USA | Dell | Ekologie

High-end počítače mají v několika státech USA utrum. Spotřebovávají příliš mnoho energie

Obyvatelé v Kalifornii a dalších pěti amerických státech mohou zapomenout na nákup některých high-end počítačových soustav. Od začátku července zde začaly platit nové energetické regulace, které stanovují, kolik elektřiny může PC maximálně za rok spotřebovat. Pokud limity přesahuje, nemůže být ve státech prodáván. Už se takto s prodeji musel rozloučit například Dell se svým supervýkonným Alienwarem Aurora R12, ale nařízení se týká všech výrobců.

Technologie jdou dopředu, počítačové komponenty jsou stále výkonnější… jenže to znamená, že spotřebovávají stále větší množství energie. A to není v souladu s dnešní dobou, která se snaží ubírat zeleným směrem. Kalifornie měla po krk toho, kolik jako stát elektřiny konzumuje a rozhodla se přistoupit k velmi přísným omezením, kolik osobní počítače můžou energie čerpat.

Myšlenka vychází ze šest let staré studie Semiconductor Industry Association (SIA) a Semiconductor Research Corporation (SRC), podle které pokud bude vývoj pokračovat současným stylem, energetické nároky počítačů budou do roku 2040 vyšší, než kolik elektřiny je lidstvo vůbec schopné vyrobit, což není udržitelné.

Na nových pravidlech se nejlidnatější stát USA, ale také Colorado, Havaj, Oregon, Vermont a Washington dohodly již v roce 2016, první vlna omezení (Tier I) začala platit v roce 2019. Počítačové systémy už mohly ročně spotřebovávat maximálně 50, 80 nebo 100 kWh v závislosti na podrobnějších technických specifikacích.

Druhá vlna (Tier II) pak začala platit od letošního července. Počítače prodávané a vyrobené po tomto termínu už mohou v těchto státech spotřebovávat ročně jen 50, 60 nebo 70 kWh.

Hromada nejasností

Běžná sestava se do toho vejde, high-end systémy však mají problém. A první firma, která deklarovala, že s prodejem svého produktu ve zmíněných regionech končí, je Dell s herním Alienware Aurora R12. Ten se sice v klidovém režimu dostává 63 kWH za rok, pokud je ale procesor zatížen, může spotřeba energie vystoupat až na 563 kWh za rok a to už je daleko přes limit.

Ano, nikdo zřejmě herní PC nevytíží 365 dní v roce nakolik, aby se na tuto šílenou spotřebu dostal (snad jen při těžbě kryptoměn), ale pro legislativu je odpovídající to, že tento stav je hypoteticky možný. Mimochodem, jak se pravidla dotknou těžby kryptoměn, není jasné.

Zákazníci v Kalifornii a dalších státech každopádně Alienware Aurora R12 už získají jen tehdy, když zvolí model se starším procesorem, který tolik „nežere“. Paradoxem je, že Alienware Aurora R12 i v top výbavě jinak vlastní ostatní mezinárodní energetické štítky. Omezení se také týkají některých konfigurací Aurora R10. 

Dell je ovšem jen příklad, protože o sobě dal vědět. Všechny high-end sestavy nyní mohou být problém, byť zatím není jasné, kolik jich bude. Detaily se dozvíme v následujících týdnech. Kalifornie totiž změnu pravidel nijak výrazně nikde nepropagovala, takže výrobci teprve teď zjišťují, co vlastně platí a jak s tím naložit. I vyhodnocování je poměrně složité, jelikož se odvíjí od klidového režimu, maximální zátěže, konkrétního hardwaru apod.

California Energy Commission (CEC), která za legislativou stojí, byla v relativně bizarním vyjádření pro Motherboard překvapená, že nařízení doopravdy vedlo k tomu, že prodejci mají s některými produkty utrum. Možná bude lepší nespekulovat, jak skutečně (ne)promýšlené celé nařízení je. Evropská unie se o něco podobného také v minulosti pokoušela a nakonec od toho odstoupila.

Zdroj: The Register via Gizmodo

Diskuze (137) Další článek: Nauka dělá po připojení k ISS problémy. Nečekaně zažehla své motory

Témata článku: Počítače, USA, Dell, Evropská unie, Elektřina, Energie, Ekologie, SRC, Utrum, Vermont, Oregon, Tier I, Tier II, Washington, Počítač, KWh, Colorado, Kalifornie, BEC, Nařízení, Havaj, SiaDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika