Hide In Picture: Skryjte svá data do obyčejného obrázku

Kdo chce tajnost uchovati, musí v tajnosti skrýti, že vůbec vlastní tajnost k uchování. Pokud se budete řídit Francisem Baconem, můžete využít jednoduchý nástroj zdarma.

Každá šifra a heslo se dají dříve nebo později prolomit. Mnohdy představuje bezpečnostní riziko už i jen ten fakt, že někdo objeví, že pracujete se zašifrovanými a zaheslovanými daty. Abyste tak nevzbudili žádnou pozornost a nelákali potenciálního prolamovače chráněných informací, můžete využít jednu malou, jednoduchou a bezplatnou utilitu, jejíž název je o její funkčnosti více než vypovídající.

Obrázek skrývá tajemství

Bez instalace, po pouhé dekomprimaci, spustíte několika set kilobajtovou aplikaci, která se uvede naprosto miniaturním oknem, které nabízí jen jedinou dovednost. Tou je otevření obrázkového souboru. Zvolit se dá pouze ze dvou formátů – GIF a BMP. Po načtení dojde k zobrazení obrázku v graficky prostém okně, které disponuje jen několika málo ovládacími prvky. Upravit si zde můžete velikost i kvalitu zobrazení a lze si také vybrat použití transparentní barvy.

Klepněte pro větší obrázek 
Malé okno umí jen otevírat soubory.

To důležité ovšem spočívá ve čtyřech tlačítkách. První z nich slouží k výběru souboru určeného ke skrytí. Zvolíte tedy libovolný soubor odpovídající velikosti (viz níže) a přesunete se do okénka pro vyplnění bezpečnostních údajů. V něm vepíšete a potvrdíte heslo, bez nějž nebude možné skrytá data vytáhnout, i nové jméno souboru, který jím bude po svém extrahování opatřen. Dále vyberete typ šifrovacího algoritmu ze dvou možností – Blowfish a Rijindael.

Klepněte pro větší obrázek 
Náhled na cílový obrázek.

Skrývání a odkrývání

Po potvrzení se rozjede proces skrývání dat, který trvá pouhých pár vteřin v závislosti na velikosti obrázku i skrývaného souboru. Jakmile je vše hotovo, stačí změny v souboru uložit a při jeho otevření v jakémkoli prohlížeči obrázku nikdo nic nepozná. Ukrytá data z obrázku dostanete opět v prostředí aplikace kliknutím na tlačítko pro extrahování. Po zadání správného hesla a cílového adresáře bude skrytý soubor během okamžiku exportován.

Klepněte pro větší obrázek 
Opatření souboru přístupovým heslem.

Co se obrázku obsahujícího ukrytá data týče, ten po vizuální stránce na první pohled nedozná žádných změn. Nemusí (i když může) dokonce doznat ani změn co se týče vlastní velikosti, pokud je poměr objemu obou (hostitelského i skrývaného) souborů přívětivý. Je logické, že do dvoumegového souboru neschováte data velikosti filmu. Základní pravidlo platí, že skrývaný soubor je menší než soubor hostitelský.

Na velikosti záleží

V rámci aplikace lze u každého vybraného obrázku v informacích o něm zjistit, kolik dat dokáže do sebe pojmout. Při překročení tohoto limitu odmítne program operaci vykonat. Z tohoto omezení vyplývá, že velké soubory budete velice obtížně schovávat (leda je rozdělit), nehledě na to, že mít na disku BMP soubor o velikosti 500 MB, samo o sobě budí podezření.

Klepněte pro větší obrázek 
Bez hesla nic nedostanete.

Cokoli malého ale skryjete velice účinně. Kdokoli by chtěl data vytáhnout, potřebuje opět použít Hide In Picture a navíc ještě znát heslo. Existují samozřejmě i jiné metody získání tajných informací a program neaspiruje na nejlepší bezpečnostní pojistku ve světě počítačů. Dokáže ale účinně skrýt, že vůbec nějaká data utajujete, což může být mnohdy ta úplně nejúčinnější ochrana.

stáhnout program Hide In Picture 2.1 Licence: open source, 371 kB
Autor: Davi Figueiredo
Web programu: sourceforge.net


Diskuze (6) Další článek: CES 2011 a Sandy Bridge: HD film převede za 16 sekund

Témata článku: Software, GigaMania, Malé okno, Nejlepší bezpečnost, Zašifrovaný data, Zašifrovaný disk, Odpovídající velikost, Otevřené okno, Hide, Zašifrovaná data, Obrázek


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 103

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky