Obnovitelné zdroje | Energetika | Elektrárna

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

  • Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín
  • Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky
  • A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Elon Musk a mnozí další mají jasno. Za pár desítek let budeme mít všichni na střechách svých domků i kancelářských budov novou generaci vysoce efektivních fotovoltaických panelů a vyrobenou elektřinu budeme skladovat kdesi v garáži v obřích superbateriích, nebo ji budeme posílat do decentralizované elektrické sítě.

Ačkoliv dnes podobná řešení s relativně malým domácím akumulátorem nabízí celá řada drobných firem i velkých dodavatelů elektřiny, v globálním měřítku tuto technologii zpopularizoval právě Elon Musk, když začal básnit o své vizi SolarCity a představil jak fotovoltaické Tesla Solar Panels, tak bateriové moduly Powerwall a Powerpack, které vyrobenou elektřinu uchovávají na noční hodiny a transformují ji pro spotřebiče s vysokým odběrem.

Klepněte pro větší obrázek
Solární panely podle Tesly

No dobrá, dejme tomu, že několik akumulátorů velikosti lednice vystačí jedné domácnosti, pokud bychom však nezačali experimentovat s absolutní decentralizací výroby a uskladnění elektrické energie, potřebujeme i technologii, která by dokázala levně, ekologicky a dostatečně dlouho uložit nikoliv kilowatty, ale megawatty a gigawatty elektřiny, kterou v příštích dekádách vyprodukují rozsáhlé farmy solárních a větrných elektráren, jenž postupně doplňují a mnohde i nahrazují tradiční fosilní zdroje i jádro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Domácí Powerwall a podnikové Powerpacky jako rychlá a krátkodobé solární akumulátory

V následujících kapitolách se podíváme na několik způsobů, jak dlouhodobě uložit tento kolísavý zdroj přírodní energie do starých autobaterií, což dnes zkouší třeba Bosch, do rotujících setrvačníků, které vyrovnávají elektrickou síť v celém New Yorku, do lávových kamenů a stlačeného plynu, nebo do na první pohled tak trochu bláznivých gravitačních baterií velikosti mrakodrapu, štoly nebo celé hory.

Diskuze (252) Další článek: Odborníci našli ve Windows 10 chybu, která otevírá dveře nezastavitelnému ransomwaru

Témata článku: Elon Musk, Wikipedia, Baterie, Elektřina, Energie, Německo, Obnovitelné zdroje, Energetika, Elektrárna, Bosch, Solární energie, Fotovoltaika, PDF, Elektrická energie, SolarCity, Turbína, Rakousko, Písek, New York, Hrubý Jeseník, Dekáda, Lanovka, Autobaterie, Akumulátor, Tesla


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu