Kryptoměny | Bitcoin | Kryptoměnová peněženka

„Horních deset tisíc“ v praxi. Třetinu všech bitcoinů vlastní 10 tisíc jedinců

Ani rostoucí popularita kryptoměn nezměnila jednu z původních vlastností bitcoinu. Podle studie amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum vlastní 10 000 největších individuálních investorů do bitcoinu přibližně třetinu této kryptoměny v oběhu.

Fanoušci kryptoměn se již dlouho zamýšlejí nad tím, kdo jsou největší vlastníci bitcoinu. Zjistit tento údaj je však velmi obtížné, protože mnohé z největších peněženek často nepředstavují fyzické osoby, ale burzy a další subjekty, jež drží bitcoin jménem svých investorů.

Horních deset tisíc

Pomocí sběru dat metodou, která rozlišuje mezi adresami patřícími zprostředkovatelům a jednotlivcům, odborníci zjistili, že zprostředkovatelé na konci loňského roku kontrolovali přibližně 5,5 milionu bitcoinů, zatímco jednotlivci drželi 8,5 milionu. Ukázalo se také, že tisíc největších individuálních investorů kontrolovalo bitcoiny v hodnotě nejméně 3 milionů.

„Tato měření jsou s největší pravděpodobností podhodnocená, protože nemůžeme vyloučit, že některé z největších peněženek ovládá stejný subjekt,“ napsali výzkumníci Igor Makarov a Antoinette Schoar. Jako příklad lze uvést Satoshiho Nakamota, tvůrce bitcoinu, který držel první bitcoiny na zhruba 20 000 různých peněženkách, takže se svým způsobem zdálo, že patří 20 000 různým osobám.

Ještě zajímavější je pohled na těžbu kryptoměny. Výsledky ukázaly, že desetina největších těžařů kontroluje 90 % globální těžební kapacity bitcoinu. Nerovné rozložení sil pak ilustruje fakt, že pouhých 0,1 % těžařů (tj. asi 50) kontroluje polovinu těžební kapacity.

Elitní těžaři

„Naše výsledky naznačují, že navzdory značné mediální pozornosti, které se bitcoinu v posledních několika letech dostalo, dominují celému ekosystému velcí hráči, ať už jde o velké těžaře, držitele bitcoinů nebo burzy,“ napsali odborníci.

„Tato inherentní koncentrace činí bitcoin náchylným k systémovému riziku a také znamená, že většina zisků z dalšího rozšiřování pravděpodobně připadne neúměrně malé skupině subjektů,“ uzavírá zpráva.

Tento měsíc dosáhl Bitcoin nového rekordu 65 000 dolarů (cca 1,4 milionů korun) krátce poté, co kryptoměna 19. října poprvé vstoupila na newyorskou burzu. Bitcoin letos zaznamenal masivní nárůst popularity mimo jiné díky významné investici ve výši 1,5 miliardy dolarů od výrobce elektromobilů Tesla a podpoře ze strany jeho generálního ředitele Elona Muska.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (18) Další článek: Letošní DevFest bude hybridní. Možná je to cesta, jak pořádat konference v éře pandemie

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Elon Musk, Těžba, Kryptoměnová peněženka, Těžař, Tesla, Subjekt, Komise pro cenné papíry, Fyzické osoby, Investor, Dolar, Jedinec, Peněženka, BurzaČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

** Google spustil betatestování služby Play Games ve Windows ** Konkurenci pro Amazon Appstore bude stačit Windows 10 ** Budete potřebovat 8jádrový procesor a alespoň 8GB RAM

Martin Chroust
Google PlayWindows
Co se naučíte, když si pustíte video přednášky dvojnásobnou rychlostí? Víc než si nejspíš myslíte

Co se naučíte, když si pustíte video přednášky dvojnásobnou rychlostí? Víc než si nejspíš myslíte

** Co se studenti naučí z videa přednášky přehrávaného dvojnásobnou rychlostí? ** Skoro tolik, co z videa pouštěného normální rychlostí **Mohou tak výrazně ušetřit čas a zefektivnit studium

Jaroslav Petr
VzděláváníStudium
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Vyzkoušeli jsme si The Frame (2021), který má stále co nabídnout. Chlubí se sice hlavně režimem uměleckých děl, ale rozhodně je více důvodů, proč jej zvolit místo klasiky.

Tomáš Holčík
SamsungTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko