Hodina za deset kaček: trnitá cesta k paušálu

Malovali jsme si to dříve jinak, ale i v cizině jde Internet cestou „from free to fee“.
Hodina za deset kaček: trnitá cesta k paušálu
Pokud se domníváte, že proslavený dot.com crash čili krach internetových firem postihl pouze jakési internetové podnikatele, vám spíše neznámé a zcela lhostejné, jste na omylu – kolaps internetové bubliny má za následek právě to, že za Internet platíte to, co platíte, a že se časy v dohledné době příliš nezlepší.

Před rokem a půl se zdálo, že také evropské (i východoevropské) internetové trhy směřují jasnými kroky k paušálu, k možnosti nepřetržitého připojení za snesitelné poplatky, a že je to jenom otázka času, kdy i u nás si budou lidé v domácnostech takovéto připojení k Internetu pořizovat. Dnes můžeme rovněž říkat, že to je otázka času, ale s dovětkem, že se onen čas může ukázat ještě jako pěkně dlouhý. Pokles poplatků za internetové připojení se zastavil a dokonce se místy ceny vrací zpět – tedy stoupají.

Vinu na tomto stavu má souhra okolností, z nichž některé jsou docela nešťastné a nemusely být. Ceny za připojení určují telekomunikační společnosti („telecomy“) a ty postihla v Evropě doslova pohroma – nesmírně se zadlužily díky nepodařeným (předraženým) aukcím na 3G spektra a nyní nejenom že na investice nemají peníze, ale dokonce musí stahovat finance, odkud se dá, aby byly schopné hradit bankám své dluhy. Malé evropské telekomy, jako je například Český Telecom, se tomu naštěstí většinou vyhnuly, ale pravidla hry na trzích určují giganti. Proto dnes v Evropě nikdo příliš neinvestuje do internetové budoucnosti, ale snaží se na internetovém připojení vydělávat už nyní.

Druhou okolností je, že jakkoli investovat do Internetu dnes jednoduše není módní. Akcionáři všech společností, které jsou schopny se pohybovat na trhu připojení k Internetu, dávají svým firmám jasný pokyn: hrajte na zisk, neusilujte o nějaké násilné dobývání trhů za cenu ztrát – proto dnes vidíme na rozdíl od minulých let tak málo konkurenčního boje v této oblasti.

Konečně k opatrnosti přispívají i internetoví podnikatelé či firmy, které si budují svou pozici na Internetu. Naděje, že si i malé a střední firmy budou ve velkém kupovat pevné linky a budou zvyšovat jejich kapacitu, se nenaplňuje – pokrok v této oblasti postupuje mnohem pomaleji, než se čekalo, a to samozřejmě opět snižuje investice do infrastruktury. Sice „byznys provideři“ a „dial-up provideři“ jsou dvě různé skupiny firem, ale obě často sdílejí konektivitu, respektive ji nakupují od „superproviderů“, jako je u nás třeba KPNQwest nebo Uunet. A méně peněz znamená opět to, že i dial-up provideři musí více platit za páteřní konektivitu a nemohou si dovolit příliš zlevňovat.

Proč tento dlouhý úvod? Neboť k novému tarifu od Českého Telecomu, kterým je možné se připojit k Internetu za zhruba 10 korun na hodinu, nicméně s několika „ale“, není potřeba žádného velkého komentáře (možnosti tarifu jsou popsány na stránkách firmy, věnovali jsme se mu i na Živě.cz). Tarif není „paušálem“, protože tržní podmínky, popsané výše, zatím paušál nevynucují (například konkurenčními tlaky), je to spíše „balíček“ a ukazuje, kudy se asi bude v nejbližší době tarifikace Internetu ubírat. Levnější Internet – ano, můžete jej mít, ale musíte zaplatit měsíční poplatek, který nebude úplně nejnižší. Také platí, že těchto cenových programů bude více a vždy budou nabízet systém „něco za něco“: větší paušál znamená nižší poplatky a delší časová pásma levného internetování, a naopak. Že jste to už někde viděli? Samozřejmě, je to odkoukáno od cenové politiky mobilních operátorů, která je rovněž velmi komplikovaná, rozmanitá, těžko propočitatelná… a pro operátory fenomenálně finančně úspěšná.

Český Telecom v nabídce využívá své nemalé technické výhody, kterou většina konkurenčních providerů nedisponuje nebo alespoň takto aktivně nenabízí – spojení ISDN, tj. 64 kbps. ISDN (tzv. „euroISDN“, ale to je jenom marketingový termín) neznamená jen vyšší prahovou kapacitu (oproti 33,6 téměř dvakrát, oproti 56 kbps modemům cca o 20 %), ale i některé další výhody, např. hlas a data souběžně na jedné lince a obecně lepší průchodnost těchto linek než u free Internet providerů, kde průchodnost v čase velmi kolísá a v době startu levného tarifu (19 hod) nebývá zrovna dobrá.

Můžeme samozřejmě opět začít metat hromy a blesky na hlavu Českého Telecomu, který „by mohl klidně nasadit paušál a nic by mu to neudělalo“. Mohl, ale neudělá to – současná praxe velí soustředit se především na zisky a ústupky dělat jenom tehdy, když vás k tomu donutí konkurence.

Diskuze (102) Další článek: AMD oficiálně uvedla Athlon 1,4 GHz a Duron 950 MHz

Témata článku: Internet, Hod, Velká naděje, Hodina, Současná praxe, Crash, Dluh, Konkurenční výhoda, Opatrnost, Cenové spektrum, Dohledná doba, Nemalá cena, Cesta, Paušál, Metal, Start Up, Dlouhá doba, Internetové připojení, CES


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor