Hlídací pes 1.0 ohlídá váš počítač

S jeho pomocí můžete například sledovat využití počítačů a Internetu, zamezit instalaci programů, zablokovat přístup na vybrané internetové adresy, nebo máte možnost připojit se k Internetu či třeba skrývat adresáře.
Koncem roku 1999 jsme vám v článku Výborný a především český program na sledování pracovní aktivity zaměstnanců představili program BlackBox II z dílny Petra Novosada. Nedávno byl pod hlavičkou NovoSoft uveden další produkt se zajímavým názvem Hlídací pes. Jedná se o monitorovací a zabezpečovací software s celou řadou užitečných funkcí.

K čemu Hlídací pes slouží? S jeho pomocí můžete například sledovat využití počítačů a Internetu, zamezit instalaci programů, zablokovat přístup na vybrané internetové adresy, nebo máte možnost připojit se k Internetu či třeba skrývat adresáře. Tím ale schopnosti této aplikace ani zdaleka nekončí - další si představíme alespoň ve stručném přehledu:

  • částečné nebo úplné zamezení přístupu k disketové mechanice (lze například povolit zápis, ale zakázat čtení)
  • zablokování nebo časové omezení používání zvolených CD
  • definování doby a času, kdy je povolen/zakázán přístup k Internetu
  • omezení doby, kdy může uživatel pracovat s počítačem
  • zablokování kláves F5 a F8, kterými lze vyvolat při spuštění operačního systému další režimy
  • zamezení instalace nových programů (užitečné zejména ve firmách, kde je nežádoucí, aby uživatelé instalovali na počítače software)
  • zaznamenávání práce se soubory a programy (otevření, vytvoření, smazání, spuštění, ukončení, ...)
  • odchyt a záznam stisknutých kláves
  • protokolování práce s Internetem (doba připojení, čas, rychlost, navštívené stránky, stažené soubory, ...)
Program se spouští současně s operačním systémem a jeho běh není možné ukončit standardními postupy, tedy ani přes správce běžících úloh. Vyvolat jej můžete pouze tehdy, znáte-li klávesovou zkratku k jeho aktivaci; přístup je samozřejmě zabezpečen heslem, bez jehož znalosti se neobejdete. V sharewarové verzi lze tzv. Rychlé menu sloužící k nastavení parametrů vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+H a nelze definovat přístupové heslo.

Rychlé menu obsahuje několik tlačítek a systémové informace o přihlášeném uživateli, jménu počítače, volné paměti, době chodu Windows a počtu dní, po které Hlídacího psa používáte.

Stiskem tlačítka Spustit Prohlížení údajů a Nastavení se dostanete do okna, ve kterém si můžete prohlížet uložené záznamy a měnit nastavení programu. Jednotlivé možnosti jsou přístupné buď přes klasické menu, nebo přes zdařilé rozhraní připomínající MS Outlook. Pro lepší přehlednost jsou položky roztříděné do několika skupin, takže například v sekci Napsaný text najdete volby Text podle programů a Text po minutách (první ukáže záznam zapsaného textu v dané aplikaci, druhá veškerý napsaný text rozdělený na minuty bez ohledu na to, v jaké aplikaci byl tento text napsán).

V témže okně se také dostanete ke statistikám prezentovaným jak v podobě grafů, tak i prostřednictvím velmi přehledného stromového menu. Jestliže vás například zajímá, kolikrát jste kliknuli tlačítkem myši, či kolik jste napsali na klávesnici znaků, Hlídací pes zcela přesně spočítá nejen tyto informace. V případě, že s počítačem pracuje více uživatelů, lze prohlížet buď souhrnné statistiky pro všechny uživatele, nebo zvlášť pro každého z nich. Užitečné je též vyhledávání zadaného textu v zaznamenaných datech.

Patrně nejdůležitější jsou možnosti nastavení programu, které lze provést zvlášť pro každého zadaného uživatele; to umožňuje definování velmi přesné systémové politiky, která v operačních systémech Windows 9x/Me prakticky zcela chybí. Veškerá nastavení lze samozřejmě zálohovat a přenášet je na jiné počítače, což oceníte zejména při použití programu na více počítačích, na kterých budou stejná nastavení (typicky počítačové učebny).

Vraťme se ještě na skok zpět do Rychlého Menu, kde najdete ještě tlačítka k odkrytí a skrytí skrytého adresáře (tj. adresář, jenž není viditelný ani z Windows, ani z příkazové řádky – ten využijete například pro ukládání tajných dokumentů), spuštění, ukončení a odinstalaci programu. Pokud jste se pozastavili nad tím, proč se program odinstalovává přes tlačítko, pak vězte, že je to v zájmu zabezpečení, aby jej například uživatelé nemohli svévolně odinstalovat standardní cestou bez nutné znalosti hesla.

Hlídací pes jistě nalezne mnoho způsobů využití k zabezpečení a monitorování systémů Windows 9x/Me (verze pro Windows NT zatím není k dispozici, nicméně podle autora se na ní pracuje). Pochvalu si zaslouží nejen za jednoduché a přehledné zpracování, širokou škálu nabízených možností a funkcí, ale především za vysokou spolehlivost, díky které dokáže udělat s běžnými prostředky nezabezpečitelného systému doslova opevněný hrad.

Licence: Shareware, neregistrovaná verze má několik omezení (konkrétní údaje najdete v nápovědě), registrace přijde na 485,- Kč Minimální požadavky: Windows 95/98/Me, procesor Pentium 100, 16 MB RAM, 5 MB volného místa na pevném disku.

Download, velikost: 1,77 MB

Diskuze (6) Další článek: ASK M3: malý, lehký, výkonný LCD projektor

Témata článku: Software, Windows, Pes, Rychlý přístup, Omezená možnost, Omezení používání, Hlídací pes, Rychlá doba, Funkce počítačové klávesnice


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?