Historie webových prohlížečů, část 1. - Internet Explorer

V prvním dílu miniseriálu o historii webových prohlížečů začneme tím, který je momentálně nejpoužívanější. Jakým vývojem prošel, než se k tomuto postavení vypracoval, co přinesly jednotlivé generace Internet Exploreru a další zajímavosti si můžete přečíst v tomto malém historickém výletu až do roku 1995.
Historie webových prohlížečů, část 1. - Internet Explorer

Internet Explorer nebyl první

Související odkazy

Slovník
ActiveX
betaverze
desktop
Javascript
JPEG
newsgroups
phishing
RSS
SSL
streaming
W3C

Historie webových prohlížečů není zase tak dlouhá, ale v IT oblasti běží čas jinak. Co bylo včera již neplatí a lidé zapomínají. I když je Internet Explorer momentálně nejpoužívanější, nebyl to v žádném případě prohlížeč první a i když jej mnozí uživatelé Windows považují za synonymum pro "Internet", rozhodně to není ani prohlížeč jediný.

Dědečkem Internet Exploreru (a vlastně i Netscape Navigatoru, resp. Mozilly) je prohlížeč Mosaic, který je tím úplně prvním prohlížečem webových stránek s grafickým rozhraním. O něm bude v našem seriálu ještě řeč a jeho kořeny sahají až do roku 1987. Byl vytvořen na půdě NCSA (National Center for Super Computing Applications) na univerzitě Illinois. Později byla technologie Mosaicu licencována společnosti Spyglass Inc., která později licencovala zdrojové kódy Microsoftu. To byl první stavební kámen budoucího Internet Exploreru. Dvě nejpoužívanější "vývojové větve" dnešních prohlížečů, Netscape (resp. Mozilla) a Internet Explorer, mají tedy stejné kořeny.

Internet Explorer 1

Rok 1995 nebyl pro Microsoft přelomový jen díky Windows 95, ale též díky Internet Exploreru. To, že Microsoft z počátku potenciál Internetu a webových technologií hodně podcenil, je známá věc. V této době, kdy se objevuje první verze prohlížeče IE, má již konkurenční Netscape zcela dominantní postavení a ovládá 80 % trhu.

První verze IE ještě nebyla přímo součástí první verze Windows 95, ale objevila se s uvedením Plus! Packu. Prohlížeč byl součástí balíku s názvem Internet Jumpstart Kit (později známý jako Internet Connection Wizard - Průvodce připojením k Internetu). Samotný program měl něco přes jeden megabajt a neuměl toho mnoho. Na tehdejší dobu to možná stačilo, nicméně chyběly i funkce pro čtení diskusních skupin (newsgroups) a neuměl ani zobrazit grafiku.

Klepněte pro větší obrázek

Dávno zapomenutá první verze prohlížeče IE

I když bylo uživatelské prostředí ještě hodně primitivní, je již vidět základ, který je stejný doposud - sadu ikon pro navigaci, adresní řádek a samozřejmě samotnou stránku, ukončenou stavovým řádkem.

Internet Explorer 2

Vývoj byl tehdy velmi rychlý, na rozdíl od současnosti (hovoříme-li o IE) a beta druhé verze byla uvolněna již říjnu 1995, finální verze pak v listopadu. Oproti svému předchůdci přinesl poměrně mnoho novinek a mimo jiné už byl prohlížeč multiplatformní - existovala i verze pro Apple.

Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled žádná změna

Z novinek můžeme jmenovat jednoduchou podporu newsgroups, velmi důležité bylo zabudování SSL a prohlížeč také uměl konkurenční rámy a Javascript. Uživatelské prostředí se však prakticky nezměnilo.

Internet Explorer 3

I třetí verze se objevila relativně záhy, necelý rok po předchozí, v srpnu roku 1996. Všeobecně bývá považována za první skutečně použitelnou verzi Internet Exploreru, ale totéž se dá říct i o jiných prohlížečích té doby. Vývoj nesouvisel jen se samotnými prohlížeči, ale samozřejmě s webem jako takovým.

Klepněte pro větší obrázek

Podpora obrázků i lepší uživatelské rozhraní

Od této doby také začíná ta pravá válka prohlížečů Netscape a Internet Explorer a začíná velké ovlivňování webových standardů W3C. Zejména Microsoft často prosazoval své vlastní technologie bez ohledu na ostatní a de facto začalo období optimalizace stránek na jeden či druhý prohlížeč.

Třetí verze Exploreru také přináší nové logo - dodnes používané modré "éčko". Byl součástí Windows 95 OSR2 (a také začínají první soudní spory), měl vylepšené uživatelské rozhraní, které již vypadá stejně jako u dnešních prohlížečů a také jako jeden z prvních prohlížečů částečně podporoval kaskádové styly. Prohlížeč uměl zobrazovat obrázky ve formátu GIF a JPEG a také přehrávat zvuky formátu MIDI či streamované audio.

Součástí instalace byly volitelně i další aplikace jako je Internet Mail (pozdější Outlook Express) či NetMeeting a jako samostatný program též News 1.0 (v předchozí verzi byla čtečka diskusních skupin přímo součástí prohlížeče, viz obrázek).

Internet Explorer 4

Čtvrtá generace prohlížeče od Microsoftu přišla v době, kdy začínal opravdový boom webu, v roce 1997, a byl součástí Windows 98. Nová verze Exploreru se snažila přinést řadu novinek a také mnoho doplňkových programů k samotnému prohlížeči. Poprvé byla například představena technologie Active Desktop, která je od té doby pevnou součástí Windows a umožňuje mít webovou stránku jako tapetu na ploše.

Klepněte pro větší obrázek

Active desktop a kanály v akci

Microsoft ale přišel ještě s jednou novinkou, která se ale příliš neuchytila a dnešní uživatelé již prakticky vůbec netuší, že něco podobného kdy existovalo. Jednalo se o tzv. kanály (Channels), které byly svým způsobem něco jako dnešní RSS. Mohli jste si je umístit třeba na plochu nebo prohlížet přímo v rámci Internet Exploreru, přičemž obsah se měnil automaticky tak, jak jej aktualizoval zdrojový server. Tedy obdoba dnešních RSS zdrojů, i když na poněkud jiné technologii. Nápad sice zajímavý, nicméně se neuchytil a v tomto případě nepomohla ani podpora Microsoftu.

Došlo též ke sloučení programu Mail a News do jediné aplikace a vzniká Outlook Express, prohlížeč je dále vybaven řadou multimediálních vylepšení a podobně.

Co se samotného webu týče, tato verze Exploreru byla první, která podporovala DHTML, takže stránky mohly být více interaktivní a připomínat více skutečné aplikace než statické texty.

Internet Explorer 5

V březnu 1999 se objevila další verze Internet Exploreru a byla součástí Windows 98 Second Edition. Při vývoji měl být kladen důraz hlavně na stabilitu a výkon. Většina novinek byla skryta v podporovaných technologiích a na první pohled nebylo příliš mnoho změn v uživatelském rozhraní.

Jednou z důležitých věcí (kterou však uživatelé z našich končin příliš neocení) byla podpora pro text psaný oběma směry. Byla rozšířena a vylepšena podpora kaskádových stylů a objevuje se i XML a XSL. Z uživatelského rozhraní zmizelo modré éčko a bylo nahrazeno logem Windows, i když ikona programu zůstala.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní se nemění, modré éčko je pryč

Na přelomu milénia měl Microsoft pocit, že by to chtělo "nový" operační systém a světlo světa spatřily Windows Millenium, pravděpodobně nejméně používaná verze Windows vůbec a jakýsi hybrid mezi řadou 9x (ze které si vzal drtivou většinu svých vlastností) a NT (ze které pochytil jen několik drobností). V této souvislosti se v červenci 2000 objevuje i další verze prohlížeče, tentokrát Internet Explorer 5.5.

Na první pohled k nerozeznání od svého předchůdce, změny byly opět pod povrchem. Týkaly se zejména opětovného vylepšení podpory kaskádových stylů a renderingu stránek. Zároveň to byla první verze, která byla standardně vybavena 128 bitovým šifrováním. Kromě správného zobrazování stránek a podpory standardů hraje v této době již velkou úlohu bezpečnost, Internet se stává součástí života stále většího počtu lidí. A stále častějším úkonem uživatelů je také záplatování prohlížeče.

Internet Explorer 6

Poslední veřejně dostupná finální verze je šestou generací tohoto prohlížeče. Objevuje se v říjnu roku 2001 a je součástí Windows XP. Prohlížeč však lze doinstalovat i do předcházejících verzí Windows kromě verze 95. Primárně se vývojáři zaměřili na bezpečnost a soukromí uživatelů, což se jim ne zcela dokonale povedlo.

S podporou standardů je na tom šestá verze prakticky stejně jako verze předchozí, žádná mimořádná novinka se neobjevuje. Uživatelské prostředí nedoznalo prakticky žádných významných změn a začíná se zdát, že se Microsoft věnuje primárně jiným projektům a na IE tak trochu zapomíná. Konkurenční prohlížeče již nabízejí řadu příjemných funkcí pro uživatele - blokování reklam či vyskakovacích oken, prohlížení v záložkách a podobně. Internet Explorer však nic z toho nemá a uživatelé si musejí pomáhat rozličnými nadstavbami (Maxthon atd..).

Klepněte pro větší obrázek

Nové ikonky v podání Windows XP

Drobné změny se přeci jen objevují s příchodem druhého Service Packu pro Windows XP. Objevuje se jednoduchý blokovač vyskakovacích oken, je zlepšena bezpečnost a správa doplňků (lepší možnost povolování a zakazování jednotlivých ActiveX komponent). Od té doby se však již v zásadě nic dalšího nezměnilo a kromě pravidelných bezpečnostních záplat uživatelé pracují již několik let se stejným prohlížečem.

Internet Explorer 7

Novou verzí prohlížeče dohání Microsoft to, co za posledních pár let zaspal. Zatím je sice k dispozici jen betaverze, ale několik chystaných vlastností si již můžeme prozradit teď. Podrobnější recenzi si můžete přečíst v samostatném článku. Konečně by se nemělo jednat o neustálé vylepšování páté generace prohlížeče, ale o radikálnější změny nejen v jádře, ale i v uživatelském prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

Prohlížení v záložkách

Uživatelské prostředí bylo předěláno do modernější podoby, konečně už budou mít uživatelé k dispozici prohlížení v záložkách (tabbed browsing), podporu RSS, ochranu proti phishingu a samozřejmě další zlepšení podpory webových standardů. Jak se celá věc podaří si musíme počkat až do finální verze, takže prozatím si povídání o Internet Exploreru uzavřeme.

Historie tohoto prohlížeče je poměrně zajímavá. Z nulových uživatelských "preferencí" se dostal až na hodnoty vysoko přes 90 % (a nechme teď být stranou proč a jak se to stalo), posledních několik let však vývoj poněkud stagnoval a ani bezpečnostní díry nedělají tomuto prohlížeči dobrou pověst. Jak se povede sedmá generace tak může ovlivnit další vývoj a případný zisk "alternativních" prohlížečů. O těch bude řeč v následujících dílech seriálu.

 

Zdroje: Microsoft, Browser Museum, Winplanet

Diskuze (53) Další článek: Ke stažení: nový Adobe Reader na světě

Témata článku: Microsoft, Internet, Prohlížeče, Internet Explorer, Dnešní standard, Verse, První pohled, Verze, Prohlížeč, První verze, Spyglass, Druhá novinka, NetMeeting, Případný zisk, Dnešní prohlížeč, Newsgroups, Internet Explorer 9, Součást, Active desktop, Maxthon, Webové rozhraní, Multimediální centra recenze, Neustálé vylepšování, Internet Explorer 10, Druhá generace


Určitě si přečtěte

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11