Software | Google | Google Earth

Google Earth zlepšil vyhledávač. Dostane vás i k historickým mapám

Google tento týden upravil vyhledávač ve svém virtuálním glóbu Earth. Zadáte-li název místa či památky, našeptávač ukáže i další informace, které by vás mohly zajímat. Těmi mohou být oblíbená místa v okolí, komentované prohlídky oblasti, historické mapy či kvízy. Earth se tak ještě víc formuje do role vzdělávací a cestovatelské aplikace, zatímco jeho Mapy slouží k vyhledávání adres a navigaci.

Bez znalosti angličtiny se však neobejdete, informace totiž nejsou v češtině a zmíněné další datové vrstvy takřka vůbec nepokrývají Česko. V Earth najdete jen pár virtuálních prohlídek Prahy, kterou ale stejně musíte hledat pod anglickým „Prague“.

Zato v zahraničí narazíte na klenoty. Vyhledal jsem Colorado a Earth mi mj. ukázal hezky zpracované povodí tamní řeky Gunnison. Napsal jsem fotbal a Earth mi nabídl kvíz se sedmi otázkami, které mě provedly celým světem. Narazit můžete také na historické mapy. Google využívá kartografickou sbírku Davida Rumseyho, která čítá přes 150 000 map. V Earth ale nenajdete všechny a jsou podivně kategorizované. Například české chybí úplně, i když je Rumsey má. A když jsem hledal německé, Google mi doporučil mapu Číny z 19. století, kterou zpracovali Němci.

Pokud chcete zeměpisecké informace údaje, doporučil bych raději nově spuštěný atlas od českého Seznamu. Bohatou sbírku historických map (včetně českých) pak najdete na chartae-antiquae.cz.

Diskuze (4) Další článek: Logitech na krizi vydělal. Lidé nakupovali webkamery víc než kdy dřív

Témata článku: Software, Google, Mapy, Google Earth, Čína, Praha, Mapa, Colorado, Kvíz, Historická mapa, HIS, Earth, Česká republika, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Výrobci už nebudou dotovat polovodiče ze svého. Připravte se na brzký nárust cen telefonů a tabletů

Výrobci už nebudou dotovat polovodiče ze svého. Připravte se na brzký nárust cen telefonů a tabletů

** Samsung už nebude dotovat čipsety ze svého ** Vyšší náklady na logistiku a materiály zdraží čipsety až o 20 % ** Zvýšené ceny čipsetů zřejmě ovlivní ceny telefonů před Vánoci

Martin Chroust
3nmPolovodičeMobilní procesory
Šíří dezinformace, říkají vědci. Spotify ale podcast Rogana upřednostnilo i před Neilem Youngem

Šíří dezinformace, říkají vědci. Spotify ale podcast Rogana upřednostnilo i před Neilem Youngem

** Podcast Joea Rogana si měsíčně stáhne skoro 200 milionů lidí. ** Rogan a jeho hosté šíří dezinformace a urážky, stěžují si vědci, hudebníci a podcasteři. ** Spotify za pořad zaplatilo 200 mil. dolarů a spolupráci nepřerušilo.

Petr Urban
DezinformaceVědaSpotifyKomentář
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows