Hewlett-Packard získá za 25 miliard USD konkurenční firmu Compaq

Okurková sezóna končí velmi razantně, dvě významné počítačové firmy se spojují do jednoho gigantického celku.
Firma Hewlett-Packard, která je významným výrobcem počítačů a tiskáren, převezme za zhruba 25 miliard dolarů svého konkurenta Compaq Computer. Sloučení bude provedeno v akciích a hodnota výsledné firmy bude přes 87 miliard dolarů. Hewlett-Packard bude vlastnit v nové společnosti 64 procent akcií, Compaq pak 36 procent. CEO Hewlett-Packard Carly Fiorina se stane i šéfkou v rámci nové firmy. Současný CEO Compaqu Michael Capellas bude prezidentem nové společnosti. Fúze by měla být dokončena v první polovině příštího roku.

Zcela se tak mění situace na trhu osobních počítačů, Dell, který léta budoval svůj postup na první příčku celosvětových prodejů teď bude muset čelit spojené síle dvou svých největších soupeřů.

Celkově tak dochází k postupné několikanásobné fúzi, kdy Compaq nejprve pohltil slavný Digital s ještě slavnější Alphou, se kterou udělal v nedávné době veletoč směrem k Intelovské 64bitové architektuře. Bude zajímavé sledovat, jak se podaří splynutí dvou tak velkých společností v jeden fungující a profitující celek. Na tuto akci si firmy naplánovaly čas do poloviny roku 2002. Co nám to přinese, kdo bude dalším z pohlcených, jak bude tato gigantická operace úspěšná apod. - to jsou otázky, které si jistě všichni klademe, ale na které nám asi nikdo menší než budoucnost odpověď těžko dá...

Pochopitelně tuto událost budeme ještě dále komentovat.

Diskuze (28) Další článek: Intel Celeron přelezl přes 1 GHz

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Compaq, Carla, Michael Dell, Carlo, Slavný počítač, Pack, Tiskárny v akci, USD

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu