Historie českého internetu: Gopher

V polovině devadesátých let soupeřil Gopher se službou WWW o to, kdo z nich bude uživatelům zprostředkovávat obrovské informační bohatství celosvětového Internetu. Nakonec na celé čáře vyhrál World Wide Web, zatímco Gopher upadl do zapomnění. Jak ale vůbec vypadal? A jak fungoval? A co český svět Gopheru?
Historie českého internetu: Gopher

Klepněte pro větší obrázek
V seriálu, kterým si připomínáme desáté výročí liberalizace českého Internetu, se podíváme podrobněji na službu Gopher. O jejím názvu se dlouho vedly učené disputace. Někdo tvrdil, že jde o novotvar, vzniklý ze slovního spojení "to go for information" (doslova: jít si pro informace). To skutečně odpovídá modelu fungování Gopheru - umožňuje uživatelům, aby si na vlastní popud (z vlastní iniciativy) vyžádali konkrétní informace. Jiná skupina ale stejně vehementně tvrdila, že jde o službu pojmenovanou podle amerického sysla, resp. pytlonoše kanadského - což je malé zvířátko, které můžete vidět na obrázku. Stejně tak je to i přezdívka pro obyvatele Minnesoty (státu USA). No a právě zde se koncepce Gopheru zrodila, na tamní University of Minnesota (obdobně, jako se World Wide Web "narodil" poblíž Ženevy ve Švýcarsku, ve středisku CERN).

Ať už to ale bylo jakkoli, ať už Gopher vděčí za své jméno tomu či onomu, byla to služba veskrze skromná, až přímo strohá. Uživateli nabízela v zásadě jen jedinou možnost, jak uspořádat nějakou nabídku toho, co je kde přístupné - ve formě menu s lineárně uspořádanými položkami, které mohou odkazovat buď na další obdobné menu, nebo už na nějaký "koncový obsah", ať již obrázek či text. Příklad vidíte na obrázku, který ve spodní části (s obsahem) ukazuje možné významy slova "Gopher" (včetně něčeho, co by šlo přeložit asi jako "poskok").

Klepněte pro větší obrázek

Na rozdíl od služby WWW, která již od začátku umožňovala prakticky libovolné rozmístění a "tvarování" nabídek, a později i všelijaké "vyšperkovávání" (pomocí ikon, obrázků, různých druhů písma apod.), byl Gopher skutečně velmi strohý, a v zásadě pouze textový. Na stránkách s menu mohly být jen jednoduché ikony, a nic než lineárně uspořádané textové položky s jednotlivými nabídkami. Adekvátně tomu byl Gopher málo náročný na přenosovou kapacitu, což na první pohled mohlo korespondovat se zájmy uživatelů Internetu (aby nebyli tolik omezování pomalými přípojkami, nemuseli stahovat tak velká data atd.).

Nicméně v dalším vývoji se tyto vlastnosti Gopheru obrátily spíše proti němu. Těm, kteří potřebovali prodat co nevíce kapacity a co nejvýkonnější počítače, už tolik nevyhovoval. No a koncovým uživatelům asi také ne, protože nebyl tak "sexy". Nedokázal zabalit prezentovaný obsah do tak líbivého obalu, jako World Wide Web. A nejspíše nebyl ani tak intuitivní, jak bylo zapotřební v době, kdy se Internet otevíral komerčnímu světu a bylo třeba se přizpůsobit i skutečně velmi laickým uživatelům. To World Wide Web se dokázal přizpůsobit více, a od uživatele vyžadoval jediné: aby ukázal prstem (pardon, kliknul myší) na obrázek reprezentující to, co chtěl. S textem už to bylo horší, ten se musel číst …

Gopher ještě žije!

Dnes už je souboj mezi World Wide Webem a Gopherem definitivně rozhodnut: WWW zvítězil nad svým soupeřem k.o., a Gopher skončil v propadlišti dějin. Alespoň tak jsem si to myslel, ještě když jsem začal psát tento článek. Pak jsem ale narazil na to, že v nepřeberném Internetu lze stále ještě najít fungující servery služby Gopher. Takže jestli si chcete Gopher vyzkoušet na vlastní kůži, mát šanci.

Než vám ale uvedu příslušný odkaz, nejprve jedno varování. Dříve bývalo dobrým zvykem, že WWW browsery měly v sobě současně zabudované další klienty, konkrétně pro FTP a pro službu Gopher. Ovšem třeba firma Microsoft od této praxe již upustila, a její novější browsery (od I.E. 6.0) službu Gopher nepodporují, a i starší verze s Gopherem mají problémy (podrobněji). Takže na tento odkaz, se seznamem stále aktivních Gopher serverů, klikejte s jiným browserem (např. s Firefoxem). Pokud takový browser nemáte právě k dispozci, můžete do světa Gopheru nakouknout i skrze tuto bránu do WWW. nebo se alespoň podívejte na následující obrázek toho, jak ještě dnes Gopher vypadá.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud se o historii a osudu Gopheru chcete dočíst více, doporučuji tento odkaz (opět jde o "Gopher" odkaz, nebo tudy přes bránu do WWW). Případně tento článek v mém archivu.

Jak se s Gopherem pracovalo?

Pro přístup ke službě Gopher tedy bylo možné využít běžný WWW browser (s výše uvedenou výjimkou nových produktů Microsoftu). Nicméně to byla spíše jakási náhradní možnost, zatímco tou hlavní bylo použití dedikovaných klientů služby Gopher. Těch ve své době existovalo více, a jeden z nich jsem viděli již na dnešním druhém obrázku. Další dva vidíte na následujících obrázcích. První z nich používá rozdělenou plochu, s tím že jednotlivá menu se střídají v levém okně a obsah v pravém okně. Druhý browser používá jedno společné okno.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Příklady přístupu ke službě Gopher přes WWW browser (Netscape Navigátor) vidíte na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Ke Gopheru však bylo možné přistupovat i jinými cestami a cestičkami. Například i přes elektronickou poštu. Filosofie zde byla taková, že uživatel si nechal poslat nějaké konkrétní menu, z něj si vybral n-tou položku, a tu si nechal poslat - a tak se to opakovalo (buďto to byl přímo nějaký obsah, například text, nebo další menu, ze kterého si uživatel vybíral stejným způsobem). Příklady vidíte na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Ještě další možností pak byl přístup prostřednictvím Telnetu. V zásadě se jednalo o vzdálený přístup k jinému stroji, kde teprve běžel klient služby Gohper. Příklady opět vidíte na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Co se kde nabízelo?

V České republice se Gopher dočkal největšího rozkvětu právě v polovině devadesátých let, a tedy v době liberalizace Internetu. Proto snad tolik nepřekvapí, že drtivá většina českých serverů patřila akademickým institucím, případně institucím spolupracujícím s akademickou sférou, a dále pak některým státním institucím. Naopak komerční subjekty si Gopher servery zřizovaly jen opravdu výjimečně. Spíše se k Internetu dostaly až v době, kdy už bylo jasné, že vítězem je World Wide Web. A tak si komerční subjekty zřizovaly raději webové servery, resp. WWW stránky.

Svědčí o tom i následující výpis českých serverů Gopher, ze září 1995: jsou na něm vesměs akademické servery. Jediný neakademický server patřil firmě EUnet (dříve COnet), která již v té době nabízela připojení členům sdružení CSUUG. Za povšimnutí stojí také to, že seznam českých serverů Gopher, stejně jako většina nabídek a menu, je psán v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek

S češtinou v rámci Gopheru to nebylo jednoduché, ale šlo to, jak ostatně dokládá i následující obrázek. Uživatel ale musel pomoci s tím, že si explicitně vybral tu verzi znakového kódování, která mu vyhovovala. Na obrázku vidíte, jak se to dělalo - a jak vypadalo uvítání na "národním vstupním bodu" služby Gopher pro Českou republiku.

Klepněte pro větší obrázek

Pojďme se nyní podívat na to, čím a jak se v "Gopherprostoru" prezentovaly jednotlivé instituce. Začněme třeba Poslaneckou sněmovnou. Následující trojice obrázků je také z roku 1995, další trojice pak o něco málo starší.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Následující dva obrázky jsou až z roku 1997, a používají také jiného klienta. Ukazují nabídku Poslanecké sněmovny a VŠE Praha (a také skrze "novějšího" klienta služby Gopher).

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Stále z roku 1995 jsou naopak následující obrázky, které ukazují obsah Gopher serveru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Na závěr si ukažme ještě jeden příklad, konkrétně toho, jak se na Gopheru daly publikovat texty. Jde o úryvek z jednoho výukového materiálu, který se zabývá právě tím, co je Gopher.

Klepněte pro větší obrázek

Živé ukázky

Jak už jsem uvedl výše, pokud si chcete sami vychutnat procházku světem Gopheru, stále ještě máte možnost (byť jen s vhodným browserem), a to zde, nebo alespoň skrze bránu do WWW. No a pokud chcete vidět, jak se s Gopherem pracovalo v letech 1994 až 1996, podívejte se na videoukázky v mém archivu. Ke Gopheru jich mohu nabídnout hned několik:

Diskuze (81) Další článek: Windows XP SP2 - staženo již 218 milionů kopií

Témata článku: Internet, Minnesota, Strohý výpis, University of Minnesota, Diskusní skupina, WAIS, Veronica, Eunet, Gopher, Browser, HIS, Malé zvířátkoSrovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

** Nejlepší příkazová řádka? Tu mají přece linuxové a unixové systémy ** PowerShell od Microsoftu ale zvládne možná ještě lepší kousky ** Dnes v něm ovládneme kurzovní lístek ČNB

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Šalinoleaks: Odposloucháváme pražské šaliny, autobusy a vlaky a kreslíme je na mapu

Šalinoleaks: Odposloucháváme pražské šaliny, autobusy a vlaky a kreslíme je na mapu

**Kde jsou právě teď pražské tramvaje, autobusy a příměstské vlaky? ** Zobrazí je oficiální mapa a mobilní aplikace ** Věděli jste ale, že je k dispozici také API? Dnes si ho vyzkoušíme

Jakub Čížek
GISDopravaPojďme programovat elektroniku
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy