Horký měsíc pro Internet

Pokud bych měl označit "měsíc Internetu" ne podle toho, že jej někdo vyhlásil, ale podle opravdových výsledků, tak jím byl nejspíše letošní červenec – a kupodivu nejen u nás, ale i ve světě.
Pokud bych měl označit "měsíc Internetu" ne podle toho, že jej někdo vyhlásil, ale podle opravdových výsledků, tak jím byl nejspíše letošní červenec – a kupodivu nejen u nás, ale i ve světě. V našich zemích k tomu přispěly zejména dvě věci: Expandia Banka a SPT Telecom.
Expandia Banka samozřejmě spustila provoz dříve, ale v prvním měsíci provozu si zřídili účet především "internetoví nadšenci" – lidé, kteří musí vyzkoušet každou novou službu spojenou s Internetem nejlépe do 24 hodin poté, co se objeví. Podle informací z Expandia Banky však příliv nových klientů pokračuje neztenčenou řadou, a mohu potvrdit, že stále více lidí v okolí začíná služby banky rutinně využívat, začíná si na ně zvykat. Expandia Banka tedy dává Internetu tolik potřebnou náplň - jednoznačnou úsporu času díky úžasnému zjednodušení veškerých transakcí. Druhou firmou, jejíž krok směrem ke zvětšení počtu uživatelů Internetu byl správný, byl SPT Telecom - ano, ona instituce, pro kterou drtivá většina lidí u nás nenajde vlídné slovo. Jde především o rozsáhlou billboardovou kampaň, která byla nepochybně nejlepší kampaní na podporu Internetu u nás - pokud jste ji sledovali, tak jste si určitě všimli, že šlo především o zvýšení zájmu o Internet jako takový. A na rozdíl od amatérského Března-měsíce Internetu byla kampaň a její www.pamela.cz (atd.) udělána profesionální agenturou a také tak dopadla.
To, že zájem o Internet u nás roste, potvrzují i vydavatelé elektronických médií. Za červen, který je už ve znamení prázdnin alespoň pro studenty, hlásila většina mediálních serverů zvýšený zájem oproti květnu (mimochodem se už poněkolikáté potvrdilo, že studentská komunita má pro provoz na těchto serverech malý význam bez ohledu na svou početnost. Nicméně vyvrátit u obchodních firem mýtus, že Internet "jsou jen studenti", bude těžké). V červenci, ve kterém bylo díky tropickým vedrům obtížné i napsat internetovou adresu a odklepnout pomocí Enter, zřejmě mírný pokles bude - ale například podle našich průběžných výsledků na Živě je jen zcela nepatrný, a to se také nečekalo. Protože zlepšování je postupné, není na první pohled vidět, jak velký pokrok učinily české mediální servery za posledních pár měsíců: štikou v rybníce je samozřejmě skvělý www.idnes.cz, vznikla velmi zajímavá www.zmije.cz, začínají se rýsovat české internetové portály. Jestli jsem byl na jaře velmi skeptický (a nebyl jsem sám, s podobnou nevírou se k krátkodobé budoucnosti českého Internetu vyjadřovali třeba i Dan Dočekal či Ondřej Neff), pak po pár měsících vypadá situace výrazně nadějněji.
Červenec byl ale velice pozitivním měsícem pro Internet i na světě. Kvůli náskoku USA sleduje tamní internetový trh velice bedlivě celý svět, protože pokud se bude internetovým firmám v této zemi dobře dařit, bude se možná dařit podobně vystavěným firmám i jinde na světě. Bude-li úspěšné Yahoo, může v úspěch doufat i český vyhledávací server, ale ne naopak. A právě v červenci měli internetoví pionýři pravé hody - už zmíněný server Yahoo poskočil skoro o 40% a má dnes tržní kapitalizaci přes osm miliard dolarů, o dvojnásobek skočil Amazon (kapitalizace šest miliard), Excite vystoupalo na dvě miliardy - pět největších internetových firem, které stále nejsou o mnoho více než "hackerské tlupy", má dohromady hodnotu stejnou jako třeba Chrysler.
Od českého Internetu jsme se oklikou dostali ke světové ekonomice - a zejména k oblasti "technology", kterou pravidelně sledujeme. V centru pozornosti stál samozřejmě Microsoft, který si prožil prvních sto dní prodeje Windows 98 a ukázalo se, že to jde i bez kampaně. Windows 98 se totiž prodávají stejně rychle jako jejich předchůdce (Windows 95) a Microsoftu to pomohlo natolik, že na burze vyskočil o neuvěřitelných 25%, tedy v hodnotě o nějakých sedmdesát miliard dolarů (!). Zatímco i ostatní softwarové firmy si většinou polepšily, byl červenec špatný pro hardwarové výrobce. Krize v hardware - a nemusí jít jen o počítače, ale také třeba o periferie - je totiž zcela zřejmá a docela hluboká; trh je nasycený, lidem výkonnost stačí, takže klesají ceny, tím prudce obraty i zisky firem. Silicon Graphics padla o jediný den za 20% kvůli nečekaně špatným výsledkům, vytrvale klesá Intergraph, který se nedostává z propadu, kolísají i dlouho hvězdné firmy jako Compaq či Dell, evidentní nedůvěra panuje vůči Hewlett-Packardu, zejména kvůli trošku neujasněným výhledům do budoucna. Situaci jako v posledních měsících poněkolikáté zachraňují firmy z oblasti komunikací a telekomunikací, před kterými leží nepředstavitelně obrovský a ještě prakticky nerozdělený trh. V souhrnu byl ale červenec opravdu "horký", protože hlavní burzovní indexy dosáhly historických výšek a to takovým tempem, že musel zasáhnout "nejmocnější muž světa", šéf americké centrální banky Greenspan a úrokovými sazbami tento růst zchladit.
V domácí ekonomice došlo k naprosto nepředvídanému vzestupu kurzu české koruny - dolar se téměř dotkl 31 Kč a marka se už pár dní pohybuje okolo 17.50. Nepředvídanému vzhledem k domácí ekonomice, která si to evidentně nezaslouží, a protože ke stejnému posílení měny došlo i v Maďarsku a Polsku (které si to nezaslouží o mnoho lépe než my), je důvod jinde. Díky tomu, že Rusko nakonec dostalo od MMF vysvobozující půjčku (20 mld. USD) a díky tomu, že nemocné asijské země spíše zabředávají do stále hlubších potíží (i Japonsko, začíná dokonce Čína), jeví se náhle východní Evropa jako momentálně investorsky nejzajímavější oblast světa. Což by mohlo být pro naši zemi téměř vysvobozením, protože velmi mnoho podniků se přece jen už zbavilo svých "shnilých částí" a mají předpoklad k efektivnímu fungování, jenomže jim zoufale chybějí finance.
Aspoň podle letmého studia několika ceníků počítačových firem jsem naprosto nenabyl dojmu, že by někdo reflektoval skoro desetiprocentní posílení koruny odpovídajícím poklesem cen produktů. Všeobecně se totiž očekává, že toto posílení se může během pár dní obrátit možná v ještě hlubší propad, takže nikdo nechce riskovat ztrátu. Ostatně v červenci stejně trh spí hlubokým letním spánkem, takže není příliš o co bojovat.
Váš názor Další článek: Druhý pokus o cenzorství Internetu je opět kontroverzní

Témata článku: Internet, Windows, Měsíc, Efektivní fungování, Malý význam, Mírný propad, Letošní červenec, Yahoo Finance, Asijský trh, Letní prázdniny, Chrysler, Internetová banka, Horký měsíc, Správné fungování, Půjčka


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5