Hide Folders 1.1: Ukryjte složky před zraky ostatních

Operační systémy Windows 95, 98 a Me nezajišťují prakticky žádné zabezpečení dat. Jestliže nechcete přecházet na Windows NT nebo 2000, která jsou v tomto směru o značný kus dále, můžete svá data alespoň částečně zajistit několika různými způsoby.
Dnes si představíme utilitu Hide Folders, která dovoluje skrývání celých složek tak, že tyto složky nejsou viditelné ze žádné aplikace. Autorem je společnost FSPro Labs.

Aplikace je nabízena ve dvou verzích: první má název Hide Folders, druhá pak ještě dovětek Pro. Princip ovládání je poměrně jednoduchý: označíte složku, kterou chcete skrýt, a stisknete tlačítko. Program běží na pozadí jako skrytý a není jej tudíž možné vyřadit z provozu přes standardního Správce úloh.

Instalace spočívá v rozbalení staženého souboru a spuštění instalačního programu. Volitelně si můžete nechat vytvořit zástupce na pracovní ploše a na hlavním panelu. Celý proces je zakončen restartem operačního systému.

Okno aplikace působí velice jednoduchým dojmem - všechny funkce jsou přístupné skrze menu, ty nejdůležitější pak najdete v podobě tlačítek na nástrojové liště. Jejich funkci si nyní stručně vysvětlíme.

  • Add - prostřednictvím tohoto tlačítka se přidávají složky do seznamu. Po jeho stisknutí se otevře dialogové okno pro výběr složky, kterou označíte a potvrdíte stiskem OK.
  • Remove - odstranění vybrané složky ze seznamu.
  • Hide folders - zapne skrytí složek v seznamu. Opětovným stiskem tohoto tlačítka budou skryté složky zpřístupněny, ovšem pouze po dobu, než ukončíte ovládací program. Chcete-li složky zpřístupnit na stálo, musíte je odstranit ze seznamu.
  • Password - změna nebo zadání hesla do programu. Tato funkce je přístupná pouze ve verzi Pro.
  • Help - stručná, ale výstižná nápověda.
Obecný postup ovládání je zhruba následující:
  • Přes tlačítko Add postupně přidáte do seznamu složky, které chcete skrýt.
  • Tlačítkem Hide folders skryjete požadované složky.
  • Ukončíte ovládací program klávesovou zkratkou Ctrl+Q.
Freewarová verze Hide Folders umožňuje skrytí pouze jedné jediné složky. Jestliže chcete skrývat více složek (maximum je osm), budete si muset koupit verzi Pro, jejíž cena je 20 dolarů.

Srovnání verzí Hide Folders a Hide Folders Pro

Hide Folders Hide Folders Pro
Maximální možný počet skrytých složek 1 8
Ochrana aplikace heslem ne ano
Reklamní proužky ano ne
Cena 0 USD 20 USD
Celkově nelze této utilitě prakticky nic vytknout: nabízí příjemné a jednoduché uživatelské rozhraní, disponuje dostačující nápovědou a svou funkci plní na výbornou. Jestliže tedy chcete ochránit citlivá data, můžeme vám Hide Folders s jistotou doporučit.

Licence: Freeware; Minimální požadavky: Windows 95/98/Me, Download:, velikost: 494 KB

Diskuze (3) | Prezidentská kancelář žaluje majitele domény se jménem Havlové

Témata článku: Windows, Zrak, Remove, Příjemný stisk, Ovládací aplikace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší