Hodinky od Gatese

Bill Gates, stejně jako Steve Jobs na Macworldu, přednesl úvodní projev na veletrhu CES. Během něj předvedl novou kategorii inteligentních zařízení a oznámil vývoj multimediálního přehrávače, kterého jsme se nedočkali od Apple.
Hodinky od Gatese
Srovnání projevů Steva Jobse z Apple a zakladatele Microsoftu je namístě. Gatesovy přednášky na CES většinou jen rekapitulovaly vývoj v uplynulém roce, ale ta letošní může směle konkurovat nové nabídce Apple. Uživatelé, kteří se těšili na videopřehrávač z dílny Apple tak třeba přijmou za svůj koncept Media2Go. Přenosný přehrávač se čtyřpalcovou obrazovkou je dalším pokusem Microsoftu o průnik do spotřební elektroniky. Referenční design vyvíjí Microsoft spolu s Intelem. První výrobky by se na trh měly dostat pod značkami Samsung, ViewSonic, Sanyo a iRiver snad ještě letos.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvíce času věnoval Bill Gates iniciativě SPOT - Smart Personal Objects Technology. Koncept představený před několika měsíci na konferenci v Las Vegas spočívá v prosazení informačních technologií do běžného života nenásilnou cestou formou tzv. Smart living. O inteligentních ledničkách a internetových domech jsme už slyšeli. Microsoft ale začíná s něčím mnohem menším – náramkovými hodinkami. Consumer Electronic Show se tak stalo svědkem představení prvních reálných produktů na bázi SPOT. Firmy Fossil, Suunto a Citizen začnou již tento rok prodávat hodinky, které se budou umět spojit s počítačem, stáhnout si potřebné aplikace a pak díky FM signálu ze vzduchu získávat aktuální informace jako je předpověď počasí, pohyby na burze a podobně. Samozřejmostí bude podpora všech časových pásem a spolupráce s Microsoft Outlookem. Cílovou skupinou jsou zejména mladí lidé, kteří ocení i možnost úpravy vzhledu hodinek výměnnými kryty nebo změnou obrázku na LCD displeji. Bill Gates kromě nadšení z uvedení technologie do života připomenul i fakt, že hodinky obsahují rychlejší procesor a čtyřikrát více paměti než první PC. Hodinky budou plně funkční pouze v oblastech pokrytých signálem DirectBand, která umožňuje přenos informací z webu pomocí FM signálu. Mimo dosah takové sítě (rozuměj u nás) se ze SPOT hodinek stanou hodinky obyčejné.

Klepněte pro větší obrázek

Další novinky zahrnují první stolní DVD přehrávač s podporou Microsoft Windows Media 9, výrobcem bude Polariod, ale počítá se s razantním rozšířením této technologie. Pro Američany je zajímavé uvedení verze Pocket PC Mobile Edition pro mobilní sítě pracující na standardu CDMA. Gates předvedl i první dostupné zařízení vycházející z konceptu bezdrátového tabletu „Mira“, který byl na CES ohlášen loni. AirPanel od ViewSonicu se objeví na pultech amerických obchodů už příští týden, o měsíc později ho bude následovat Philips. Bill Gates oznámil, že Samsung a BenQ budou v nových špičkových modelech svých televizorů podporovat komunikaci s bezdrátovými tablety.

Nejzábavnější a divácky nejvděčnější částí Gatesovy přednášky byla prezentace online služby XBox Live, která zpřístupňuje možnosti hraní přes internet uživatelům XBoxu. Bill Gates vyzval k souboji basketbalistu Shaquilla O’Neala ve hře Midtown Madness 3. Od uvedení služby před dvěma měsíci už Microsoft prodal čtvrt milionu starter kitů. Toto číslo by mohlo být i vyšší, ale XBox Live funguje pouze se širokopásmovým připojením. Jako zajímavost Gates uvedl, že nejčastěji tuto službu používají lidé od osmé hodiny večer, tedy v čase dříve určeném sledování televize.

Loňský CES byl pro Microsoft především v duchu ohlášení vize elektronického domova a představení dnes dostupných produktů Windows Smart Displays a Windows XP Media Center Edition. I letos ohlášené produkty budou ve větším měřítku dostupné a využitelné až koncem roku. Pro loňské a letošní produkty ale také platí, že jsou čím dál více svázány s americkou infrastrukturou. Získávání informací z bezdrátových sítí či televizních stanic se pracně převádí pro jazykově a technologicky roztříštěnou Evropu a tak jsou tyto technologie dostupné v Evropě se značným zpožděním za Amerikou. Navíc je bohužel pravděpodobné další zpožďování při očekávané větší závislosti nově chystaných zařízení na vybudované infrastruktuře. Třeba se ale jednou dočkáme i u nás.

Diskuze (44) Další článek: Přenosný video přehrávač od ViewSonicu

Témata článku: Apple, Bill Gates, Hodinky, CES 2010, Citizen, Chytré hodinky Samsung, Televizory Samsung, Oblast pokrytí, Xbox Live, Suunto, Dostupný signál, První měsíc, Chytré hodinky Apple, První uvedení, Dostupná síť, Chytré hodinky windows, Living, Bill, Mira, Fossil, Madness, Televizory smart, Tablety Samsung, Spot, Gates


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku