Holandsko: budoucí ráj pro sdílení souborů?

Holandsko je známo tolerancí vůči lehkým drogám, nyní se jedna firma snaží vytěžit i ze současné tolerance vůči sdílení souborů a vytvořit z Holandsko bezpečný přístav pro všechny peer-to-peer systémy pro sdílení souborů.
Holandsko: budoucí ráj pro sdílení souborů?
Firma The Honest Thief (čestný zloděj) se pustila do zajímavého úkolu, rozhodla se nabízet své poradenské služby a později i softwarové vybavení všem, kteří chtějí spustit v Holandsku výměnné sítě. Vychází ze zatím neukončeného procesu s firmou Kazaa, kde soudní rozhodnutí potvrdilo, že Kazaa nemá zodpovědnost za soubory nabízené v této síti a nemůže být tak trestána. V tomto procesu nicméně probíhá odvolání a Kazaa právě kvůli soudním tahanicím změnila majitele na australského Sharman Networks. Honest Thief odhaduje, že se tento proces povleče ještě nejméně do roku 2005 a do té doby zatím v Holandsku platí, že výměnné sítě neodpovídají za uživateli nabízené soubory.

Honest Thief chce, aby se Holandsko stalo pro sdílení souborů tím, čím je Švýcarsko pro bankovnictví. Prostě chce upřímně vydělávat na službách pro firmy, které teprve nabídnou své programy koncovým zákazníkům. Nemá na to žádný patent, pouze je prostě první z případně dalších firem.

Netřeba říkat, že představitelé nahrávacích společností nejsou nijak nadšeni. Poukazují na to, že zmiňované rozhodnutí soudu je dle jejich názoru jen excesem a bude později zrušeno. Stejně tak je údajně možné zakázat jednotlivým národním (především americkým) poskytovatelům přístup k nepovolenému obsahu. Každopádně budou i nadále velmi tvrdě postupovat vůči podobným systémům.

Pieter Plass, který za Honest Thief stojí, má normálně konstrukční firmu a tento projekt je tak jen takovým úkrokem stranou. Během druhého čtvrtletí chce uvést vlastní engine na sdílení souborů, který pak bude licencovat dalším zájemcům, lze tak předpokládat podobnou vlnu, jaká následovala při uvedení Kazaa a enginu Fasttrack. To, že bude čelit soudním útokům ze strany nahrávacích společností, pokládá Plass za riziko podnikání. Je přesvědčen, že v Holandsku na něj nemůžou.

Ačkoli má tento projekt na několik měsíců celkem bezpečnou půdu pod nohama, není to pozice jistá nějak dlouho dopředu. Honest Thief prostě jen předpokládá, že kdyby to náhodou vyšlo, on už bude na trhu pevně uchycen a bude mít solidní zázemí. S větrnými mlýny mají v Holandsku tradici, takže uvidíme, jak s mlýny nahrávacích společností bude bojovat firma Honest Thief.

Diskuze (33) Další článek: Také AMD snižuje ceny, až o 32 procent u stolních verzí

Témata článku: Výměnná síť, Ráj, Sdílení, Náhoda, Nabízený soubor, Kazaa, Engine, Sdílení souborů, Švýcarsko, Holandsko, Podobný projekt


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 57

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji