Hewlett-Packard uvádí vlastní verzi Linuxu

Začal nabízet velmi zabezpečenou verzi Linuxu, ale nechá si za ni patřičně zaplatit.
Kouzlo bezplatného Linuxu se v rukách komerčních firem citelně vytrácí. V mnoha případech je Linux brán čistě jen jako módní označení, které přitáhne zákazníky, cena přitom je stejná jako u systému od Microsoftu. V případě rozsáhlejších serverů se pak Linux dostává cenově i na úroveň dražších Unixů. Řada výrobců přitom používá komerční distribuce například od Red Hatu a nevkládá do nich žádnou vlastní invenci. To se ale začíná měnit.

S jednou takovou verzí vlastní verzí teď přichází právě Hewlett-Packard. Na svých serverech bude nabízet vlastní distribuci HP Secure OS Software for Linux, která je vystavěná na jádru 2.4 a doplněná o funkce pro zabezpečení. Tato bezpečná verze bude bránit neautorizované komunikaci mezi jednotlivými programy, sítí a soubory. Stejně tak bude tento systém obsahovat detekční mechanismy pro hlídání pokusů o hacknutí a v případě, že některý program bude hacknut, zamkne ho, aby nemohl poškozovat další části systému.

Jak již bylo zmíněno, tento Linux od HP nebude zadarmo, bude stát 3000 dolarů za server. Potencionální zákazníci ale nechtějí primárně bezplatný operační systém, chtějí zabezpečený operační systém. Díky tomu, že může HP při návrhu operačního systému oblepit základní jádro vlastními komponentami, byl vybrán i Linux, který má navíc velkou aplikační podporu. Podobnou cestou půjdou logicky i ostatní výrobci počítačů. Zákazník se pak nebude divit, proč Red Hat od dodavatele počítače stojí třikrát víc než v krámu na ulici. Za speciální upravený optimalizovaný (doplň libovolné marketingově pěkně znějící slovo) operační systém vycházející z osvědčeného kvalitního rozšířeného (opět to samé) Linuxu bude ochoten pustit více peněz. A o ty tu jde pochopitelně především.

Diskuze (5) Další článek: Školy nečekají na stát, počítači je vybavují radnice i sponzoři

Témata článku: Software, Linux, Hewlett Packard (HP), VLA, Verze, Bezplatná verze, Pack, Lin

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů