Hewlett-Packard zná dvě platformy: svůj Unix a Windows NT

Na satelitní tiskové konferenci oznámili současně v Londýně, New Yorku a San Franciscu vrcholní představitelé HP extrémní zájem HP o trh s intelovskými servery a představili nový server 9000 V2500 pro datová centra na bázi HP-UX (UNIX od HP).
Nepoznatelně, s ohlášením na rtech: „Umíme NT servery propojit s naším Unixem“, se firma Hewlett-Packard přizpůsobila výtlaku Windows NT zespodu trhu (rozuměj od malých serverů). Na satelitní tiskové konferenci oznámili současně v Londýně, New Yorku a San Franciscu vrcholní představitelé HP extrémní zájem HP o trh s intelovskými servery a představili nový server 9000 V2500 pro datová centra na bázi HP-UX (UNIX od HP). Toto zásadní prohlášení je podloženo pečlivým průzkumem vývoje trhu a jasnou vizí HP –supervýkonné systémy jsou dnes dostupné stejně jako systém S390 od IBM.

Peter van der Fluit, marketingový manager pro Evropu, představil čísla a důvody, proč HP chce bojovat o trh s největšími Unixy: více jako dvounásobný nárůst podílu HP na úkor letos ustupující konkurence (zejména SNI a Bull) a trhu s velkými unixovými řešeními každý se každý rok rozšiřuje o 20-30 procent. Neoficiální informace, které se mi podařilo zjistit, hovoří o tom, že skutečná zásadní představení superpočítačů se u HP plánuje na druhou polovinu příštího roku!

Na rok 1999 slibuje firma HP mnohem razantnější aktivity také na poli serverů pro Windows NT, než tomu bylo v předchozím období. Potvrzují tím, že NT se stává platformou číslo 1 u malých a středních intelovských řešení.

Konfigurace nového serveru
Označení HP 9000 V2500 pracující na 400 MHz, plně 64bitový systém, cluster cc-numa

Procesor PA-RISC 9000, lze osadit až 128 procesorů, operační systém HP-UX 11

Možný pouze pětiminutový výpadek v roce

Dostupnost serveru od ledna 1999, v plné konfiguraci v polovině roku 1999

Hlavní konkurence Sun Microsystems 10000……., Compaq Digital Alpha…., IBM S390 (není ale UNIX) a RS6000.

Clustrovaný systém se pozicuje mezi největší systémy Sun a Digital a je přímou konkurencí IBM S390.

Potenciální zákazníci u nás jsou podle neověřeného zdroje ČNB a Komerční banka.

HP slibuje, že každý rok zdvojnásobí výkon svých systémů a přidá jednu nulu v dostupnosti.

Proč se HP vrhá na nový trh?
Podle Dataquestu vzrostl obrat HP 2,35x ve špičkových řešeních (pouze Evropa). Co to znamená pro trh? Všudypřítomné znamení Windows NT tlačí nad sebe Unixy ze sítí, kde se jindy Unix mohl považovat za přímou konkurenci. Svým tlakem na další unixové providery je nutí posouvat i jejich hardware a software stále více do oblasti velkých řešení a nepřímo tak zmenšuje prostor mainframům IBM.

Na dolním konci serverového intelovského trhu chce HP v příštím roce své servery mnohem více nabízet internetovým providerům - tam dobře sídlí Sun; chce proniknout do e-commerce; soustředit se na řešení s partnery Oracle a SAP.

V největších serverech se to zahušťuje
Budou to mít v HP tak snadné, jak říkají? Nezapomínejme na silné konkurenty z řady Sun, IBM a nyní také firmy Compaq.

Sun se sice v posledních kvartálech více projevuje softwarově, ale jeho nástup do oblasti největších serverů založených na Solarisu a hardwaru Sun 10000 je znatelný.

Compaq se koupí Digitalu (Digital UNIX a VMS) a serverů Himalaya stal rázem hráčem No. 1 nejen samotným faktem převzetím technologie serverů Alpha, ale hlavně staronovou zákaznickou obcí! Alpha je v tom nejvýkonnějším provedení (600 MHz) stejně rychlá jako PA-RISC 8500 na 400 MHz.

IBM pociťuje tlaky ze spodu trhu asi nejvíce, protože všichni jmenovaní skoupili v posledním roce firmy, které svými produkty přímo konkurují mainframům IBM a sami v těchto cestách pokračují. IBM má v oblasti největších řešení systém 390, který je všemi atakován zespodu. Možná bychom mohli ještě jmenovat Sillicon Graphics, ale ti svou aktivitou v NT opouští unixové vody; zatím na pracovních stanicích.

Cena nového systému V2500 nebyla pro Českou republiku zatím stanovena. Produktový manager HP pro riscové servery Richard Markutzy potvrdil, že servery budou k dispozici i pro české zákazníky ve stejnou dobu jako ve světě a dodávky očekávají v prvním kvartále příštího roku.

Váš názor Další článek: Jaké operační systémy a prohlížeče používají čtenáři Živě?

Témata článku: Hardware, Windows, Hewlett Packard (HP), Extrémní systém, Unix, Pack, Největší systém, Poslední hardware, Vana, Příští rok, Malá dostupnost, Extrémní zájem, HP Compaq, Bull, Konkurence, Alpha


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji