Hitachi Deskstar 7K250 a Travelstar 7K60: Malý a velký datový bratr

S postupem času je potřeba obměnit doma pevný disk z důvodu malé kapacity nebo zlepšit jeho vlastnosti. Obdobně je to i u notebooků, kde nároky uživatelů tlačí výrobce k výrobě podobných disků, které jsou v domácích stanicích. Proto se na trhu objevují stále nové disky, které vykazují větší přenosové vlastnosti a urychlují práci.

Je to dnes běžným jevem, že každý uživatel má doma stále málo místa na pevném disku. Programy a multimédia jej zaplňují takovou rychlostí, že to ani nevnímáme. Potom je nejlepším krokem zakoupit nový pevný disk. Firma Hitachi, která převzala výrobu disků od firmy IBM uvedla na trh disk určený do pracovních stanic Hitachi Deskstar 7K250 o kapacitě 120 GB. Druhým modelem, který jsme otestovali, je disk Hitachi Travelstar 7K60 o kapacitě 60 GB určený pro notebooky.

S horkým dechem

Klepněte pro větší obrázekPrvní zmiňovaný disk je určený do pracovních stanic, především do domácností. Do kancelářských sestav jsou určeny spíše modely s nižší kapacitou. Tato modelová řada se vyrábí ve velikostech 40, 80, 120, 160 a 250 GB a jejich rozdíly jsou pouze v kapacitách a počtech ploten. Ostatní parametry jsou pro celou řadu stejné – rychlost otáček je 7 200 za minutu a vyrovnávací paměť je dva nebo osm megabajtů. Testovaný disk měl kapacitu 120 GB, využíval pro práci 8 MB vyrovnávací paměť a k desce se připojoval přes rozhraní ATA/100. Na trhu jsou z této modelové řady na výběr i disky, které pracují na rozhraní SATA.

Testovaný model, který má pro data připraveny dvě datové plotny, se při své práci choval velmi tiše, což je dáno použitím fluidních ložisek. Při práci se teplota disku pohybovala na příjemné hranici 39 °C. Disk má vyšší odolnost proti otřesům, používá tzv. GMR čtecí hlavy a umožňuje pomocí programového doplňku Feature Tool měnit spoustu parametrů, včetně rychlosti (a tedy i hlučnosti) pevného disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testy čtení a zápisu v programu HD Tach 2.70

Výsledky testů ukázaly, že přenosové vlastnosti disku jsou na velmi dobré úrovni. Testovací program HD Tach 2.70 ukázal kvalitní čtení z disku po celé ploše a rychlost zápisu se udržovala na přibližně stálém datovém toku. Přístupová doba v tomto programu dosáhla nadprůměrné hodnoty. Pro zopakování, hodnota udávaná HD Tachem je objektivnější, protože udává dobu, která je dána součtem vyhledávací doby, doby přepnutí mezi hlavičkami a rotační prodlevou. Je to přesnější údaj, než který udávají jiné testovací programy.

Spolu s diskem je dodáván 80žilový kabel pro připojení k základní desce, šroubky k uchycení a hlavně cédéčko s užitečnými informacemi a programovými doplňky včetně zmiňovaného Feature Tool. Spousta dokumentů vás pak dopodrobna informuje o parametrech disku. Jak je smutným zvykem, dokumenty nejsou v českém jazyce. Výjimkou je papírový manuál pro instalaci, kde krok po kroku najdete postup připojení disku i v češtině.

Cestovní zásoba dat

Klepněte pro větší obrázekDruhým testovaným diskem, byl model určený pro notebooky. Je to jediný zástupce řady Hitachi 7K60, která má vlastnosti podobné pevným diskům, určených pro stolní počítače. Rychlost otáček je 7 200 za minutu a data se při práci ukládají do vyrovnávací paměti o velikosti 8 MB. Podle výrobce je tento disk díky novým technologiím odolnější vůči nárazům a současně je snížena jeho spotřeba.

Tato řada disků dává notebookům podobné parametry v oblasti disků, jako u stolních počítačů. Testy ukázaly, že jim k tomu ještě pár kroků ale zbývá. Ve srovnání s disky pro stolní počítače jsou parametry mírně podprůměrné, ale v oblasti disků pro notebooky se nemají za co stydět. Disk jsem testoval nejenom v notebooku, ale přes redukci jsem ho připojil i ke stejné testovací sestavě, na které byl testován disk Hitachi 7K250. Očekával jsem rozdílné výsledky, hlavně mírné zhoršení hodnot u notebooku, ale výsledky uvedené v tabulce ukazují přibližně stejné hodnoty. I tak se tento disk pravděpodobně objeví ve výkonných noteboocích nebo v malých stolních počítačích. HD Tach ukázal, že datový tok zápisu se příliš nemění a pokles čtení je v přijatelných mezích bez větších výkyvů. Celkovou přístupovou dobu lze považovat v oblasti 2,5“ disků určených do notebooků za dobrý výsledek. I když se disk otáčí rychleji, jeho chod je velmi tichý a teplota je v přijatelných mezích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testy čtení a zápisu v programu HD Tach 2.70

Oba dva testované disky si zasluhují pochvalu za svoji rychlost a tichý chod a jsou jistě konkurenty známějším výrobcům disků. Firma Hitachi se po převzetí výroby pevných disků IBM snaží ukázat v novém světle, aby už nenastal podobný případ, kdy docházelo k velkým reklamacím starších disků IBM a tím snížení odbytu. Pokud bude nadále pokračovat v tomto trendu, získá si čím dál více uživatelů, kteří budou mít doma nebo v přenosných počítačích disky s touto značkou.

Výsledky testů Hitachi Deskstar 7K250 Hitachi Travelstar 7K60
stolní počítač stolní počítač notebook
Sandra 2004 Drive index [MB/s] 50 32 31
Sandra 2004 náhodné čtení [MB/s] 43 28 26
Sandra 2004 náhodný zápis [MB/s] 33 23 23
Sandra 2004 sekvenční čtení [MB/s] 58 37 36
Sandra 2004 sekvenční zápis [MB/s] 55 32 33
Sandra 2004 průměrná přístupová doba [ms] 6 9 11
HD Tach 2.70 průměrná rychlost čtení [MB/s] 49,4 30,5 30,5
HD Tach 2.70 průměrná rychlost zápisu [MB/s] 21,7 16,4 15,8
HD Tach 2.70 průměrná přístupová doba [ms] 12,4 15,7 17,4
HD Tach 2.70 zatížení CPU [%] 15,9 15 8,6
PCMark04 HDD skóre 5 058 3 550 3 340

Testovací sestavy Stolní počítač Notebook
procesor AMD Athlon XP 2500+ @ 3400+ Intel Mobile Pentium 4 1,7 GHz
základní deska ASUS A7N8X-DELUXE -
paměť 1 024 MB DDR433 256 MB DDR
operační systém Windows XP Professional Windows XP Professional
systém souborů NTFS NTFS

Pevný disk Hitachi Deskstar 7K250 Hitachi Travelstar 7K60
Zdroj Hitachi Europe, Praha Asbis, Praha
Telefon 267 212 381 272 117 111
Cena 2 914 Kč vč. DPH 7 587 Kč vč. DPH
Záruka 2 roky 2 roky
Klady a zápory
+ přístupová doba 8MB vyrovnávací paměť
+ tichý chod kapacita a 7 200 ot./min.
+ vybavení datová propustnost
- anglický manuál cena
Parametry
kapacita 120 GB 60 GB
otáčky za minutu 7 200 7 200
průměrná přístupová doba 8,5 ms 10 ms
rozhraní Ultra ATA-100 Ultra ATA-100
vyrovnávací paměť 8 MB 8 MB
počet ploten 2 2

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 12/04.

Diskuze (13) Další článek: Nové nVidia ForceWare 61.76

Témata článku: Notebooky, Windows, Podobný krok, Hitachi, Podobný výsledek, Malý, Tichý počítač, Vyrovnávací paměť, Testovaný model, Sekvenční čtení, Čtení, Podobné parametry, Stolní počítač, Stolní počítače, Podobná hodnota, Hit, Velký, Disk, Testovaný disk, Průměrná teplota, Stejné parametry, Rozdílná velikost, Testovací program, Bratr, Sekvenční zápis


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně