Koronavirus | COVID-19 | CES 2022

Historie se opakuje: Amazon, Meta, Twitter a další firmy ruší svou účast na veletrhu CES kvůli omikronu

Za necelé dva týdny by měl v Las Vegas odstartovat veletrh Consumer Electronics Show (CES). Situace se ale začíná komplikovat. Kvůli rostoucímu počtu případů onemocnění covid-19 (v USA odhalili ve středu přes 242 tisíc nakažených) a obavám z infekčnější varianty koronaviru, označované jako omikron, zrušilo svou účast hned několik velkých firem.

Část firem zrušila svou účast úplně a nechystá ani alternativní řešení. Některé mají v plánu jen „omezenou přítomnost“, zatímco další plánují digitální prezentace. Připomeňme, že v roce 2020 ještě CES probíhal obvyklou formou, zatímco o rok později byl pouze digitální. Letos se má jednat o hybridní akci, na které se účastníci při vstupu budou muset prokázat dokladem o očkování proti covidu-19.

CES v ohrožení

Zdá se, že některým firmám zavedená opatření nestačí. Například Amazon sdělil agentuře Bloomberg, že na veletrhu nebude fyzicky přítomen kvůli „rychle se měnící situaci a nejistotě kolem varianty omikron“. Prezentovat se nebude ani dceřiná společnost Ring, vyrábějící produkty pro zabezpečení domácnosti.

Mateřská společnost Facebooku Meta se také rozhodla, že osobní účast nevyváží možná rizika. „Z důvodu opatrnosti a péče o naše zaměstnance se nebudeme osobně účastnit veletrhu CES kvůli obavám z vývoje situace v souvislosti s covidem-19,“ uvedla. Fyzické přítomnosti se vyhne také Twitter a Pinterest.

Dokonce i mobilní operátor T-Mobile, který je jedním z hlavních sponzorů veletrhu CES, výrazně omezuje svou účast. „Ačkoli jsme přesvědčeni, že organizátoři přijímají vyčerpávající opatření na ochranu účastníků, ... upřednostňujeme tímto rozhodnutím bezpečnost našeho týmu a ostatních účastníků,“ uvedl v prohlášení. Generální ředitel Mike Sievert nemá v plánu přednést hlavní prezentaci osobně ani virtuálně a firma se chystá „výrazně omezit“ svou fyzickou účast na veletrhu.

Veletrh patrně nezruší

Svou účast zrušil například TikTok, který připravuje virtuální akci, a telekomunikační operátor AT&T. Nvidia, jež je podle svých slov „od začátku opatrná“, potvrdila, že její tisková konference bude pouze virtuální. Také AMD počítá s tím, že jeho přítomnost bude omezená.

Mnoho dalších společností však se svou účastí zatím počítá – jmenovat můžeme Samsung, Sony, Alphabet nebo Qualcomm, nicméně většina z nich tvrdí, že situaci nadále „monitorují“. Na seznamu účastníků zatím zůstávají LG, TCL, Hisense, Intel, Canon, Hyundai, Sony a další významné značky z oboru.

Znepokojivé je, že se situace začíná podobat Mobile World Congressu (MWC) v roce 2020, kdy svou účast odřeklo několik velkých jmen, a nakonec byla celá akce zrušena. Je však pravděpodobné, že CES 2022 stejný osud nepotká. Teoreticky nejhorší možnou variantou je, že se celý veletrh, stejně jako v loňském roce, stane zcela virtuální akcí.

Diskuze (4) Další článek: Každé dítě by si mělo postavit robota, říká profesor kybernetiky Michael Šebek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,