Hlídací pes je out, teď letí hlídací drak

Zatímco Sony má své zábavné robotické pejsky, Sanyo chystá prý užitečného domácího pomocníka. Domácí robot Banryu však vypadá více jako hračka než domácí hlídač.
V roce 2003 přijde na trh nový Robot Banryu z dílny japonských firem Sanyo a tmsuk. Na rozdíl od psa Aiba by měl mít ale méně zábavných a více užitečných schopností. Banryu v japonštině znamená strážný drak, je to tedy protipól hlídacího psa. Banryu také jako drak vypadá, popravdě ztěží ale odradí od útoku zloděje, chrlit oheň totiž neumí. Na druhou stranu k jeho hlavním vlastnostem patří právě protipožární schopnosti, je to tak takový dráček Soptík. Na svém těle má robot totiž připevněno čidlo pro vůně (zápach) je tak schopen rozlišovat nejen úniky různých chemikálií, dokáže ale ucítit i výpary ze spáleniny a tedy začínající oheň. Má i vestavěnou kameru schopnost přenášet obraz komprimovaný v MPEG4, infračervený senzor, mikrofon a teploměr.

Banryu se dokáže pohybovat rychlostí 15 metrů za minutu, což je 25 cm za sekundu. Není to tedy zběsilý úprk na druhou stranu to želví tempo také není. Ve čtyřech nohách má dotyková čidla a je tak schopen překonat i 15cm díry.

Klepněte pro větší obrázek

Využití pro robota se zatím hledají, jestli bude hlídat ve skladištích nebo domácnostech, jasné ještě není. Umí ale pracovat i v režimu domácího zvířete. Další režimy jsou hlídací drak a dálkově ovládaný robot. Popravdě jako domácí mazlíček má schopnost vás docela zalehnout. Váží totiž 40 kilo a má rozměry 100×80×70 cm. Cena zatím není stanovena, bude to určeno až na základě průzkumu mezi prvními dobrovolníky, kteří začnou testovat tyto roboty v blízké době.

Váš názor Další článek: MIDI též k notebooku

Témata článku: Pes, Hlídací pes, Domácí zvíře, Robota, Drak, AIBA, Vestavěný mikrofon, Využitý režim, Domácí mazlíček, Let, Mazlíček, Vestavěná kamera, Draka, Robot

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů