Hlídací pes 1.0 ohlídá váš počítač

S jeho pomocí můžete například sledovat využití počítačů a Internetu, zamezit instalaci programů, zablokovat přístup na vybrané internetové adresy, nebo máte možnost připojit se k Internetu či třeba skrývat adresáře.
Koncem roku 1999 jsme vám v článku Výborný a především český program na sledování pracovní aktivity zaměstnanců představili program BlackBox II z dílny Petra Novosada. Nedávno byl pod hlavičkou NovoSoft uveden další produkt se zajímavým názvem Hlídací pes. Jedná se o monitorovací a zabezpečovací software s celou řadou užitečných funkcí.

K čemu Hlídací pes slouží? S jeho pomocí můžete například sledovat využití počítačů a Internetu, zamezit instalaci programů, zablokovat přístup na vybrané internetové adresy, nebo máte možnost připojit se k Internetu či třeba skrývat adresáře. Tím ale schopnosti této aplikace ani zdaleka nekončí - další si představíme alespoň ve stručném přehledu:

  • částečné nebo úplné zamezení přístupu k disketové mechanice (lze například povolit zápis, ale zakázat čtení)
  • zablokování nebo časové omezení používání zvolených CD
  • definování doby a času, kdy je povolen/zakázán přístup k Internetu
  • omezení doby, kdy může uživatel pracovat s počítačem
  • zablokování kláves F5 a F8, kterými lze vyvolat při spuštění operačního systému další režimy
  • zamezení instalace nových programů (užitečné zejména ve firmách, kde je nežádoucí, aby uživatelé instalovali na počítače software)
  • zaznamenávání práce se soubory a programy (otevření, vytvoření, smazání, spuštění, ukončení, ...)
  • odchyt a záznam stisknutých kláves
  • protokolování práce s Internetem (doba připojení, čas, rychlost, navštívené stránky, stažené soubory, ...)
Program se spouští současně s operačním systémem a jeho běh není možné ukončit standardními postupy, tedy ani přes správce běžících úloh. Vyvolat jej můžete pouze tehdy, znáte-li klávesovou zkratku k jeho aktivaci; přístup je samozřejmě zabezpečen heslem, bez jehož znalosti se neobejdete. V sharewarové verzi lze tzv. Rychlé menu sloužící k nastavení parametrů vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+H a nelze definovat přístupové heslo.

Rychlé menu obsahuje několik tlačítek a systémové informace o přihlášeném uživateli, jménu počítače, volné paměti, době chodu Windows a počtu dní, po které Hlídacího psa používáte.

Stiskem tlačítka Spustit Prohlížení údajů a Nastavení se dostanete do okna, ve kterém si můžete prohlížet uložené záznamy a měnit nastavení programu. Jednotlivé možnosti jsou přístupné buď přes klasické menu, nebo přes zdařilé rozhraní připomínající MS Outlook. Pro lepší přehlednost jsou položky roztříděné do několika skupin, takže například v sekci Napsaný text najdete volby Text podle programů a Text po minutách (první ukáže záznam zapsaného textu v dané aplikaci, druhá veškerý napsaný text rozdělený na minuty bez ohledu na to, v jaké aplikaci byl tento text napsán).

V témže okně se také dostanete ke statistikám prezentovaným jak v podobě grafů, tak i prostřednictvím velmi přehledného stromového menu. Jestliže vás například zajímá, kolikrát jste kliknuli tlačítkem myši, či kolik jste napsali na klávesnici znaků, Hlídací pes zcela přesně spočítá nejen tyto informace. V případě, že s počítačem pracuje více uživatelů, lze prohlížet buď souhrnné statistiky pro všechny uživatele, nebo zvlášť pro každého z nich. Užitečné je též vyhledávání zadaného textu v zaznamenaných datech.

Patrně nejdůležitější jsou možnosti nastavení programu, které lze provést zvlášť pro každého zadaného uživatele; to umožňuje definování velmi přesné systémové politiky, která v operačních systémech Windows 9x/Me prakticky zcela chybí. Veškerá nastavení lze samozřejmě zálohovat a přenášet je na jiné počítače, což oceníte zejména při použití programu na více počítačích, na kterých budou stejná nastavení (typicky počítačové učebny).

Vraťme se ještě na skok zpět do Rychlého Menu, kde najdete ještě tlačítka k odkrytí a skrytí skrytého adresáře (tj. adresář, jenž není viditelný ani z Windows, ani z příkazové řádky – ten využijete například pro ukládání tajných dokumentů), spuštění, ukončení a odinstalaci programu. Pokud jste se pozastavili nad tím, proč se program odinstalovává přes tlačítko, pak vězte, že je to v zájmu zabezpečení, aby jej například uživatelé nemohli svévolně odinstalovat standardní cestou bez nutné znalosti hesla.

Hlídací pes jistě nalezne mnoho způsobů využití k zabezpečení a monitorování systémů Windows 9x/Me (verze pro Windows NT zatím není k dispozici, nicméně podle autora se na ní pracuje). Pochvalu si zaslouží nejen za jednoduché a přehledné zpracování, širokou škálu nabízených možností a funkcí, ale především za vysokou spolehlivost, díky které dokáže udělat s běžnými prostředky nezabezpečitelného systému doslova opevněný hrad.

Licence: Shareware, neregistrovaná verze má několik omezení (konkrétní údaje najdete v nápovědě), registrace přijde na 485,- Kč Minimální požadavky: Windows 95/98/Me, procesor Pentium 100, 16 MB RAM, 5 MB volného místa na pevném disku.

Download, velikost: 1,77 MB

Diskuze (6) Další článek: ASK M3: malý, lehký, výkonný LCD projektor

Témata článku: Software, Windows, Pes, Omezení používání, Rychlá doba, Funkce počítačové klávesnice, Hlídací pes, Omezená možnost, Rychlý přístup


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů