Historie přenosných počítačů ještě jednou

Zmapovat historii přenosných počítačů není vůbec jednoduché. Dodnes tato oblast nebyla úplně probádána. Často se lpí jen na definicích a některé zdroje přenosné počítače zcela opomíjejí. O pár opominutých „virtuálních“ exponátů lze například doplnit dva bezesporu zajímavé články, nedávno publikované.

Přenosné počítače a laptopy jsou dvě blízké kategorie a jejich vymezení není jednoduché. Obecně se za laptopy považují počítače all-in-one, tedy vše v jednom, s možností práce na baterie. Přenosné počítače jsou kategorie širší, patří sem i počítače bez možnosti práce na baterie a takzvané kufříkové, které mají při provozu oddělenou klávesnici.

A pak jsou přenosné počítače poněkud mimo hlavní proud. Pokusím se o některých zajímavých řešeních z pionýrských let 1982-1986 přinést alespoň stručný popis a fotografii.

První „barevný“ přenosný počítač

Jedním z nejúspěšnějších osobních či domácích počítačů osmdesátých let podle počtu vyrobených kusů byl nejspíše Commodore 64. Vyráběl se od ledna 1982 a podle některých zdrojů dosahovala jeho produkce do roku 1993 zhruba 17-22 milionů kusů. Navazoval na Commodore VIC-20 z července 1980, který měl pouhých 5 kB operační paměti!

Jak název napovídá, Commodore 64 dosahoval „plných“ 64 kB RAM. Vybaven byl procesorem 6510 s frekvencí 1 MHz a na svou dobu „špičkovým“ tříkanálovým zvukem. Navíc k němu byla k dispozici celá řada periférií.

V lednu 1983 následovala i desetikilová přenosná verze SX-64 „Executive“ s integrovaným 5“ barevným CRT monitorem (40 x 25 znaků nebo 320 x 200 bodů, 16 barev) a s interní 5,25“ FD mechanikou s kapacitou 170 kB.

Stejně jako u stolní verze bylo možné připojit externí FD mechaniku nebo zasunout nejrůznější cartridge (s aplikacemi, rozhraními atd.). V ROM pak byl Commodore BASIC. Cena byla 995 dolarů, přitom stolní verze při uvedení stála 595 dolarů, příliš úspěšný ale přes 100% kompatibilitu nebyl.

Klepněte pro větší obrázek 

První skutečný PC laptop?

První IBM-kompatibilní počítač s LCD displejem, tedy zřejmě první skutečný PC laptop, byl Visual Commuter 1083 z konce roku 1983. Měl standardní procesor 8088 s 4,77 MHz, 128-512 kB RAM, dvě disketové mechaniky 5,25“ s kapacitou 320 kB, operační systém MS-DOS 2.11, LCD displej s 16 řádky po 80 znacích a hmotnost 7,25 kg. Jeho cena byla 1995 dolarů. O dva roky později na displej přibylo 8 řádků, ale počítač neměl velký úspěch.

Klepněte pro větší obrázek 

První přenosný Apple

Naopak velmi úspěšný byl první přenosný Apple IIc z dubna 1984. Byl sice bez displeje, ale měl velikost dnešních notebooků, cenu „jen“ 1300 dolarů, vestavěnou disketovou mechaniku 5,25“ (další mohly být externí) s kapacitou 143 kB, hmotnost 3 kg a festovní držadlo. Malý 9“ CRT monitor později v nabídce doplnil i externí LCD displej (připojení bylo možné i k televizi, ty už byly v té době také přenosné) a baterie se daly dokoupit.

První den prodeje dostaly 2000 dealerů přes 52 000 objednávek, počítačů se prodalo v prvním roce přes 400 000 a pak do ukončení výroby v roce 1988 další stovky tisíc. Počítače Apple IIc měly procesory 65C02 s frekvencí 1 MHz a 128-1024 kB RAM.

Paradoxně ve stejném roce Apple uvedl revoluční Macintosh s grafickým rozhraním, 3,5“ FD mechanikou a myší... Apple IIc ale měl ještě Apple DOS nebo ProDOS.

Počítače rodiny Apple II podle mne způsobily přelom, byly to první cenově dostupné osobní počítače pro kancelář i domácnost. Spolu s prvním tabulkovým kalkulátorem VisiCalc ovlivnily vývoj v řadě oborů.

Klepněte pro větší obrázek 

Laptop s operačním systémem CP/M

Na zajímavý a úspěšný Epson HX-20 navázal v roce 1984 laptop s operačním systémem CP/M Epson PX-8. Procesor Z80 s frekvencí 2,45 MHz, 64 nebo 128 kB RAM a LCD displej s 8 řádky po 80 znacích nebo grafikou 480 x 64 bodů byly krokem vpřed.

Kompatibilitu s HX-20 zajišťovaly mikrokazety, operační systém CP/M 2.2 byl uložen v ROM, počítač měl audiovstup i výstup, sériový port RS-232 a umožňoval připojení i čtečky čárového kódu. Cena byla opět „jen“ 995 dolarů a hmotnost byla 2,3 kg. V nabídce Epson byla i bateriová externí disketová mechanika 3,5“.

Klepněte pro větší obrázek 

Jsou i slepé uličky

Některé počítače byly velmi zajímavé a propracované, ale díky tomu, že nebyly kompatibilní se zbytkem světa, zůstaly zapomenuty. K této skupině se řadí i u nás prodávané počítače Sord.

V dubnu 1984 spatřil světlo světa další dvoukilový (přesně 2,1 kg) laptop Sord IS-11 Consultant s procesorem Z80 s frekvencí 3,5 MHz, pamětí 32-64 kB, LCD displejem s osmi řádky po 40 znacích a mikrokazetovou mechanikou. K dispozici byl textový procesor, tabulkový kalkulátor, aplikace pro správu souborů a komunikaci (RS-232, modem). Cena byla opět 995 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek 

První skutečný laptop od IBM

Po přenosných „kufříkových“ modelech byl v roce 1986 uveden první skutečný laptop od IBM s označením PC Convertible 5140. Měl pro IBM řadu priorit: byl prvním počítačem na baterie, prvním počítačem s FD mechanikami 3,5“ (IBM je od modelu PS/2 výrazně propagoval, zde měly 720 kB) a prvním počítačem se součástkami určenými pro povrchovou montáž (surface mounted devices).

Procesor byl Intel 80C88 s „klasickou“ frekvencí 4,77 MHz, paměť RAM byla v rozmezí 256-512 kB a LCD displej měl 25 řádků po 80 znacích nebo grafiku 640 x 200 bodů. Operační systém byl PC-DOS 3.2 a zajímavá byla možnost rozšíření o termální tiskárnu a další adaptéry, které z IBM PC Convertible udělaly jakéhosi „jezevčíka“.

Klepněte pro větší obrázek 

V diskuzi pod článkem uvítám odkazy na upřesňující fakta či jiné zdroje i další zajímavé konstrukce. Dalším tématem by mohly být první „kapesní“ počítače nebo první tablety.

A na závěr si neodpustím perličku vztahující se k prvnímu počítači v tomto článku. Do dvacet let staré skříně SX-64 jistý nadšenec zabudoval dnešní základní desku formátu mini-ITX se zachováním „autentického“ zvuku a možností práce na emulátoru C64.

Zdroje: CED Magic, Inventors, Historical Text Archive, Great Achievements, Laptop Worldwide, How Stuff Works, OldComputers, VintageComputer, OldComputers.com

Témata článku: Apple, Připojení tiskárny k pc, První rok, Vyrobené kusy, Čtečky čárových kódů, Jistý nadšenec, kB, První kus, Přenosný počítač, PC monitory, Stuff, Přenosná verze, První Macintosh, Laptop, První monitor, Mini PC, Popis klávesnice u notebooku, All In One Pc, Jed, Monitory k pc, Surface, První článek, Jezevčík, Cartridge, Nejúspěšnější uvedení

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 31

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje