Historie přenosných počítačů v kostce, druhá část

V minulé části jsme si ukázali ty nejstarší přenosné počítače, první zástupce v této oblasti. V pokračování se posuneme ve vývoji dále až do nedávné minulosti a připomeneme si několik důležitých milníků.
Historie přenosných počítačů v kostce, druhá část

Japonci a Microsoft mají slovo

V lednu roku 1982 začal Bill Gates a Kazuhiko Nishi (rovněž z Microsoftu) pracovat na návrhu vlastního přenosného počítače. Pro displej chtěli použít tehdy novou technologii tekutých krystalů (LCD). Svůj model poté předložili firmě Radio Shack, která souhlasila s výrobou.

O rok později tedy začíná firma Tandy Radio Shack vyrábět TRS-80 Model 100 / 102. V podstatě se ale jednalo o klon japonského počítače Kyotronic 85 od firmy Kyocera (Kyoto Ceramics). Tento počítač byl pro výrobce tak zajímavý, že licenci pro jeho výrobu koupily i firmy NEC a Olivetti a rovněž zmiňovaná Tandy. Model Tandy se stal nejpopulárnějším (či spíše nejprodávanějším) zejména kvůli rozsáhlému řetězci obchodů s elektronikou firmy Radio Shack, ve kterých byl prodáván.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 Originál Kyocera

Klon TRS-80

Jednotlivé klony si byly velmi podobné, nicméně nebyly totožné a lišila se i jejich výbava. Byly poháněny procesorem 80c85 o frekvenci 2,4 MHz (některé zdroje uvádějí i 3 MHz). Model Tandy měl 8 až 32 kB paměti (NEC měl až 95 kB). Jako zobrazovací jednotka sloužil LCD displej s rozlišením 240 x 64 bodů, který byl napevno zabudován v těle počítače. Pouze u modelu Olivetti byl výklopný.

Počítač dále obsahoval porty pro připojení tiskárny, RS-232, kazetový magnetofon jako datové záznamové médium, k modelům Tandy a NEC jste mohli připojit i čtečku čárových kódů či modem. Tandy měl zároveň interní 300 baudový modem.

Na těchto počítačích bylo pozoruhodné jejich napájení. Kromě klasického síťového adaptéru jste mohli použít i 4 tužkové baterie, na které vydržel počítač běžet až neuvěřitelných 18 hodin.

Všechny klony měly softwarovou výbavu v podobě BASICu, textového editoru či adresáře. Další výběr programů se pak již lišil dle modelu. Vše dodal Microsoft a jako perlička se uvádí, že právě BASIC byl posledním větším dílem samotného Billa Gatese, na kterém se přímo podílel psaním kódu.

Poslední zajímavost se týká procesoru. Stejný typ, který poháněl tyto počítače, byl v relativně nedávné době použit jako součást sondy Mars Pathfinder. Dlužím vám už jen informaci o ceně, která se pohybovala okolo 800 dolarů.

Compaq a IBM

I tito dva velcí hráči (tehdy ovšem Compaq teprve začínal) se snažili získat část trhu s přenosnými počítači. Jejich pokusy se však velmi podobaly kufříkovým kouskům z první části našeho povídání. Za to však nabízely vyšší výkon a 100% kompatibilitu s nastupujícím standardem IBM PC. V roce 1983 uvedla firma Compaq svůj model Compaq Portable. Byl vybaven procesorem 8088 o frekvenci 4.77 MHz, měl 128 kB RAM rozšiřitelnou až na 640 kB, 9" monochromatický displej a dvě 5.25" disketové mechaniky. Volitelně mohl být vybaven i matematickým koprocesorem. Operačním systémem byl MS DOS 1.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozbalený velmi připomínal Osborne 1 či Kaypro

A opět klasický kufřík

Zajímavý je i příběh o tom, jak bylo dosaženo kompatibility s IBM. Nebylo pochopitelně možné prostě použít stejný BIOS kvůli licenci a tak byla použita metoda reverzního inženýrství. Jedna skupina vývojářů měla k dispozici zdrojové kódy IBM, druhá nikoliv. První skupina důkladně systém prozkoumala a detailně popsala jeho funkce. Druhá skupina vývojářů se pak snažila naprogramovat vlastní systém, který by přesně tyto funkce splňoval. Za rok usilovné práce se jim dílo podařilo a měli vlastní BIOS, který dělal totéž co originál od IBM.

Cenově byl tento přístroj zase úplně jinde, pohyboval se na hranici 3500 dolarů a nebyl mobilní v pravém slova smyslu. Byl v zásadě opravdu "jen" přenosný, na baterie v terénu jste jej používat nemohli.

O rok později v roce 1984 reaguje IBM a uvádí svůj model Portable PC 5155. Vzhledově byl velmi podobný konkurenci od firmy Compaq, byl rovněž poháněn procesorem 8088, v základní verzi měl 256 kB paměti s možností rozšíření na 640 kB a měl taktéž 9" displej. Opět byl vybaven dvěmi 5.25" mechanikami. Jako operační systém byl však na rozdíl od Compaqu použit vlastní IBM PC DOS 2.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled téměř totožný s Compaqem

"Kufr" se však trochu liší tvarově

Toshiba, opět Compaq a NEC

Nyní skočíme o pár let kupředu a začneme se již blížit skutečným laptopům. V roce 1986 vstupuje na trh společnost Toshiba a uvádí svůj první laptop. Nesl označení J-3100 (též T3100) a obsahoval ultratenký 3.5" pevný disk.

Klepněte pro větší obrázek

Malý a s pevným diskem

V roce 1988 pak nastává další revoluce, tentokrát se týká grafiky. Společnost Compaq uvedla na trh svůj model SLT/286. Byl vybaven procesorem 286, vážil okolo 8 kilogramů, měl 3.5" disketovou mechaniku, ale co je ze všeho nejdůležitější, byl to první přenosný počítač, vybavený VGA grafikou.

Klepněte pro větší obrázek

První laptop s VGA grafikou

V roce 1989 uvádí NEC svůj velmi zajímavý model Ultralite PC. Neměl sice procesor od Intelu, ale svou hmotností se dostal na úroveň dnešních notebooků - vážil okolo 3 kilogramů! Měl však "pouze" CGA grafiku a neměl integrovánu disketovou mechaniku. Přesto se svým designem stal de facto vzorem pro dnešní notebooky a tento vzhled se již více méně nezměnil.

Klepněte pro větší obrázek

Velmi kompaktní - vzor pro dnešní notebooky

Apple vstupuje na scénu

Ani firma Apple však nezahálela a v roce 1989 uvádí svůj model Macintosh Portable. Byl vybaven procesorem motorola 68HC000 o frekvenci 16 MHz a 1 MB paměti RAM (rozšiřitelných až na 9). Měl dále 8 bitový stereo audio zvuk, integrovanou 3.5" disketovou mechaniku a numerickou klávesnici jste mohli volitelně nahradit trackballem.

Klepněte pro větší obrázek

První opravdu přenosný Apple

Displej o velikosti 9,8" měl rozlišení 640 x 400 pixelů. Laptop vážil přes 7 kilogramů a i s pevným diskem se prodával za poměrně značnou sumu 7300 dolarů. Na svůj akumulátor dokázal běžet 5 až 10 hodin. Asi vás nepřekvapí, že jako operační systém byl použit MacOS a to ve verzi 6.04.

Nyní už se dostáváme do roku 1991 a naše povídání se blíží k závěru. Tehdy uvádí Apple další svůj přenosný model s názvem Powerbook 100. Na první pohled je již od dnešních modelů téměř k nerozeznání.

Klepněte pro větší obrázek

Apple Powerbook 100

Na vývoji spolupracovala i firma Sony a i když procesor zůstal stejný jako u předchozího modelu, mohli jsme zde najít 4 MB paměti RAM a také 20, 40 nebo až 80MB pevný disk. Displej zůstal stejný. Hmotnost klesla na již snesitelné 3 kilogramy a i cena spadla na 2300 dolarů. Pevný disk a další vymoženosti a rovněž snaha o nízkou hmotnost však nesla i negativum - výdrž na baterie klesla k dnešním hodnotám 2-4 hodin.

Poslední slovo má opět IBM a Microsoft

V roce 1992 uvádí IBM na trh svůj první model ThinkPad 700. Vážil okolo 3,5 kilogramu a první modely se prodávaly za cenu 4350 dolarů. Kapacita pevného disku byla na tehdejší dobu velmi slušných 120 MB (nezapomeňte, že mluvíme o notebooku). IBM inovovala i ovládání a přišla s novinkou - malý červený "čudlík", který jistě budete znát pod názvem trackpoint a který umožňoval ovládat kurzor bez nutnosti použít myš. Tím jste ušetřili při práci nějaké to místo.

Klepněte pro větší obrázek

Inovace v podobě červeného trackpointu

Pomyslnou tečku za příběhem počátků mobilních počítačů má Microsoft a Intel. V roce 1992 byla představena technologie Advanced Power Management, která umožňuje lepší správu napájení. Byl to další krok k mobilitě, jakou známe dnes.

Tím naše povídání končí. Možná je to příliš brzy, ale od počátku 90. let již mají přenosné počítače svou pevně stanovenou podobu a dochází již "jen" k vylepšování procesorů, pevných disků, displejů a podobně. To už ovšem nepatří do historie.

Opět připomínám, že tento krátký přehled si v žádném případě nedělá nároky na úplnost a pokud si z vlastní praxe vzpomenete na nějaký zajímavý model laptopu/notebooku, podělte se s ostatními v diskusi. A můžeme si vyhlásit i pomyslnou soutěž o to, kdo používá nejstarší notebook?

Zdroje: Inventors, Historical Text Archive, Great Achievements, Laptop Worldwide, How Stuff Works, OldComputers, VintageComputer, OldComputers.com

Diskuze (29) Další článek: 2N Telekomunikace představují Ateus-Netstar: Skutečně mobilní kancelář

Témata článku: Microsoft, Apple, Kyocera, Model, Krystal, Stejný vzor, Mars Pathfinder, Radio 1, Čtečky čárových kódů, Přenosný počítač, Kilogram, Kost, První model, Druh, První laptop, Interní editor, Radio, Pathfinder, Macintosh Portable, Zobrazovací jednotka, Laptop, Poslední hodina, První rok, Nejstarší typ, Červená tečka

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu