Hitachi MP-EGA1 - o rok později

Čistě digitální kamera, která ukládá přímo do formátu MPEG1 tu měla být před rokem, nyní...
Když jsem před více než rokem na Invexu na stánku Olympusu s úžasem obcházel digitální kameru Hitachi MP-EGA1, byl to skutečný unikát. Jeden z mála kousků v Evropě sliboval báječné možnosti a technologický pokrok. Po roce, když jsem tuto kameru dostal na recenzi, má stále původní parametry, ve světle dnešní technologie se však řadí do kategorie již převálcovaných novinek.

Je to skutečně kamera
Malá krabička, velká asi jako kompaktní fotoaparát, skrývá skvělou techniku. Zabudovaný pevný disk typu PCMCIA s kapacitou 260 MB (lze pochopitelně vsunout vyšší kapacitu) stačí na záznam 20 minut videa ve formátu MPEG1, které se v reálném čase kóduje a ukládá. Zde je v současnosti hlavní přínos této kamery. Bez přídavného hardwaru máte s notebookem skvělou mobilní kombinaci na ukládání videa ve standardním počítačovém formátu.

Jednoduše nasnímáte, co potřebujete, pevný disk z kamery vložíte do notebooku a hotovou videosekvenci ve slušném komprimovaném formátu i se zvukem můžete poslat třeba e-mailem (to, že vás příjemce zastřelí za 13MB soubor v poště s děvčátkem hrajícím si minutu s nafukovacím míčem, je věc druhá).

Kamera je pro počítačového fandu skutečně báječně přímočará. V kameře je dokonce malý správce souborů, který dovoluje přesouvat sekvence a snímky do různých složek. Nasnímaný záběr prostě vložíte do počítače a máte ho. Žádné načítací programy, žádné konfigurování stroje, vrazíte jen disk do slotu PCMCIA a je to. Pochopitelně musíte slot PCMCIA mít. Kamera totiž v základní byť bohaté výbavě nedisponuje propojovacím kabelem s PC, ten je nutné dokoupit včetně speciální ISA-karty. Z okolního světa připojíte kameru pouze k videu nebo televizi s videovstupem. Testovaná kamera ovšem vysílala pouze ve formátu NTSC, který tak musí video podporovat.

Je to skutečně fotoaparát
Digitální povaha kamery jí dovoluje pracovat i v režimu digitálního fotoaparátu. Velká kapacita zabudovaného disku jí zajišťuje rekord v počtu snímků. Je zajímavé, že v devadesátistránkovém manuálu není ani zmínka o rozlišení videa nebo statických obrázků. To je pro statické snímky 702×480 a pro video 352×240. Pro video i fotografie je možné využít šestinásobný zoom (3× optický, 2× digitální s indikací přechodu na digitální). U fotek můžete snímat po nastavitelných intervalech nebo rychlou sekvencí snímků za sebou. Nelze ale nastavit stupeň komprese nebo jiné rozlišení. Maximální rozlišení fotografií je dnes zastaralé, i třikrát levnější přístroje je mají vyšší. Kamera tak směřuje více do oblasti videosekvencí, než snímání fotek.

Stinné krásy
Vyzdvihnout je třeba bohaté příslušenství: dvě baterie typu Li-Ion, každá na 40 minut filmování, nabíječka a síťový zdroj v jednom, sluneční clona na zabudovaný náhledový LCD-displej, kupodivu i dálkové ovládání velikosti kreditní karty se slušným dosahem, stojánek a řada programového vybavení.

Nevýhody jsou rovněž nasnadě, Proti DV-kameře Panasonic ve stejné ceně recenzované v čísle 17 to je menší rozlišení, menší kapacita média, dražší záznamové médium, slabší zoom, tedy věci týkající se videa. Výhodou je kompletní řešení digitálního videa. Prostě nepotřebujete digitalizační kartu a rychlé disky; co natočíte, to hned můžete použít. Bez notebooku, na který budete rychle z disku ukládat sekvence a uvolňovat místo pro nové, však nemá kamera valného smyslu.

Hitachi již pracuje na následníkovi této kamery, kde by přece jen citlivý pevný disk měl být nahrazen alternativní paměťovou technologií s nepohyblivými částmi. Důležité je, aby nadále zůstala zachována přímočarost pro rychlý přenos souborů do počítače.

Digitální MPEG videokamera
Hitachi MP-EGA1
Zdroj: ConQuest Computer, a. s.
Telefon: 02–67 19 31 00
Cena: 59 900 Kč bez DPH
Záruka: 1 roky
Parametry: PCMCIA disk 260 MB, video MPEG1, 40/20 min. filmování/kapac. disku
Tomáš Baránek: „Nebýt pevného disku ve slotu PC-karty, neobsahuje kamera žádný mechanický prvek. Ačkoliv jde o technologicky převratný produkt, trochu postrádám lety vyladěné ovládání a manipulaci známé z běžných videokamer. Jako kameramana mne nezajímá, že je to celé digitální, ale že mi kamera při natáčení nepadá z ruky. Ale buďme shovívaví: jde přece jen o průkopníka, který se i navenek musí lišit, aby připoutal patřičnou pozornost.“

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Poskytovatelé připojení: nekupujte od zelináře

Témata článku: Video, Alternativní zdroj, Hotové video, Digitální kamery, Natáčení videí, Kompaktní digitální fotoaparáty recenze, Hit, Mobilní nabíječka, Sluneční clony, Digitální fotoaparáty recenze, Slušná výbava, Skvělý záběr, Digitální fotoaparáty olympus, PCMCIA, Sluneční světlo, Statická fotografie, Sluneční clona, Televize Panasonic, Kameraman


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 27

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 137

Bitcoin: analýza jeho ceny a prognóza, kam se může ubírat

Bitcoin: analýza jeho ceny a prognóza, kam se může ubírat

** Podívejte se na několik různých pohledů na cenu Bitcoinu ** Různé predikce se často silně rozcházely, teď se ale celkem shodují ** Pravděpodobný je krátkodobý pokles, ale dlouhodobý růst

Martin Miksa | 56

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch