Software | Google | Google Earth

Google Earth zlepšil vyhledávač. Dostane vás i k historickým mapám

Google tento týden upravil vyhledávač ve svém virtuálním glóbu Earth. Zadáte-li název místa či památky, našeptávač ukáže i další informace, které by vás mohly zajímat. Těmi mohou být oblíbená místa v okolí, komentované prohlídky oblasti, historické mapy či kvízy. Earth se tak ještě víc formuje do role vzdělávací a cestovatelské aplikace, zatímco jeho Mapy slouží k vyhledávání adres a navigaci.

Bez znalosti angličtiny se však neobejdete, informace totiž nejsou v češtině a zmíněné další datové vrstvy takřka vůbec nepokrývají Česko. V Earth najdete jen pár virtuálních prohlídek Prahy, kterou ale stejně musíte hledat pod anglickým „Prague“.

Zato v zahraničí narazíte na klenoty. Vyhledal jsem Colorado a Earth mi mj. ukázal hezky zpracované povodí tamní řeky Gunnison. Napsal jsem fotbal a Earth mi nabídl kvíz se sedmi otázkami, které mě provedly celým světem. Narazit můžete také na historické mapy. Google využívá kartografickou sbírku Davida Rumseyho, která čítá přes 150 000 map. V Earth ale nenajdete všechny a jsou podivně kategorizované. Například české chybí úplně, i když je Rumsey má. A když jsem hledal německé, Google mi doporučil mapu Číny z 19. století, kterou zpracovali Němci.

Pokud chcete zeměpisecké informace údaje, doporučil bych raději nově spuštěný atlas od českého Seznamu. Bohatou sbírku historických map (včetně českých) pak najdete na chartae-antiquae.cz.

Diskuze (4) Další článek: Logitech na krizi vydělal. Lidé nakupovali webkamery víc než kdy dřív

Témata článku: Software, Google, Čína, Mapy, Google Earth, Praha, Earth, Kvíz, Mapa, Historická mapa, Colorado, Česká republika

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5