Hledá se nový partner pro DVB kartu, zn. spolehlivost a stabilita

U málokterého kousku hardwaru jsme spokojeni s ovládacím softwarem, který dodal výrobce. Dvojnásob to platí pro televizní karty. Většina výrobců se totiž pohybuje od extrému do extrému: Jednoduchý a neschopný, či nabobtnalý a také neschopný. Malý a funkční program pro ovládání DVB karty aby člověk pohledal.
Hledá se nový partner pro DVB kartu, zn. spolehlivost a stabilita

Digitální televizní vysílání v dnešní době běžně přijímáme satelitní, kabelové a především pozemní. Přestože jde o technologii, která je v technologicky vyspělejším světě běžnou již více než deset let, trh DVB hardwarem se (alepsoň v ČR) začal rozvíjet až po spuštění digitálního pozemního vysílání (DVB-T). DVB karet či USB prstíků je na trhu dostatek.

Výrobci však velmi často šetří na jejich softwarové výbavě. Zcela běžné jsou velmi jednoduché aplikace nabízající pouze základní funkčnost opepřenou nevzhledně přeplácaným uživatelským rozhraním. Na druhém pólu pak jsou výrobci, kteří na softwaru nešetří, avšak nemají šťastnou ruku. Běžným vybavením TV karty se pak stává například CyberLink PowerCinema, tedy program typu mediacenter, který kromě nedostatku pokročilých funkcí není příliš vhodný na provoz v multitaskingu či vůbec na provoz zcela obyčejně v okně (standardně běží na celé obrazovce).

Klepněte pro větší obrázek

DVB tunery jsme zkoušeli na Gigabyte GT-PTV-TAF-RH, výrobcem dodávaném BDA ovladači a Windows Vista Ultimate

První pracovní pondělí tohoto roku jsme se tedy rozhodli věnovat ušetření práce každému, kdo se rozhodne požadovat od své TV karty více. Větší schopnosti, lepší stabilitu, menší nároky. Jelikož DVB je i v ČR záležitostí spíše budoucnosti, omezili jsme výběr na budoucnost a zvolili jsme tak software, který funguje pod Windows Vista. Blíže se budeme věnovat bezplatným programům DVB Dream a ProgDVB i komerčnímu DVBCore MyTheatre. Všechny jsme otestovali za použití standardních BDA ovladačů DVB tuneru na DVB-T v multiplexech Radiokomunikací a O2 v centru Brna.

Kromě zmíněných tří můžeme již teď nabídnout dvě populární (a komerční) alternativy, u nichž jsme pozorovali problémy s Windows Vista, avšak bez problémů jistě poběží na starších verzích Windows: Velmi populární a funkcemi nabitý je tuner DVB Viewer, který se nám však nepodařilo ani spustit. V pozadí nestojí ani program AVS TV Box, který nabízí možnost příjmu jak digitální tak analogové televize i rozhlasu. Při každém spuštění však znovu detekuje TV tuner, což způsobuje, že na několik okamžiků přestane reagovat a Windows Vista jej vyhodnotí jako zamrzlou aplikaci a násilně jej ukončí.

DVB Dream

DVB Dream je bezplatný tuner, aktuálně ve verzi 1.3c z 9. prosince minulého roku. BDA ovladače, které zřejmě využije většina uživatelů, jsou podporovány až od verze 1.3, stále tedy dochází ke zlepšování práce s nimi. Instalace je zcela standardní, po jejím skončení je potřeba zaregistrovat transpondér satelitu. Netřeba se děsit, jde o název přítomný již jen z historických důvodů, mezi transpondéry lze totiž vyhledat i univerzální ovladač BDA a zvolit i jiné normy mimo DVB-S.

Klepněte pro větší obrázek

DVBDream 1.3c a ČT24 v MPEG-2 z multiplexu O2

Mezi schopnostmi nechybí snad žádná podstatná: Program umí pracovat s pozemním, satelitním i kabelovým DVB. Problém nemá s funkcí PIP (obraz v obraze), bez obtíží dekóduje více kanálů z transportního streamu. Ten dokáže nahrávat jak celý (včetně teletextu, EPG (elektronický programový průvodce) atd.), tak jediný z programů v něm. Pro nahrávání nechybí plánovač. Vyrovnávací paměť pro funkci posouvání času lze nastavit do RAM či do souboru na disk, přičemž v obou případech lze uživatelsky definovat velikost obsazeného prostoru.

Klepněte pro větší obrázek

Najde signál?

Pro přehrávání videa nabízí tři režimy: v okně aplikace, v samostatném okně s videem a na celou obrazovku. Přepínat mezi módy lze klávesou F5. DVB Dream má v základní výbavě UDP unicast a broadcast server, který umožňuje streamování videa do lokální sítě. Vysílá se však pouze MPEG-2 stream aktuálně naladěné stanice. EPG má problémy s diakritikou. Tuner podporuje zásuvné moduly, jejich množství je však v současnosti malé.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení streamování do místní sítě

Klepněte pro větší obrázek

DVBDream má „drobné“ problémy s diakritikou v EPG

ProgDVB

Další šikovný DVB tuner, tentokrát od ruského autora vystupujícího pod přezdívkou Prog. ProgDVB není nepodobný svému konkurentovi DVB Dream. Rozhraní programů je až na odlišné ikonky prakticky totožné a velmi podobně jsou na tom i s funkční výbavou. ProgDVB získává body přibaleným Elecard MPEG-2 dekodérem, jehož přítomnost znamená, že program pod Windows XP funguje hned po instalaci bez potřeby instalace dekodéru třetí strany. Windows Vista již obsahují dekodér MPEG-2 vestavěný. Prog však prohrává z hlediska stability (na Windows XP i Windows Vista) a rovněž z hlediska faktu, že není zcela zdarma. Některé pokročilé funkce jsou totiž k dispozici až v placené verzi (multicast a broadcast streaming).

Klepněte pro větší obrázek

V ProgDVB se volí hardware TV tuneru již při instalaci

Výpis funkcí je v tomto případě kratší. Podpora DVB-T, DVB-C i DVB-S neschází, program však umí pracovat vždy jen s jedním programem uvnitř transportního streamu. To znamená nemožnost využití PIP ani nahrávání více programů naráz. Přehled o programech a dalších informacích podává EPG i teletext. Mezipaměť pro timeshift lze i zde v libovolné velikosti nastavit buď do RAM nebo na pevný disk.

Klepněte pro větší obrázek

Buffer pro posouvání času lze umístit do RAM či na disk, na slabších počítačích je však lepší jej vypnout

Televizní vysílání lze sledovat v okně aplikace, samostatném okně videa i na celé obrazovce. Server pro streamování videa umožňuje v bezplatné verzi využití protokolů unicast a shoutcast. Množství zásuvných modulů je pro ProgDVB větší, mimo jiné nechybí ani modul pro použití dálkových ovladačů rodiny ATI Remote Wonder. V té souvislosti nelze nezmínit, že veškeré klávesové zkratky včetně pokynů z dálkového ovladače jsou plně konfigurovatelné.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno aplikace a opět ladění programů

DVBCore MyTheatre

MyTheatre se od dvou předcházejících programů liší. Jeho značnou nevýhodou je totiž fakt, že je komerční. Plná verze programu stojí 35 eur. Zkušební verze je bohužel pro sledování televize prakticky nepoužitelná, neboť se po hodině práce automaticky ukončí. MyTheatre je vyveden v grafice, nepoužívá tedy prosté okno podle nastaveného vzhledu operačního systému - je skinovatelný. To z něj však nedělá jednoduchou hračku.

Klepněte pro větší obrázek

MyTheatre je skinovatelný - může vypadat třeba jako Windows Media Player 9

Ačkoli program působí svými odezvami poněkud těžkopádně, (platící) uživatel mu to jistě rád odpustí. Ze všech tří představených tunerů totiž nabízí zdaleka největší možnosti nastavení. Na nezkušeného uživatele může nepřehledné okno určené pro ladění kanálů působit až děsivě, ve skutečnosti se však liší od konkrurence pouze po stránce vzhledu. Zvolit lze satelitní, kabelové i pozemní DVB, zvláštností je možnost volby všech DVB standardů naráz.

Klepněte pro větší obrázek

Ladění kanálů je poměrně nepřehledné, avšak velmi podrobně nastavitelné

Mezi možnostmi najdeme obligátní unicast a méně obvyklý broadcast server. Pro posun v čase se používá soubor na pevném disku počítače. Klávesové zkratky jsou plně konfigurovatelné. Podporován je samozřejmě EPG i teletext. Program je schopen přehrávat DVD včetně podpory rodičovské kontroly. Jeho schopnosti lze rozšířit zásuvnými moduly.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti nastavení jsou v MyTheatre obrovské

Diskuze (84) Další článek: Chraňte se proti rootkitům

Témata článku: Hardware, Windows, Stream TV, Bezplatná verze, Dream, Pipa, Nový partner, Univerzální ovladač, Multiplex, Shoutcast, Spolehlivost, Běžné vysílání, Nový, DVB-T, Největší možnost, Dálkové ovladače, DVB-C, Part, Satelitní televize, Prog, TV Tuner, Televize O2, Tunery, Dálkový ovladač, Celá obrazovka


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky