Historie webových prohlížečů, část 3. - Netscape

Osud či spíše velmi tvrdý konkurenční boj tomu chtěl, že společnost, která zprostředkovala díky svému prohlížeči webové stránky masám, upadla téměř v zapomnění. Jaký byl vzestup a pád prohlížeče Netscape Navigator?
Historie webových prohlížečů, část 3. - Netscape

Zlaté období

Historie prohlížeče (či společnosti) Netscape je drobet komplikovaná, i samotný název prohlížeče se několikrát měnil, takže si v tom pokusíme udělat jasno. Celou více než jedenáctiletou historii lze rozdělit na tři období - první období "klasického" Netscapu, dále verzí postavených na Mozille a současné aktuální období Netscapu, jehož základem je Firefox. Ale zpět na samý začátek.

Nelze mluvit o Netscape a opět se nezmínit o Mosaic. Jak už jsme si řekli v minulém dílu, Marc Andreessen a Jim Clark opustili NCSA, kde byl právě Mosaic naprogramován, a založili v roce 1994 vlastní společnost Mosaic Communications Corporation. V říjnu téhož roku vypustili do světa svůj prohlížeč Mosaic Netscape 0.9. Uměl všechny základní elementy HTML 2 a i některé prvky z HTML 3.

Užívání názvu Mosaic nebylo vzhledem k existenci NCSA, která byla držitelem obchodní značky, právě dobrý nápad. Proto byl prohlížeč přejmenován na Netscape Navigator a i název firmy samotné byl upraven na Netscape Communications Company.

Tím začíná krkolomná historie prohlížeče, který zažil poměrně raketový vzestup a posléze pád. O rok později, v srpnu roku 1995, vstupuje firma na burzu a dá se říct, že více než úspěšně. Bylo v plánu nabídnout akcie za 14 dolarů, nakonec byla úvodní nabídka zdvojnásobena na 28 dolarů. Tento sebevědomý krok se ukázal být dobrým tahem, ještě první den se cena dotkla hranice 75 dolarů za akcii. Hodnota firmy se pak zdvojnásobovala každé čtvrtletí.

Od počátku byl prohlížeč vytvořen tak, aby uživatelské prostředí vypadalo na všech platformách podobně. Existovala samozřejmě verze nejen pro Windows, ale i Mac či unixové systémy. Právě v roce 1995 prý údajně navštívili Netscape zástupci Microsoftu, který si už v té době všiml potenciálu Internetu a chystal se uvést první verzi Internet Exploreru. Nabídka byla prostá - rozdělit si trh na prohlížeče pro Windows, které by vytvářel Microsoft, a všechny ostatní operační systémy, které by zase "patřili" firmě Netscape.

Nabídka byla odmítnuta a dá se s trochou nadsázky říct (pokud je příhoda autentická), že zřejmě v tento okamžik začíná válka prohlížečů. Netscape byl za peníze, Explorer byl "zdarma" v rámci Windows. V době uvedení Windows 95 byly aktuální verze Netscapu 1.1 (s podporou tabulek a dalších nových HTML elementů) a verze 1.2, která upravovala pouze uživatelské rozhraní právě ve stylu nových Windows 95. V této době patřilo prohlížeči Netscape přes 80 % trhu. Jak boj s IE nakonec dopadl všichni dobře víme, ale nepředbíhejme.

Klepněte pro větší obrázek

Netscape Navigator 1.0 lze spustit i pod Windows XP

Brzy následovala verze 2.0, která obsahovala kromě samotného prohlížeče i e-mailového klienta Netscape Mail. Balík funkcí se tak postupně rozšiřoval v produkt, který mohl nabídnout všechny potřebné služby v rámci jednoho řešení. Prohlížeč už uměl rámy, Javu i JavaScript a zásuvné moduly.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní se příliš neliší, logo už je ale nové

V srpnu roku 1996 přichází Netscape 3.0. Opět nabízí nové pluginy, barvu pozadí v tabulkách či nastavení typu písma. Ale už i verze 3.0 Internet Exploreru byla více méně srovnatelná s Netscape a původní náskok byl najednou pryč. Opravdová bitva o uživatele se rozhořela. Už nestačí jen samotný prohlížeč, obě firmy se snaží nabídnout kompletní balík a tak v červnu 1997 přichází na svět Netscape Communicator 4.0. Drobná změna v názvu měla za úkol mimo jiné zdůraznit, že už nejde jen o samotný prohlížeč, ale celý balík programů.

Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled k nerozeznání od předešlé verze

Kromě prohlížeče Navigator to byl e-mailový klient Messenger, news klient Collabra (od verze 4.5 součástí Messengeru), adresář Adress Book, HTML editor Composer, firemní "kalendářový" klient Calendar (od verze 4.72 kvůli vypršení licence na jednu z komponent ukončen), multiuživatelský komunikační program Conference a konečně Netcaster. Tato technologie byla tak trochu podobná pozdějším kanálům či dnešnímu RSS, server posílal uživatelům informace na přání, ale velmi brzy byl systém zneužit zejména k reklamě a od verze 4.5 Netcaster zmizel ze světa, stejně tak Conference.

Co se samotného webového prohlížeče týče, čtyřková řada také přinesla mimo jiné podporu prvních kaskádových stylů (ovšem ne úplně kompletně) či podporu elementu OBJECT.

Netscape zdarma, vzniká Mozilla

Na počátku roku 1998 přichází Netscape s historickým oznámením, že veškeré další verze budou zdarma a navíc vývoj přechází na open-source. Vzniká Mozilla. Jednotlivé další verze čtyřkové řady přicházejí pomalu, verze 4.5 navíc nepřinesla žádná vylepšení co se týče podpory HTML či CSS, a marně se čeká na verzi pátou. Internet Explorer, jehož pátá verze se již nezadržitelně blížila, se stává dominantním prohlížečem. Pátá verze Netscape je nakonec zrušena a nikdy nespatřila světlo světa.

Další historie tohoto prohlížeče už je pevně spjata s projektem Mozilla. O něm však bude řeč v samostatném pokračování, takže technické detaily dalších verzí Netscape nebudeme rozebírat, protože prohlížeč je vždy postaven na dané aktuální verzi Mozilly a tím pádem má prakticky shodné vlastnosti co se zobrazování stránek týče.

AOL vstupuje do hry

Koncem listopadu 1998 dochází k další významné události. Firmu Netscape získává gigant AOL (America Online) a určitá "nezávislost" prohlížeče Netscape tak definitivně končí. Hodně dlouho se nic neděje a vlastně se čeká na první použitelné kódy Mozilly, která byla nakonec zcela přeprogramována (původní plán využít kódy Netscape řady 4.x byl nakonec přehodnocen). Až o dva roky později, v listopadu 2000, spatřil světlo světa Netscape 6, postavený na Mozille 0.6. Ta byla v té době ještě hodně nestabilní a toto negativum se samozřejmě projevilo i na Netscape. Znovuoživení legendárního prohlížeče se tak nepovedlo, spíše naopak.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Poslední z klasické série, Netscape 4.8  *  Velmi očekávaná verze 6, která byla nakonec zklamáním

Zajímavé je i to, že stále pokračoval vývoj původní čtyřkové řady. Netscape Communicator 4.8, poslední verze "klasického" Netscapu, byla uvolněna na konci srpna 2002. Mezitím však vychází v srpnu 2001 Netscape 6.1, postavený na již výrazně stabilnější Mozille 0.9.2. O rok později, jen pár dní po zmiňovaném posledním Communicatoru 4.8, se pak objevuje Netscape 7, postavený na Mozille 1.0.1. Perličkou je, že v Netscape byl vypnut blokovač vyskakovacích reklamních oken, který Mozilla obsahovala. Teprve v následující verzi byl znovu zapnut.

Klepněte pro větší obrázek

Sedmá verze byla již o poznání stabilnější

V červenci 2003 se pak Netscape jako firma rozpadá, resp. její vlastník AOL se rozhodne pro její ukončení. Značka zůstává AOL, většina programátorů je buď propuštěna nebo přeřazena na jiné projekty AOL. Přesto je ještě v srpnu 2004 uvolněn Netscape 7.2.

Novým základem je Firefox

Osmá řada prohlížeče Netscape je postavena na Firefoxu a má i nový název - Netscape Browser. Zatím poslední verze, Netscape Browser 8.0.4, má jako základ Firefox 1.0.7. Už to není "velký internetový balík", ale zase jen hlavně samotný prohlížeč, který je mimo jiné zajímavý tím, že je schopen ve verzi pro Windows využívat k renderování stránek jak jádro Gecko (Mozilla), tak jádro Trident (Internet Explorer). Uživatel může přepínat.

Klepněte pro větší obrázek

Základem pro osmou řadu je Firefox

Prohlížeč Netscape sehrál v historii webu klíčovou roli. Právě toto byl prohlížeč, se kterým se setkávali první uživatelé webu (myšleno na nejmasovější platformě Windows). V dnešní době je už však Netscape pouze značkou, je to jakýsi "skin" Firefoxu s některými vylepšeními, ale samostatný prohlížeč jako takový již neexistuje. Vládu Netscapu převzala Mozilla, která je nyní protiváhou Internet Exploreru. Právě o Mozille si budeme povídat příště.

Zdroje: Netscape History, Fortune, Wikipedia (1, 2, 3), SillyDog

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Firefox, E-mailový klient, První verze, Prohlížeč, Mosaic, NCSA, Klasický internet, Poslední doba, Webový prohlížeč, Verze, Trident, Zlatá barva, Navigator, Netscape, Původní značka, Původní klient, Nestabilní hodnota, Původní plán, Verse, Zajímavá příhoda, Shodná barva

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 123

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje