Web | Tipy

Hokej online: jak sledovat mistrovství světa 2017 na internetu

  • Letošní mistrovství světa v hokeji lze sledovat na webu, TV i sociálních sítích
  • Poradíme jak naladit přenosy ze zahraničí
  • Vyzkoušet můžete také oficiální mobilní aplikace

Jednaosmdesátý ročník mistroství světa v ledním hokeji se koná od 5. do 21. května v Paříží a Kolíně nad Rýnem. Naši hokejisté při něm odehrají minimálně sedm zápasů a šampionát celkem nabídne 64 utkání. Převážnou část samozřejmě bude možné sledovat v televizi a všechny potom v rámci webového vysílání. Možností, jak si MS naladit na internetu je dost a my jsme vybrali ty nejpohodlnější z nich.

Ještě, než se dostaneme k alternativám, nesmíme zapomenout ani na oficiální web šampionátu, který provozuje Mezinárodní hokejová federace IIHF. Na něm najdete zpravodajství i velké množství videoobsahu z aktuálních zápasů i zákulisí nebo třeba historie. Přímé přenosy zápasů zde však nehledejte, ty bude IIHF nabízet jen v zemích, kde nejsou pokryta vysílací práva (o tom níže).

Česká televize

Práva pro televizní i webové vysílání na našem území drží podobně jako v předchozích letech Česká televize, která bude nabízet 55 přenosů přímo v televizním vysílání na sportovním kanále ČT Sport a všech 64 zápasů nabídne na speciálním webu. Zajímavostí je, že vůbec poprvé budou všechna utkání komentována včetně přenosů na webových stránkách.

Klepněte pro větší obrázek
Web mshokej.cz České televize

Ten je opět k nalezení na adrese www.mshokej.cz a kromě samotných přenosů zde najdeme i zpravodajství, doplňující informace a videa ze zákulisí, výsledky, tabulky a statistiky. Vedle přenosů bude Česká televize nabízet online také sestřihy ze zápasů a rozhovory, které budou dostupné i divákům v zahraničí.

Česká televize také slibuje větší aktivitu na sociálních sítích, primárně Facebooku, kde chce využívat živé vysílání například pro rozhovory s českými hráči nebo pro postřehy samotných komentátorů a reportérů z dějiště mistrovství.

Sledování ze zahraničí

Tradiční problémem diváků, kteří mají zájem sledovat zápasy s českým komentářem zpoza hranic Česka, je tzv. geoblocking. Tím jsou opatřeny webové přenosy tak, aby byly dostupné pouze divákům na území České republiky. Pokud se pokusí uživatel přenos otevřít na zahraniční dovolené nebo služební cestě, zobrazí se mu pouze hláška, že vysílání není dostupné.

Jediným řešením, jak se k takovému vysílání dostat i ze zahraničí, je změna IP adresy na českou. Díky tomu bude uživatel detekován jako návštěvník z Česka a vysílání mu bude zpřístupněno. Nejspolehlivějším nástrojem je VPN, kdy je počítač připojen do sítě, jejíž centrální server se bude nacházet v Česku. Skrz něj potom poteče veškerá internetová komunikace a uživatel tak bude moci sledovat i přenosy s geoblockem.

Pro účely mistroství světa se bude hodit kterýkoliv komerční poskytovatel VPN, který nabízí mezi svými servery také Česko a má dostatečně dlouhou zkušební dobu, stačit budou dva týdny. Výběr několika služeb nabízejících VPN najdete ve starším článku:

Jak už bylo zmíněno výše, videopřenosy ze zápasů bude nabízet i IIHF na svém youtubovém kanále. Ty však budou dostupné pouze v zemích, kde žádný z vysílacích subjektů nevlastní práva na webové vysílání. Pokud se v takové zemi ocitnete, pak bude možné sledovat hokej mistrovství světa přímo na Youtube.

Textové přenosy i neoficiální streamy

Mezi další možnosti, jak sledovat zápasy, patří textové přenosy, které nabízí například sportovní weby nebo specializované weby. Mezi nejznámější patří onlajny.cz, kde se můžeme spolehnout na vysokou kvalitu psaného komentáře a grafické doplnění nejdůležitějších momentů ze zápasu.

Klepněte pro větší obrázek
Textové přenosy ze zápasů lze sledovat na webu Onlajny.cz

Dalším webem, který bude nabízet původní textové přenosy, je iSport.cz, který může být rovněž zdrojem zpravodajství ze šampionátu.

Pokud si nevyberete z předchozích možností, nemáte možnost přijímat televizní vysílání a nechcete laborovat se změnou IP adresy, pak se budete muset spolehnout na neoficiální streamy. Ty jsou agregovány na mnoha webech, které jsou nepříjemně prošpikovány reklamou a přenosy zde najdeme pouze ve špatné kvalitě. Půjde tak spíše o nouzové řešení, které může posloužit například při výpadcích běžného vysílání. Nejznámějším webem, který neoficiální sportovní streamy agreguje, je Livestreaming.cz.

MS v telefonu

Podobně jako v případě předchozích šampionátů připravila IIHF i oficiální aplikaci. V té najdete především rozpis zápasů, velmi stručné textové přenosy a nově také podrobné statistiky či zpravodajství.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V oficiální aplikaci najdete rozpis zápasů i podrobné informace o týmu

Aplikace je dostupná jak pro iOS a Android, tak i telefony s Windows. V posledním případě však v ořezané formě, která nenabízí všechny zmíněné možnosti.

Hokejisté na sociálních sítích

Kromě toho, že slíbila větší aktivitu na sociální sítích Česká televize, je možné sledovat i jednotlivé hráče nebo celý tým. Oficiálním účtem českého nároďáku je na Twitteru @narodnitym a pod stejným nickem jej najdete také na Instagramu.

Sestavili jsme rovněž seznam českých hráčů, kteří mají na Twitteru (či Instagramu) aktivní učet:

Vedle samotných hráčů stojí také zato sledovat na Twitteru členy hokejové redakce České televize. Doporučit můžeme jak Roberta Zárubu, tak reportérky Darinu Vymětalíkovou a Hanu Ježkovou. Pro fotografie potom můžete zamířit na účet fotografky deníku Sport Barbory Reichové.

Úvodní fotografie: Valentinaua (CC BY-SA 3.0)

Diskuze (4) Další článek: Vtípek: Co si o českých politicích myslí lidi, prozradí vyhledávače

Témata článku: ČT Sport, Web, Facebook, Windows, Sport, YouTube, Instagram, Sociální sítě, Android, Twitter, iOS, Tipy, VPN, Internetová komunikace, Velké množství, Aplikace, Česká televize vysílání, Mráz, Převážná část, Běžné vysílání, Starý článek, Internetová televize cesty k sobě, Nouzové řešení, Televizní vysílání, PMR

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu