Hostované virtuální servery na platformě Microsoft

Spojení technologií Hyper-V a Internet Information Services 7 ve Windows Serveru 2008 můžete získat nebývalé možnosti.
Hostované virtuální servery na platformě Microsoft

Microsoft Windows Server 2008 byl na trh uveden již v loňském roce. Nejčastěji skloňovanou novinkou byla a stále je jeho virtualizační úloha Hyper-V. Nových věcí je však daleko více a jednou z nich je přepracovaný server pro webové služby – Internet Information Services 7 (IIS7). Co můžete získat při spojení obou technologií?

O Hyper-V, jeho vlastnostech, spolehlivosti a správě lze nalézt mnoho informací. Co ale dělat, pokud hledáte vhodnou platformu pro vaši webovou prezentaci a chcete využívat populárních jazyků jako HTML, ASP.NET a PHP? Je Windows Server 2008 s IIS7 pro vás to pravé?

Klepněte pro větší obrázek
Windows Server 2008 – jednotná platforma pro WEB 

Nová verze IIS7 byla přepracována tak, aby poskytovala ještě vyšší výkon, flexibilitu, bezpečnost a spolehlivost. Plně modulární architektura nyní umožňuje vývojářům a správcům přidávat, odebírat nebo nahrazovat vestavěné moduly podle potřeby. Základní instalace IIS7 obsahuje pouze moduly nezbytné pro běh statického webového serveru. Uživatelé tak vycházejí z nejbezpečnějšího stavu a postupně doinstalovávají pouze moduly nezbytně nutné pro běh jejich aplikací.

Další možností, jak zvýšit bezpečnost, je provoz IIS7 pouze nad jádrem Windows Serveru 2008, tzv. instalace Server Core. V této variantě instalace Windows Serveru 2008 jsou nainstalovány pouze nezbytně nutné knihovny. Vynecháno je například i grafické rozhraní a server se pak ovládá lokálně, s využitím nástroje příkazové řádky AppCmd z IIS7, anebo vzdáleně přes WMI.

Všechny tyto změny dávají uživatelům možnost získat vyšší výkon a zároveň snížit prostor pro případný útok na minimum.

V rámci architektury IIS7 byla kromě bezpečnosti věnována pozornost i poskytování co nejvyššího výkonu jednotlivým aplikacím a webům. Všechny nové weby a aplikace jsou automaticky vytvářeny uvnitř jejich vlastního aplikačního poolu.

Aplikační pool zajišťuje efektivní izolaci nainstalovaných aplikací nebo provozovaných webů od ostatních a zároveň umožňuje více-vláknovým aplikacím, jako jsou klasické ASP a ASP.NET, aby byly efektivně zpracovávány. O zajištění vysokého výkonu a spolehlivosti i v případě jedno-vláknových úloh v prostředí, jakým je PHP, se v IIS7 stará nový modul FastCGI. Tento modul umožňuje rychlé zpracování požadavků. K tomu využívá řadu nástrojů, jako například opětovné využívání procesů pro zpracování více požadavků.

Podobně jako PHP a ASP.NET aplikace, také poskytování mediálního obsahu vyžaduje výkon a především dostatečnou přenosovou rychlost. IIS7 poskytuje spolehlivou platformu pro hostování zajímavého a bohatého multimediálního obsahu a služeb prostřednictvím Media Packu 1.0. Jeho dvě součásti umožňují poskytovat širokou škálu formátů, jako jsou např. Windows Media video (.wmv), Flash video (.flv) a MPEG-4 (.mp4). Zároveň tyto nástroje umožňují efektivně řídit rychlost a poskytování obsahu tak, aby server byl schopen obsloužit více uživatelů současně.

Dalším vylepšením pro uživatele, kteří nechtějí pouze běžné, statické weby na IIS7, je možnost jednoduché instalace populárních webových aplikací prostřednictvím nástroje Web Application Installer (Web AI). Web AI je navržen pro rychlou implementaci a zprovoznění běžně používaných aplikací pro web, které jsou zdarma dostupné pro Windows Server. Jde například o Graffiti, WordPress, DotNetNuke atd.V průběhu několika kliknutí myší Web AI otestuje server, zda splňuje potřebné předpoklady, stáhne aplikace z internetu, provede uživatele jejich základní konfigurací a dokončí instalaci.

Webový server založený na Windows Serveru 2008 a IIS7 však nemusí hostovat jen zajímavé stránky, ale velmi často je používán k daleko prozaičtějším účelům, jako jsou elektronické obchody. I pro tento scénář nabízí platforma Windows Serveru vynikající prostředí. Uživatelé mají možnost nainstalovat databázové řešení Microsoft SQL Server pro ukládání informací o zboží, obrázků a ostatních dat nutných pro úspěšné provozování e-shopu. Díky vysoké spolehlivosti a bezpečnosti celé platformy mají zajištěn bezproblémový a stabilní provoz.

Při provozování e-shopů a stránek s vlastními aplikacemi či mediálním obsahem si však uživatelé většinou nevystačí s běžným webovým hostingem. Standardně si v minulosti byli nuceni pronajímat dedikované servery. Tato cesta však byla spojena s vysokými náklady na pronájem fyzického serveru, který většinou nevyužil plně svého výkonu. Jako řešení této situace se ukazuje možnost nasazení další novinky obsažené ve Windows Serveru 2008 – virtualizační technologie Hyper-V.

Využití Hyper-V dává poskytovatelům hostingových služeb možnost na jednom fyzickém serveru provozovat několik vzájemně oddělených, plně nezávislých serverů s operačním systémem Windows Server 2008 (či jiným). Tyto servery potom mohou být pronajímány za zajímavých podmínek. V současné době má již několik poskytovatelů připravenu nabídku virtuálních dedikovaných serverů na platformě Windows Serveru 2008. Více o virtuálních dedikovaných serverech a nabídce poskytovatelů můžete nalézt zde.

Autor: Petr Váša, produktový manažer serverové divize společnosti Microsoft


 

 

Diskuze (3) Další článek: Rakousko zažilo velký zátah na internetové pedofily

Témata článku: Microsoft, Servery, Modulární architektura, Zajímavý obsah, Populární platforma, Virtual, Nový modul, Hyper, Případný útok, City, Pool, Vysoký obsah, Virtuální server, Plát, Mediální obsah, Virtuální, Graffiti, Vysoká bezpečnost, Wordpress


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 39

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu