Sociální sítě | Twitter

Hledáte bezplatnou alternativu k Tweetdecku? Budete hledat marně a lepší už to nebude

  • Někdejší Tweetdeck, nyní X Pro, už není bezplatný
  • Bezplatné alternativy neexistují
  • Elon Musk tlačí na to, aby bylo X výdělečné

Kdo používal Twitter, nyní X, dost možná sociální svět sledoval a ovládal přes Tweetdeck. Byl to komplexní klient pro více twitterových uživatelských účtů. Ve více sloupcích jste viděli obsah tak, jak jste potřebovali. Byly to zeď, hashtagy, profily aj. Jenže nedávno tohle skončilo a Tweetdeck se stal placeným klientem X Pro.

Samotné X, tedy někdejší Twitter, je momentálně pořád k dispozici zdarma, ale firma je po Muskově nástupu ve velkých problémech, byť většinu času nevydělávala ani dříve. Kroky nového šéfa ovšem vedly mj. k odlivu inzerentů ze sítě, kterou pod novým vedením označují za toxickou. Platforma potřebuje vydělávat, silně tlačí na uživatele a uživatelky, aby si předplatili tarif Blue.

To samo o sobě naznačuje, žen najít bezplatnou alternativu k Tweetdecku bude obtížné. Realita je taková, že bezplatná alternativa s největší pravděpodobností neexistuje.

Kdysi jsme měli na výběr ze spousty alternativních klientů a komplexních služeb. Twitter na nich možná do značné míry vyrostl. Ještě v roce 2018 klienty třetích stran používalo osm milionů lidí. Celkem služby tehdy používalo kolem 300 milionů lidí, takže to nebyl velký podíl, nicméně alternativní scéna existovala.

twd.png
Tweetdeck byl velice dobrý nástroj pro náročné

Bezplatné API nezačalo být odsouváno na pozadí jen za Muska. Významný byl z tohoto pohledu již zmíněný rok 2018, kdy bylo vypnuto starší API. Ani některé dřívější kroky vývojářskou scénu nepotěšily. Dřívější omezování ovšem nebylo nic proti tomu, co prosadil Musk. V lednu bez varování zakázal klienty třetích stran.

O pár dní později oznámil, že zruší bezplatné API. To využívaly všemožné kompletní platformy pro správu sociálních sítí. Právě ty, které by rovněž mohly být dobrou alternativou k Tweetdecku. X dnes bezplatné API pořád nabízí, je ale velice osekané. Zejména nepodporuje čtení příspěvků a délku nového příspěvku omezuje na 1,5 tisíce znaků.

X tedy aktivně a cíleně vyhubilo alternativy, aspoň ty bezplatné. Platformy jako Hootsuite, Sprout Social nebo Sprinklr Social nadále fungují, ale ne zdarma, protože to by se jim nevyplatilo. Z bezplatných řešení jako jeden z mála nadále funguje Buffer, ale pouze v omezeném režimu pro plánování příspěvků v rámci jednoho účtu.

scr 2023-08-16 13-36-08.jpg
Musk potřebuje, aby X bylo výdělečné

Letos kvůli změnám skončily twitterové klienty třetích stran jako Twitterrific, Fenix nebo specifický nástroj Tweetbot. Omezování klientů třetích stran se neděje jen na Twitteru, je to dlouhodobý trend velkých sociálních platforem.

Proč se situace v tomto ohledu už nejspíš nikdy nezlepší? Jak jsem naznačil výše, jde o peníze. Proto Musk vymýšlí všemožné změny, aby vás donutil si X předplatit. Před pár měsíci omezil dosah neplatícím, kteří si už ani nezapnou dvoufaktorové přihlašování. Podívejme se více na finanční situaci Twitteru.

Neslavná finanční situace X

Loni Twitter vygeneroval příjmy ve výši 4,4 miliardy dolarů, přičemž šlo o 11% meziroční pokles. Dokonce 90 % příjmů plynulo z reklam. Podle Business of Apps se příjmy společnosti v prvních dvou čtvrtletích tohoto roku opět viditelně propadly. BBC v červenci reportovalo, že pod Muskem se příjmy z reklamy smrskly na polovinu.

Akvizice byla ukončena v říjnu a Musk si rychle znepřátelil inzerenty. Souvisí to se zrušením moderace a uvolněním pravidel. Inzerenti nechtějí, aby se jejich reklamy zobrazovaly vedle příspěvků neonacistických a jiných extremistických účtů se znepokojivým obsahem.

Finanční situaci společnosti dokládají úsporná opatření. V několika vlnách Musk propustil tisíce zaměstnanců a zaměstnankyň. Poslední proběhla v únoru. Původně pro Twitter pracovalo 7 500 lidí, dnes jich je méně než 1,5 tisíce. Šetří se všude včetně údržby sociálních zařízení. Někteří si do práce nosí svůj toaletní papír. Musk přestal platit nájem za kanceláře v Seattlu, načež mu pronajímatel pohrozil vyhazovem.

Šetřit se začalo také na datacentrech. Snížená kapacita vyústila v občasné problémy s dostupností služby. V únoru nešlo odesílat příspěvky. Začátkem července služba dramaticky omezila počet příspěvků, které si můžete prohlédnout. Platformer zjistil, že Twitter nezaplatil účty Googlu za využívání datacenter a obsahové filtry.

8816fee3-a873-47fe-bf95-9722dbb1791a
Bluesky chce konkurovat X. Založil ho tvůrce Twitteru

V březnu zase firmu upozornil Amazon, že jí nevyplatí příjmy z reklamy, protože Twitter neplatí ani účty za Web Services. Dodnes nevíme jistě, jestli bylo omezení zobrazení příspěvků způsobené právě vypršení kontraktu s Googlem. Muskův podnik se nicméně s Googlem později dohodl a platí si základní úložiště.

Situace je tedy taková, že Musk nutně potřebuje, aby X proměnil na výdělečný podnik. Navíc si na koupi půjčil 13 miliard dolarů. Extrémně tlačí na šetření, současně se snaží zdvihnout příjmy z reklamy a předplatného.

Musk má s X velké plány. Chtěl by ho proměnit na propracovanou sociálně-mediální platformu. Musk toho ovšem napovídá mnoho. Mezitím se pošramocené pověsti bývalého Twitteru snaží využít Meta, která spustila konkurenční Threads. Jen zatím ne v Evropské unii.

TweetDeck u mě nahradilo úzké okno Twitteru

Zaplatil jsem si předplatné Blue, abych vyzkoušel nové X Pro. Ale stejně jako jsem se dřív z nové verze TweetDecku rychle vracel ke staré, po pár dnech jsem zlomil hůl znovu i nad X Pro:

  • Nemohu pracovat s více účty.
  • Nevidím zmínky ze všech účtů v jednom výpisu, takže hned nezjistím, co nám třeba píšete na účtu Živě.
  • Není zde skvělý pohled Activity, kde jsem viděl lajky lidí, které sleduji a takhle si rozšiřoval obzor ve své bublině.
  • Je to celé příliš velké, prostorově neúsporné a nevyladěné.

Nakonec – a zatím celkem spokojeně – jsem skončil u běžného webového Twitteru. Mám ho ve formě aplikace prohlížeče na části jednoho monitoru ve velmi zúženém okně, takže vidím jen úzkou lištu s nástroji na boku a sloupec s příspěvky. Pochopitelně na záložce Sledování, kde jsou jen účty, které sleduji.

Na rozdíl od X Pro se výpis webového Twitteru sám neaktualizuje. V prohlížeči Edge jsem to vyřešil doplňkem Refreshless, který po nastavené době (teď tam mám 3 minuty) načte celé okno znovu.

Není to lepší než původní TweetDeck. Ale oproti novému X Pro tady nic nechybí a nemusím kvůli tomu mít předplatné, které jinak na X nevyužiju.

Ještě se chystám přes stylovací doplněk a úpravu CSS dosáhnout kompaktnější podoby. Potřeboval bych zejména zmenšit náhledy obrázků a odkazů.

Marek Lutonský

Znáte jiný bezplatný způsob, jak nahradit Tweetdeck? Napište do komentářů pod článkem.

Zdroje: BBC (1, 2) | Business Insider | Business of Apps | Fenix / X | Fortune | iconfatory | tapbots | The News York Times (1, 2) | Platformer | TechCrunch | Vanity Fair | X Developer Platform

Diskuze (2) Další článek: U výkonnějších elektrických koloběžek se od roku 2024 bude platit povinné ručení

Témata článku: , , ,