Taky by bylo zajímavé zeptat se myší a mravenců, jestli se jim v tom pohodlně bydlí.A jestli jim nevadí spolubydlící - lidi.
Nic novýho, už po revoluci u nás v televizi běžel seriál, kde se bydlelo v domcích z hub. Architekt se jmenoval Peyo nebo tak nějak. Akorát z toho obyvatelé trochu modrali, ale co by člověk neudělal pro biologicky odbouratelný dům, že jo.
boze, to su ekozvasty o stavebnictve... Vyroba cementu napriklad. Kazdy pozna rovnicu CaCO3 → CaO + CO2... ale staci pridat vodu a pri hydracii cement vsetok CO2 nasaje spat. Jedina strata je tam energia potrebna pri vyrobe cementu, ktora je vo vacsine zelena alebo jadrova, takze bez emisii CO2
To jsem si původně myslel taky, ale to tvrdnutí je hlavně prostřednictvím vody a jen minimum CO2. Ten CO2 se pohltí až při úplném rozložení betonu na prvočinitele, a to chvíli trvá.
Pleteš si pojem s průjmem, ten tvůj vzoreček je výroba nehašeného vápna, cement se vyrábí poněkud jinak https://www.heidelbergcement.cz/cs/cement/vyroba...
No já nevím, ale neviděl jsem u nás dům stavěný z cihel ... vlastně nikdy. Naposledy, když jsme před 35 lety stavěli garáž z toho, co dům dal 🙂
Tohle je třeba systém tvárnic s dřevní štěpkou - https://www.youtube.com/watch... Protože teď se staví z tvárnic různých složení, ne z cihel. Ty se používají na některé speciální věci, nebo výplně.
A co zdrazie ludi zijucich v tom dome? **FACEPALM** Na to sa asi nezameriavali. To je tak ked mas KPI len na oxid uhlicity.
Pokud stavím dům za miliony (a on určitě miliony stát bude, protože tam chci vybavenou koupelnu, okna, dveře, střechu atd), tak je důležitým parametrem i životnost domu (u cihlového cca 150 let). Pokud jsou cihly biologicky odbouratelné, tak bych byl asi nerad, aby se mi za 30 let biologicky odbouraly. A pokud vydrží 150 let, tak by mne zajímalo, jak se odbourávají.
Ono možno záleží, ako sú ošetrené. Keď je "hubová tehla" pohodená niekde v prírode, samostatná, zo všetkých strán vydaná živlom a hmyzu, tak sa bude správať inak, ako keď je v zástavbe, izolovaná a omietnutá.
Co je špatného na tom, aby se dům za 30 let odboural? Tradiční japonské domy také stavěly na 20-30 let. Nikomu to nevadilo. Dřevo a papír se pak snadno využily.
Za 30 let splatíš hypotéku na dům a v ten moment ti dům spadne. Paráda :)
No nevim, jako testy by mne spise zajimalo, jak se ten material bude chovat ve vlhkem prostredi, jak zvladne mraz atd.. Proste z neho venku postavit zidku, a po roce ji otestovat (a pak po dalsim roce atd.)
Zrovna včera běžel na Zoomu dokument Materiály moderní doby, kde byla část právě věnována materiálům z mycelií hub, bylo to docela zajímavé, jak se vyrábí a co ty materiály vydrží. Stojí za zhlednutí, opakování bude 10.2 14:30 na Zoomu.
Ja nevim ale testovat zatez jakou to vydrzi tim, ze na to da jednu tvarnici nebo si na to stoupne ...
ideálně semínko ze kterého vyroste celý dům a jen vyžezat okna a dveře a doplnit příčky
Houby se nemnozi seminkama, voe B-]
principialne by to nemal byt problem. dnes veci vyrabame z hora, zivot vyraba veci omnoho efektivnejsie zdola. takze az raz ovladneme genetiku, bude mozne naprogramovat organizmus, aby nam vyrastol dom - z dreva a vapenca. a mozno casom naucime zivot pracovat aj s inymi materialmi.
nemusel by to být celý dům, ale třeba části. strom je sice fajn, ale je s ním ještě moc práce. Dovedl bych si představit třeba plantáž (hydroponie) na střechy - třeba velký mega choroš, nebo hlava mega "houby" a ať to roste třeba 20 let
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.