Kryptoměny | Bitcoin | Kryptoměnová peněženka

„Horních deset tisíc“ v praxi. Třetinu všech bitcoinů vlastní 10 tisíc jedinců

Ani rostoucí popularita kryptoměn nezměnila jednu z původních vlastností bitcoinu. Podle studie amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum vlastní 10 000 největších individuálních investorů do bitcoinu přibližně třetinu této kryptoměny v oběhu.

Fanoušci kryptoměn se již dlouho zamýšlejí nad tím, kdo jsou největší vlastníci bitcoinu. Zjistit tento údaj je však velmi obtížné, protože mnohé z největších peněženek často nepředstavují fyzické osoby, ale burzy a další subjekty, jež drží bitcoin jménem svých investorů.

Horních deset tisíc

Pomocí sběru dat metodou, která rozlišuje mezi adresami patřícími zprostředkovatelům a jednotlivcům, odborníci zjistili, že zprostředkovatelé na konci loňského roku kontrolovali přibližně 5,5 milionu bitcoinů, zatímco jednotlivci drželi 8,5 milionu. Ukázalo se také, že tisíc největších individuálních investorů kontrolovalo bitcoiny v hodnotě nejméně 3 milionů.

„Tato měření jsou s největší pravděpodobností podhodnocená, protože nemůžeme vyloučit, že některé z největších peněženek ovládá stejný subjekt,“ napsali výzkumníci Igor Makarov a Antoinette Schoar. Jako příklad lze uvést Satoshiho Nakamota, tvůrce bitcoinu, který držel první bitcoiny na zhruba 20 000 různých peněženkách, takže se svým způsobem zdálo, že patří 20 000 různým osobám.

Ještě zajímavější je pohled na těžbu kryptoměny. Výsledky ukázaly, že desetina největších těžařů kontroluje 90 % globální těžební kapacity bitcoinu. Nerovné rozložení sil pak ilustruje fakt, že pouhých 0,1 % těžařů (tj. asi 50) kontroluje polovinu těžební kapacity.

Elitní těžaři

„Naše výsledky naznačují, že navzdory značné mediální pozornosti, které se bitcoinu v posledních několika letech dostalo, dominují celému ekosystému velcí hráči, ať už jde o velké těžaře, držitele bitcoinů nebo burzy,“ napsali odborníci.

„Tato inherentní koncentrace činí bitcoin náchylným k systémovému riziku a také znamená, že většina zisků z dalšího rozšiřování pravděpodobně připadne neúměrně malé skupině subjektů,“ uzavírá zpráva.

Tento měsíc dosáhl Bitcoin nového rekordu 65 000 dolarů (cca 1,4 milionů korun) krátce poté, co kryptoměna 19. října poprvé vstoupila na newyorskou burzu. Bitcoin letos zaznamenal masivní nárůst popularity mimo jiné díky významné investici ve výši 1,5 miliardy dolarů od výrobce elektromobilů Tesla a podpoře ze strany jeho generálního ředitele Elona Muska.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (18) Další článek: Letošní DevFest bude hybridní. Možná je to cesta, jak pořádat konference v éře pandemie

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Elon Musk, Těžba, Kryptoměnová peněženka, Fyzické osoby, Těžař, Jedinec, Tesla, Burza, Dolar, Investor, Peněženka, SubjektNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy