Holandsko: budoucí ráj pro sdílení souborů?

Holandsko je známo tolerancí vůči lehkým drogám, nyní se jedna firma snaží vytěžit i ze současné tolerance vůči sdílení souborů a vytvořit z Holandsko bezpečný přístav pro všechny peer-to-peer systémy pro sdílení souborů.
Holandsko: budoucí ráj pro sdílení souborů?
Firma The Honest Thief (čestný zloděj) se pustila do zajímavého úkolu, rozhodla se nabízet své poradenské služby a později i softwarové vybavení všem, kteří chtějí spustit v Holandsku výměnné sítě. Vychází ze zatím neukončeného procesu s firmou Kazaa, kde soudní rozhodnutí potvrdilo, že Kazaa nemá zodpovědnost za soubory nabízené v této síti a nemůže být tak trestána. V tomto procesu nicméně probíhá odvolání a Kazaa právě kvůli soudním tahanicím změnila majitele na australského Sharman Networks. Honest Thief odhaduje, že se tento proces povleče ještě nejméně do roku 2005 a do té doby zatím v Holandsku platí, že výměnné sítě neodpovídají za uživateli nabízené soubory.

Honest Thief chce, aby se Holandsko stalo pro sdílení souborů tím, čím je Švýcarsko pro bankovnictví. Prostě chce upřímně vydělávat na službách pro firmy, které teprve nabídnou své programy koncovým zákazníkům. Nemá na to žádný patent, pouze je prostě první z případně dalších firem.

Netřeba říkat, že představitelé nahrávacích společností nejsou nijak nadšeni. Poukazují na to, že zmiňované rozhodnutí soudu je dle jejich názoru jen excesem a bude později zrušeno. Stejně tak je údajně možné zakázat jednotlivým národním (především americkým) poskytovatelům přístup k nepovolenému obsahu. Každopádně budou i nadále velmi tvrdě postupovat vůči podobným systémům.

Pieter Plass, který za Honest Thief stojí, má normálně konstrukční firmu a tento projekt je tak jen takovým úkrokem stranou. Během druhého čtvrtletí chce uvést vlastní engine na sdílení souborů, který pak bude licencovat dalším zájemcům, lze tak předpokládat podobnou vlnu, jaká následovala při uvedení Kazaa a enginu Fasttrack. To, že bude čelit soudním útokům ze strany nahrávacích společností, pokládá Plass za riziko podnikání. Je přesvědčen, že v Holandsku na něj nemůžou.

Ačkoli má tento projekt na několik měsíců celkem bezpečnou půdu pod nohama, není to pozice jistá nějak dlouho dopředu. Honest Thief prostě jen předpokládá, že kdyby to náhodou vyšlo, on už bude na trhu pevně uchycen a bude mít solidní zázemí. S větrnými mlýny mají v Holandsku tradici, takže uvidíme, jak s mlýny nahrávacích společností bude bojovat firma Honest Thief.

Diskuze (33) Další článek: Také AMD snižuje ceny, až o 32 procent u stolních verzí

Témata článku: Podobný projekt, Sdílení souborů, Náhoda, Ráj, Holandsko, Nabízený soubor, Engine, Kazaa, Švýcarsko, Výměnná síť, Sdílení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost