuje do konektoru, připraveného pro „dokovací“ stanici. Standardní baterii nenahrazujeme touto vysokokapacitní, ale kapacitu navyšujeme. Tím nám v podstatě vznikne blok o celkové kapacitě 140 Wh - přímo úměrně vzroste i výdrž. Při maximálním jasu, s vypnutou wi-fi a kombinovanou prací (3x start notebooku, instalování programů, zapisování dat do Wordu) notebook vydržel zhruba 6 hodin a 30 minut. Při úsporných opatřeních by tedy neměl být problém pracovat celou pracovní dobu bez nutnosti použití elektrického adaptéru.

Výdrž na baterii
Mód provozu při testuVýdrž (hodin:minut)
Běžná baterie: minimální zátěž, minimální jas, vypnuté Wi-Fi3:51
Běžná baterie: maximální zátěž, maximální jas, zapnuté Wi-Fi1:09
Externí baterie: střední zátěž, maximální jas, zapnuté Wi-Fi6:30
Externí baterie: minimální zátěž, minimální jas, vypnuté Wi-Fiasi 10:00

Testy

Klepněte pro větší obrázek
HP 6735b dopadl ve Vista Benchmarku obstojně

Již tradičně AMD sestava dosahuje vysokých výsledků v testu paměti. Po ní následuje disk (poměrně překvapující), poté procesor (mobilní procesory mají samozřejmě nižší výkon, než ty, které používáme ve stolních systémech). Grafika v obou případech dosahuje stejného skóre – a opět výsledek není nijak ohromující, ale vzhledem k parametrům GPU jde o slušný výsledek.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledek testu Cinebench R10

AMD opět zabodovalo v hodnotě Multiprocessor Speedup. OpenGL hodnota již není tak slavná, právě kvůli nižšímu výkonu grafické části.Procesor dosahuje při renderování průměrného výsledku (Core2Duo by na stejné frekvenci zřejmě dosáhlo vyššího výkonu, ale zaplatíte za něj více).

Klepněte pro větší obrázek
Rychlosti disku měřené v softwaru CrystalDiskMark

Teoreticky by čtení mělo být náročnější než zápis. V našem případě to neplatí v každém případě. Rychlost čtení je opravdu rychlejší při sekvenčním čtení, pokud ale pracujeme s menšími bloky dat, začne disk rychleji pracovat při zápisu dat.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky testu PCMark05

Bohužel jsem nemohl otestovat hardware pomocí nejnovějšího testu PCMark Vantage – software nahlásil chybu a ukončil se. Nejnižšího skóre opět dosáhla grafická karta. Za ní se překvapivě umístila operační paměť. Skóre procesoru přibližně odpovídá průměrnému výkonu mobilního CPU. Co se týče pevného disku, myslím si, že Crystal Disk Mark vás lépe informuje o jeho rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek
Mizivý výkon v 3DMarku06

Asi chápete, proč jsem upřednostnil 3DMark06 před 3DMarkem Vantage. Výkon je příliš nízký, výsledek by byl velmi zkreslený. Možná si myslíte, že 1290 bodů nám postačí pouze pro opravdu staré hry. Následující grafy vás ale možná vyvedou z míry.

Klepněte pro větší obrázek
Need for speed Prostreet – kupodivu na nejnižší detaily hratelný

Z grafu by se mohlo zdát, že si hru zahrajete se vším pohodlím. Zdání ovšem klame. Počet framů je sice dostatečný, ale hru doprovází znatelné zpomalování. Kupodivu, pokud ve Vistách ztlumíme výkon (úsporný režim), hra sice ztratí několik fps, ale stane se hratelnější.

Klepněte pro větší obrázek
Grid od firmy Codemaster

Hru Grid zvládá HD3200 vcelku obstojně, ale grafické zpracování při nastavení minimálních detailů a především při nastavení 1024x768 už není tak povedené.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z největších legend Doom 3 – hratelný, pokud nepřijde krizová situace

Hra Doom 3 již svojí slávu zažila dávno, přesto jsem se rozhodl ji zahrnout do testu. I zde je počet framů poměrně vysoký, přesto bych plynulost hry označil spojením – „na hraně únostnosti“.

Klepněte pro větší obrázek
Tomb Raider Legend rozchodíte na notebooku bez problémů, nízký počet fps se objevuje pouze zřídka

Tomb Raider Legenda prošla testem asi nejlépe. Hratelná téměř na 100 procent. Minimálních 10 FPS Fraps zaznamenal v krizové scéně, jinak byla hra plynulá.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na polootevřený notebook

Shrnutí

Na co byste si tedy měli dát pozor? Myslím si, že by vás tento notebook neměl ničím významným překvapit. Asi opravdu nejhorší pocit jsem měl z již zmiňovaných ovládacích tlačítek (hlasitost, wi-fi, jas). Špatná funkčnost mě ještě více překvapila po zjištění, že jejich oficiální ovladač pro Windows Vista Bussiness (32-bitové) má velikost přes 20 MB. Ostatní ovladače mají podobnou velikost, ale s nimi jsem neměl jakýkoliv problém. Druhá a poslední „vada“ na kterou jsem narazil – při startu se nejdříve větrák roztočí na maximální svoji rychlost a teprve při načítání systému se opět sníží. Bohužel nikde v biosu jsem nenašel možnost, jak tuto funkci vypnout.

Před závěrem si můžete prohlédnout tabulku kladů a záporů.

Klepněte pro větší obrázek

- cena
- kvalitní displej
- moderní procesor
- možnost downgrade

Klepněte pro větší obrázek

- reakce „notebookovských“¨tlačítek

Závěr

HP 6735b má za úkol bojovat v segmentu manažerským a pracovních PC za rozumnou cenu. A myslím si, že se jim tento krok velice povedl. Oproti staršímu modelu 6715b dostal do vínku především modernější vzhled, novější procesor a výkonnější grafickou kartu. Vysoké rozlišení je v této cenové kategorii spíše výjimkou, rozšiřitelnost o externí akumulátor náročného uživatele jistě také potěší. To vše si můžete pořídit za velice lákavou cenu. No není to prostě nádhera? Testovaný notebook můžete zakoupit na stránkách CzechComputer.cz.

Další článek: Nová kniha: JavaScript Krok za krokem

Témata článku: Notebooky, Hewlett Packard (HP), Bezdrátové nabíjení, Dodávané příslušenství, Maximální rychlost, Externí pevné disky nejlevnější, Underground, Levý bok, Vysoká rychlost, Bezdrátová klávesnice k pc, Nejnižší detaily, Tomb Raider, Page down, Výsledek testu, Externí disk, Doom, Pracovní frekvence, Nabíječka, Udávaný výrobce, Ovladač grafické karty AMD, HP Notebook, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Vysoký výkon, Need for Speed, Wi-fi karta, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč