Historie přenosných počítačů ještě jednou

Zmapovat historii přenosných počítačů není vůbec jednoduché. Dodnes tato oblast nebyla úplně probádána. Často se lpí jen na definicích a některé zdroje přenosné počítače zcela opomíjejí. O pár opominutých „virtuálních“ exponátů lze například doplnit dva bezesporu zajímavé články, nedávno publikované.

Přenosné počítače a laptopy jsou dvě blízké kategorie a jejich vymezení není jednoduché. Obecně se za laptopy považují počítače all-in-one, tedy vše v jednom, s možností práce na baterie. Přenosné počítače jsou kategorie širší, patří sem i počítače bez možnosti práce na baterie a takzvané kufříkové, které mají při provozu oddělenou klávesnici.

A pak jsou přenosné počítače poněkud mimo hlavní proud. Pokusím se o některých zajímavých řešeních z pionýrských let 1982-1986 přinést alespoň stručný popis a fotografii.

První „barevný“ přenosný počítač

Jedním z nejúspěšnějších osobních či domácích počítačů osmdesátých let podle počtu vyrobených kusů byl nejspíše Commodore 64. Vyráběl se od ledna 1982 a podle některých zdrojů dosahovala jeho produkce do roku 1993 zhruba 17-22 milionů kusů. Navazoval na Commodore VIC-20 z července 1980, který měl pouhých 5 kB operační paměti!

Jak název napovídá, Commodore 64 dosahoval „plných“ 64 kB RAM. Vybaven byl procesorem 6510 s frekvencí 1 MHz a na svou dobu „špičkovým“ tříkanálovým zvukem. Navíc k němu byla k dispozici celá řada periférií.

V lednu 1983 následovala i desetikilová přenosná verze SX-64 „Executive“ s integrovaným 5“ barevným CRT monitorem (40 x 25 znaků nebo 320 x 200 bodů, 16 barev) a s interní 5,25“ FD mechanikou s kapacitou 170 kB.

Stejně jako u stolní verze bylo možné připojit externí FD mechaniku nebo zasunout nejrůznější cartridge (s aplikacemi, rozhraními atd.). V ROM pak byl Commodore BASIC. Cena byla 995 dolarů, přitom stolní verze při uvedení stála 595 dolarů, příliš úspěšný ale přes 100% kompatibilitu nebyl.

Klepněte pro větší obrázek 

První skutečný PC laptop?

První IBM-kompatibilní počítač s LCD displejem, tedy zřejmě první skutečný PC laptop, byl Visual Commuter 1083 z konce roku 1983. Měl standardní procesor 8088 s 4,77 MHz, 128-512 kB RAM, dvě disketové mechaniky 5,25“ s kapacitou 320 kB, operační systém MS-DOS 2.11, LCD displej s 16 řádky po 80 znacích a hmotnost 7,25 kg. Jeho cena byla 1995 dolarů. O dva roky později na displej přibylo 8 řádků, ale počítač neměl velký úspěch.

Klepněte pro větší obrázek 

První přenosný Apple

Naopak velmi úspěšný byl první přenosný Apple IIc z dubna 1984. Byl sice bez displeje, ale měl velikost dnešních notebooků, cenu „jen“ 1300 dolarů, vestavěnou disketovou mechaniku 5,25“ (další mohly být externí) s kapacitou 143 kB, hmotnost 3 kg a festovní držadlo. Malý 9“ CRT monitor později v nabídce doplnil i externí LCD displej (připojení bylo možné i k televizi, ty už byly v té době také přenosné) a baterie se daly dokoupit.

První den prodeje dostaly 2000 dealerů přes 52 000 objednávek, počítačů se prodalo v prvním roce přes 400 000 a pak do ukončení výroby v roce 1988 další stovky tisíc. Počítače Apple IIc měly procesory 65C02 s frekvencí 1 MHz a 128-1024 kB RAM.

Paradoxně ve stejném roce Apple uvedl revoluční Macintosh s grafickým rozhraním, 3,5“ FD mechanikou a myší... Apple IIc ale měl ještě Apple DOS nebo ProDOS.

Počítače rodiny Apple II podle mne způsobily přelom, byly to první cenově dostupné osobní počítače pro kancelář i domácnost. Spolu s prvním tabulkovým kalkulátorem VisiCalc ovlivnily vývoj v řadě oborů.

Klepněte pro větší obrázek 

Laptop s operačním systémem CP/M

Na zajímavý a úspěšný Epson HX-20 navázal v roce 1984 laptop s operačním systémem CP/M Epson PX-8. Procesor Z80 s frekvencí 2,45 MHz, 64 nebo 128 kB RAM a LCD displej s 8 řádky po 80 znacích nebo grafikou 480 x 64 bodů byly krokem vpřed.

Kompatibilitu s HX-20 zajišťovaly mikrokazety, operační systém CP/M 2.2 byl uložen v ROM, počítač měl audiovstup i výstup, sériový port RS-232 a umožňoval připojení i čtečky čárového kódu. Cena byla opět „jen“ 995 dolarů a hmotnost byla 2,3 kg. V nabídce Epson byla i bateriová externí disketová mechanika 3,5“.

Klepněte pro větší obrázek 

Jsou i slepé uličky

Některé počítače byly velmi zajímavé a propracované, ale díky tomu, že nebyly kompatibilní se zbytkem světa, zůstaly zapomenuty. K této skupině se řadí i u nás prodávané počítače Sord.

V dubnu 1984 spatřil světlo světa další dvoukilový (přesně 2,1 kg) laptop Sord IS-11 Consultant s procesorem Z80 s frekvencí 3,5 MHz, pamětí 32-64 kB, LCD displejem s osmi řádky po 40 znacích a mikrokazetovou mechanikou. K dispozici byl textový procesor, tabulkový kalkulátor, aplikace pro správu souborů a komunikaci (RS-232, modem). Cena byla opět 995 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek 

První skutečný laptop od IBM

Po přenosných „kufříkových“ modelech byl v roce 1986 uveden první skutečný laptop od IBM s označením PC Convertible 5140. Měl pro IBM řadu priorit: byl prvním počítačem na baterie, prvním počítačem s FD mechanikami 3,5“ (IBM je od modelu PS/2 výrazně propagoval, zde měly 720 kB) a prvním počítačem se součástkami určenými pro povrchovou montáž (surface mounted devices).

Procesor byl Intel 80C88 s „klasickou“ frekvencí 4,77 MHz, paměť RAM byla v rozmezí 256-512 kB a LCD displej měl 25 řádků po 80 znacích nebo grafiku 640 x 200 bodů. Operační systém byl PC-DOS 3.2 a zajímavá byla možnost rozšíření o termální tiskárnu a další adaptéry, které z IBM PC Convertible udělaly jakéhosi „jezevčíka“.

Klepněte pro větší obrázek 

V diskuzi pod článkem uvítám odkazy na upřesňující fakta či jiné zdroje i další zajímavé konstrukce. Dalším tématem by mohly být první „kapesní“ počítače nebo první tablety.

A na závěr si neodpustím perličku vztahující se k prvnímu počítači v tomto článku. Do dvacet let staré skříně SX-64 jistý nadšenec zabudoval dnešní základní desku formátu mini-ITX se zachováním „autentického“ zvuku a možností práce na emulátoru C64.

Zdroje: CED Magic, Inventors, Historical Text Archive, Great Achievements, Laptop Worldwide, How Stuff Works, OldComputers, VintageComputer, OldComputers.com

Diskuze (28) Další článek: V Berlíně začíná IFA, Philips představí prototyp srolovatelného displeje

Témata článku: Apple, První článek, První monitor, Přenosný počítač, Stuff, Commute, Držadlo, Nejúspěšnější uvedení, První Macintosh, Jistý nadšenec, Vyrobené kusy, Čtečky čárových kódů, Popis klávesnice u notebooku, Monitory k pc, kB, Laptop, Jed, Cartridge, Mini PC, První rok, PC monitory, Přenosná verze, Připojení tiskárny k pc, První kus, Jezevčík


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu