Hlídací pes 1.0 ohlídá váš počítač

S jeho pomocí můžete například sledovat využití počítačů a Internetu, zamezit instalaci programů, zablokovat přístup na vybrané internetové adresy, nebo máte možnost připojit se k Internetu či třeba skrývat adresáře.
Koncem roku 1999 jsme vám v článku Výborný a především český program na sledování pracovní aktivity zaměstnanců představili program BlackBox II z dílny Petra Novosada. Nedávno byl pod hlavičkou NovoSoft uveden další produkt se zajímavým názvem Hlídací pes. Jedná se o monitorovací a zabezpečovací software s celou řadou užitečných funkcí.

K čemu Hlídací pes slouží? S jeho pomocí můžete například sledovat využití počítačů a Internetu, zamezit instalaci programů, zablokovat přístup na vybrané internetové adresy, nebo máte možnost připojit se k Internetu či třeba skrývat adresáře. Tím ale schopnosti této aplikace ani zdaleka nekončí - další si představíme alespoň ve stručném přehledu:

  • částečné nebo úplné zamezení přístupu k disketové mechanice (lze například povolit zápis, ale zakázat čtení)
  • zablokování nebo časové omezení používání zvolených CD
  • definování doby a času, kdy je povolen/zakázán přístup k Internetu
  • omezení doby, kdy může uživatel pracovat s počítačem
  • zablokování kláves F5 a F8, kterými lze vyvolat při spuštění operačního systému další režimy
  • zamezení instalace nových programů (užitečné zejména ve firmách, kde je nežádoucí, aby uživatelé instalovali na počítače software)
  • zaznamenávání práce se soubory a programy (otevření, vytvoření, smazání, spuštění, ukončení, ...)
  • odchyt a záznam stisknutých kláves
  • protokolování práce s Internetem (doba připojení, čas, rychlost, navštívené stránky, stažené soubory, ...)
Program se spouští současně s operačním systémem a jeho běh není možné ukončit standardními postupy, tedy ani přes správce běžících úloh. Vyvolat jej můžete pouze tehdy, znáte-li klávesovou zkratku k jeho aktivaci; přístup je samozřejmě zabezpečen heslem, bez jehož znalosti se neobejdete. V sharewarové verzi lze tzv. Rychlé menu sloužící k nastavení parametrů vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+H a nelze definovat přístupové heslo.

Rychlé menu obsahuje několik tlačítek a systémové informace o přihlášeném uživateli, jménu počítače, volné paměti, době chodu Windows a počtu dní, po které Hlídacího psa používáte.

Stiskem tlačítka Spustit Prohlížení údajů a Nastavení se dostanete do okna, ve kterém si můžete prohlížet uložené záznamy a měnit nastavení programu. Jednotlivé možnosti jsou přístupné buď přes klasické menu, nebo přes zdařilé rozhraní připomínající MS Outlook. Pro lepší přehlednost jsou položky roztříděné do několika skupin, takže například v sekci Napsaný text najdete volby Text podle programů a Text po minutách (první ukáže záznam zapsaného textu v dané aplikaci, druhá veškerý napsaný text rozdělený na minuty bez ohledu na to, v jaké aplikaci byl tento text napsán).

V témže okně se také dostanete ke statistikám prezentovaným jak v podobě grafů, tak i prostřednictvím velmi přehledného stromového menu. Jestliže vás například zajímá, kolikrát jste kliknuli tlačítkem myši, či kolik jste napsali na klávesnici znaků, Hlídací pes zcela přesně spočítá nejen tyto informace. V případě, že s počítačem pracuje více uživatelů, lze prohlížet buď souhrnné statistiky pro všechny uživatele, nebo zvlášť pro každého z nich. Užitečné je též vyhledávání zadaného textu v zaznamenaných datech.

Patrně nejdůležitější jsou možnosti nastavení programu, které lze provést zvlášť pro každého zadaného uživatele; to umožňuje definování velmi přesné systémové politiky, která v operačních systémech Windows 9x/Me prakticky zcela chybí. Veškerá nastavení lze samozřejmě zálohovat a přenášet je na jiné počítače, což oceníte zejména při použití programu na více počítačích, na kterých budou stejná nastavení (typicky počítačové učebny).

Vraťme se ještě na skok zpět do Rychlého Menu, kde najdete ještě tlačítka k odkrytí a skrytí skrytého adresáře (tj. adresář, jenž není viditelný ani z Windows, ani z příkazové řádky – ten využijete například pro ukládání tajných dokumentů), spuštění, ukončení a odinstalaci programu. Pokud jste se pozastavili nad tím, proč se program odinstalovává přes tlačítko, pak vězte, že je to v zájmu zabezpečení, aby jej například uživatelé nemohli svévolně odinstalovat standardní cestou bez nutné znalosti hesla.

Hlídací pes jistě nalezne mnoho způsobů využití k zabezpečení a monitorování systémů Windows 9x/Me (verze pro Windows NT zatím není k dispozici, nicméně podle autora se na ní pracuje). Pochvalu si zaslouží nejen za jednoduché a přehledné zpracování, širokou škálu nabízených možností a funkcí, ale především za vysokou spolehlivost, díky které dokáže udělat s běžnými prostředky nezabezpečitelného systému doslova opevněný hrad.

Licence: Shareware, neregistrovaná verze má několik omezení (konkrétní údaje najdete v nápovědě), registrace přijde na 485,- Kč Minimální požadavky: Windows 95/98/Me, procesor Pentium 100, 16 MB RAM, 5 MB volného místa na pevném disku.

Download, velikost: 1,77 MB

Diskuze (6) Další článek: ASK M3: malý, lehký, výkonný LCD projektor

Témata článku: Software, Windows, Pes, Omezená možnost, Hlídací pes, Rychlý přístup, Funkce počítačové klávesnice, Rychlá doba, Omezení používání


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 34

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 68

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

** Astronomové nedávno zaznamenali pozoruhodné prvenství ** Poprvé s radioteleskopem detekovali planetární objekt za hranicemi Sluneční soustavy ** Stejně tak poprvé změřili magnetické pole takové planety

Stanislav Mihulka | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání