Hospodářské výsledky jsou děsivé, ale nehodnoťme jenom je

Novell má ještě pár kvartálů čas na to, aby o svůj stále skvělý podíl na trhu finálně zabojoval.
Ač se Novell zbavil nesmyslných produktových řad (WordPerfect ad.) už před pár lety, zaznamenal v posledním kvartálu ztrátu, kterou si už nesmí dovolit zopakovat: 122 mil. dolarů při obratu 90.1 mil. USD. Byť se u Novellu sešlo v posledním čtvrtletí hned několik negativních faktorů (náklady na restrukturalizaci, čtvrtletí bez nových verzí, změny v managementu), je pokles obratu doslova debaklem. Loňský stejný kvartál totiž firma prodala za 365 mil., letos za méně než čtvrtinu! Ztráta ilustruje problém firmy, která je závislá na jediném produktu, který je její vlajkovou lodí a prakticky jediným významným zdrojem příjmů: NetWare.

U Novellu však nelze hodnotit pouze čísla. Novell už totiž evidentně nabral správný směr, který je především v nejrůznějších síťových a internetových službách (myslí se tím služby programové, jako jsou Novell Directory Services), ovšem ještě většinou nemá hotové produkty. Rozhodně je dobře nastartován i v groupwarové oblasti - - jeho produkt GroupWise je velice dobře hodnocen, pouze trh je pro něj ještě poněkud nezralý. Konečně, už první týdny nového ředitele firmy (Eric Schmidt, dříve šéfinženýr Sunu a obecně prominentní postava světového computingu) a jeho jasně formulované představy o budoucnosti vlily naději do žil příznivců Novellu.

Přesto musíme konstatovat, že Novell není v současné době primárním, těžko překonatelným nebo velmi silným konkurentem Microsoftu - a ještě před dvěma lety by tato věta nebyla pravdivá. Microsoft já již teď slušný serverový systém, který zřejmě v příští verzi dotáhne na úroveň NetWare 4.x. Existující základna uživatelů NetWare nepřechází na jiný serverový systém ne kvůli lásce k Novellu a nenávisti k Microsoftu, ale prostě kvůli tomu, že jí stávající síť funguje a vyhovuje - a v principu jí nezajímá, zda firma Novell existuje či ne. Tito uživatelé přejdou na jiný systém až v okamžiku, kdy síťový systém přestane vyhovovat nárokům klientských počítačů, a tento přechod může být jak na nový produkt od Novellu, tak od Microsoftu, podle jejich kvality a marketingového umění firmy. Tento okamžik však ještě nenastává - Novell má ještě pár kvartálů čas na to, aby o svůj stále skvělý podíl na trhu finálně zabojoval.

Váš názor Další článek: Co se starým dobrým Novell NetWare 3.x?

Témata článku: , , , , , , , , , ,