Holografický 3D obraz skutečností

Dívali jste se rádi na Hvězdné války a už v roce 1977 obdivovali prostorové holografické zprávy? Pokud máte dostatek peněz, můžete mít podobný přístroj již dnes.
V současnosti je za kvalitní považován plochý obraz, a to buď na klasických monitorech nebo na stále populárnějších LCD monitorech. Společnost Actuality Systems, Inc. se ovšem s takovýmto obrazem nechce spokojit a připravuje zařízení, které dokáže zobrazovat 3D modely a celé scény. Obraz není promítán jen tak do vzduchu jako ve zmiňovaném sci-fi filmu, ale je zobrazován ve skleněné polokouli velikosti basketbalového míče.

3D zobrazovací zařízení nese jméno Perspecta a stojí 40 000 USD. Displej se připojuje k počítači a obsahuje v sobě vlastní prostorovou rendrovací jednotku založenou na Open GL, což zajišťuje snadný běh aplikací pro displej jak pod Windows, tak pod Linuxem. Hlavní vedoucí vývoje a spoluzakladatel společnosti Gregg Favalora v budoucnu doufá ve snížení ceny a tím zpřístupnění displeje běžným uživatelům domácích počítačů.

Vzhledově přístroj připomíná kouzelnou křišťálovou kouli. Sice v ní zatím není tak čistý obraz, jako měl Rumburak v Arabele, ale co není může být.

Klepněte pro větší obrázek

Abychom dostali z přístroje prostorový obraz podobný tomu na obrázku, musíme do něj nejprve nahrát nějaký prostorový model, například ze SolidWorks, který je následně převeden softwarem společnosti Actuality a nakonec zobrazen.

Klepněte pro větší obrázek

Displej se k počítači připojuje dvěma 2 SCSI-2 Wide konektory. Rozměry základny, na které je polokoule o průměru 51 cm jsou 61 a 23 cm a celé zařízení váží přibližně jako 19‘‘ monitor 27 kg. Prostorový obraz je složen ze 198 2D řezů, kde každý může mít maximální rozlišení až 768 x 768 bodů. V tomto rozlišení má obraz pouze 8 barev (3 bity), ale jejich počet roste s nižším rozlišením 2D řezů. Jak už jsem psal o překreslování se stará vlastní rendrovací jednotka vybavená grafickým procesorem Texas Instruments 1600 MIPS, který zajišťuje i obnovovací frekvenci 24 Hz celé scény. Displej obsahuje i poměrně hodně paměti, 6 Gbit DDR SDRAM. V horizontálním směru je obraz pozorovatelný z jakéhokoliv směru (360°) a ve vertikálním směru pouze pod úhlem 270°, skrze podstavec se nepodíváte.

Displej najde uplatnění ve zdravotnictví, kde si ošetřující personál může nechat detailně zobrazit například onemocnění vnitřních orgánů a tak snadněji najít nejvhodnější způsob léčby. Další uplatnění může najít ve farmaceutickém průmyslu, kde lehce zobrazí složité vazby jednotlivých molekul. Prvním větším zákazníkem společnosti se stala i výzkumná laboratoř americké armády, displej je například vhodný pro plánování pozemních operací.

Dočkáme se tedy někdy doby, kdy nám nebude na stole ležet klasický, ale 3D monitor? Nejspíše ne, uplatnění najde pouze u speciálních aplikací. Snad jen nové hry by mohly napomoci rozšíření displeje i mezi běžné uživatele.

Diskuze (20) Další článek: Fujifilm 6900Zoom: Zrcadlovec ebenovitý

Témata článku: Windows, 3D, Způsob léčby, Výzkumná laboratoř, Obraz, Skutečnost, Vhodný monitor, Nová molekula, SKU, Běžný monitor, Starý přístroj, Molekula, Vnitřní orgán


Určitě si přečtěte

Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment