Hitachi CM753ET: Devatenáct bodů k dobru

Pohled na nevšední 19palcový monitor Hitachi CM753ET.
Když se podíváte na devatenáctipalcový monitor Hitachi CM753ET, zjistíte, že je něčím zvláštní. Vzhledem se sice na první pohled od ostatních monitorů příliš neliší, přesto je o celých 15 % méně hluboký, takže zabírá na stole podstatně méně místa.

Opravdu dobré ovládání?
Hned po nevšedním vzhledu vás zarazí ještě nevšednější ovládání. Není totiž řešeno formou několika tlačítek pro ovládání nabídky na displeji (tzv. OSD-menu), ale je tu vždy jedno speciální tlačítko pro dvě související vlastnosti (vertikální posun obrazem a vertikální změna velikosti obrazu, jas a kontrast, vertikální a horizontální moiré, lichoběžníkovitost a soudkovitost, apod.). Nespornou výhodou tohoto řešení je rychlost přístupu k nastavením: přístup je přímočařejší než zdlouhavé prokousávání se nabídkou OSD. Na druhou stranu je toto ovládání přece jen dost nezvyklé.

Hlava na krku sedí
Možnou potenciální faktickou nevýhodou monitoru je absence rozbočovače USB, což je dnes již téměř pomyslný standard všech 19" a 21" monitorů.

Ztráta bodu se ale dohání jinou vlastností navíc: použitím nového elektronového děla zajišťujícím perfektní konvergenci a ostrost i v rozích obrazovky, kde tyto vlastnosti bývají tradičně nejslabší. S obrazovkou souvisí také invarová maska: za tu cenu bych již možná očekával trinitronovou; je ale třeba podotknout, že i s invarovou maskou má monitor vynikající a ostrý obraz. Kladem je také téměř plochá obrazovka, nejedná se tedy o obrazovku připomínající první televizory.

K monitoru je dodáván kalibrátor COLORIFIC umožňující softwarově nastavit další vlastnosti, které nejsou dostupné z menu monitoru: konvergenci, ostrost, teplotu barev apod. v různých částech obrazovky. Poprvé jsem podobné možnosti viděl u podstatně dražšího 21" monitoru EIZO. Na každý pád je jasné, jakými cestami budou výrobci lákat zákazníky: nejen samotným provedením, ale i přídavnými službami a doplňky.

Konvergujme k Hitachi
Společnost Hitachi ukázala, že to s monitory umí. Výrobek je sice svými 28 tisíci draho zaplacen, ale neváhám, když tvrdím, že investice stojí za to. Skvělá ostrost obrazu i konvergence barev, ladění geometrie a dalších vlastností je vskutku na úrovni. Opominu-li malé nedostatky, jde rozhodně o nadprůměrný monitor, jehož vlastnosti ocení každé grafické studio.
barevný CRT monitor s dvanácti tlačítky pro ovládání OSD menu
monitor Hitachi
CM753ET
Zdroj: Hitachi Europe Ltd., Praha
Telefon: (02) 24 39 43 52 (Hotel Diplomat)
Cena: 27 990 Kč bez DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: úhlopříčka 19", max. rozlišení 1800 × 1440 (72 Hz), invarová maska, 25 kg
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Něco pro jazykáře a překladatele

Témata článku: První televizor, Bod, DEVA, Diplomat, Skvělý monitor, Hit, Dobré ovládání


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně