Hewlett-Packard zase s dobrými finančními výsledky

HP docílil slušného zisku, daří se osobním počítačům i periferiím, méně Unixu. Co znamená přerod v internetovou společnost?
Po několika spíše stagnačních čtvrtletích si mohli u Hewlett-Packard zase zaznamenat vzestupnou křivku do grafu: obrat činil 11,9 miliardy za čtvrtletí, zisk 960 mil., obě čísla jsou o něco maličko víc než před rokem.

Firma současně nastínila hlavní strategii pro letošní rok – má se stát „internetovou společností roku 99“, což bylo také přivítáno s potěšením – skutečně, HP zatím v Internetu velké jméno nemá. Vyšší zisk firmy je dán silnými úspornými opatřeními, obrat ale vzrostl nepatrně.

HP coby globální firma určitě utrpěl loňskými světovými krizemi v Asii, Rusku či Jižní Americe; totéž ostatně postihlo i další velké hráče, které už mají každou zemi „obsazenou“. Pozitivní na druhé straně je, že se zlepšují příjmy z prodeje z tiskáren a osobních počítačů – v tiskárnách (inkoustových i laserových) firma nastoupila ostrý kurs s novými modely, v osobních počítačích sice firma také stoupá nahoru, ale dva největší konkurenti, jako je Dell a Compaq, jsou na tom lépe a oba projevují trošku větší „mrštnost“ a rychlost v reakcích. Na druhé straně se ale tvrdí, že HP má díky dokonale zvládnuté výrobě nejvyšší profitabilitu ze všech velkých výrobců počítačů a hodlá si ji zachovat – znamená to, že třeba nebude cenově tak agresivní jako konkurenti. Našly se ale oblasti, kde se firmě dařilo méně: například oblast měřicích přístrojů výrazně poklesla (možná i to je jeden z důvodů, proč se nepočítačové aktivity umísťují do separátní firmy), a rovněž se nedařilo nijak zvlášť unixovým serverům, kde dnes skutečně „řádí“ firma Sun.

Není příliš jasné, jak se HP chce stát onou „internetovou společností“ – šéf firmy Platt pouze nenápadně naznačil, že se firma chce věnovat produkci specializovaných internetových zařízení a že jí bude v tomto silným partnerem Oracle. Tento trh má určitě zajímavý potenciál, nicméně stěží tak velký, aby i při úspěšném působení HP v této oblasti bylo možné firmu nazývat „internetovou společností“.

Váš názor Další článek: Miliardová NDS

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Tiskárny k počítači, Měřicí přístroj, Druhá strana, Nejvyšší zisk, Hewlett-Packard, Fina, Dobrý, Velký potenciál, Páčka, Pack, Fin, Velký zisk


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně