Nahoru šla konečně i unixová divize, ale „Sun killer“ z ní ještě není.
Kdybyste se u HP zeptali, co by udělali jako první věc, kdyby se firma mohla vrátit o tři roky dozadu a změnit svá rozhodnutí, byla by odpověď asi jasná: nevyklidili bychom unixovou platformu.
Z dnešní renesance Unixu (ne nijak významné, ale rozhodně se nejedná o její rychlý sestup, což se před pár lety říkalo) totiž nejvíce těží Sun, který se nenechal zviklat (aneb jak je dobré míti ve firmě toho správného vizionáře) a dnes skoro opanovává trh s unixovými servery – nejvíce trhu právě ubral firmě HP. Hewlett-Packard ale uznal chybu a vrhl se znovu do boje – na trh jdou nové modely, nové verze HP-UX a jeho prodejní mašinérie zvýšila úsilí. Výsledkem je o pět procent zvýšený prodej této platformy; to zatím není moc, ale určitě to je začátek obratu. Nové modely v řadě L-class konkurují Sunu poprvé i cenou, prodejní organizace je podstatně reorganizovaná.
Odrazilo se to hned i na kvartálních výsledcích – po docela dlouhém období neslaného-nemastného růstu stoupl firmě kvartální obrat o 14 %, i když zisk mírně poklesl, a to na necelých 800 miliónů. Co ale HP především potřebuje, je růst obratu, tedy získávání nových trhů a rozšiřování starých.
Tradičně největší profit má firma z prodeje spotřebních materiálů, daleko více než z prodeje tiskáren samotných. To se navíc stále zvyšuje, jak lidé tisknou stále více stránky náročné na spotřebu inkoustu, jako jsou stránky z Internetu nebo dokonce velké barevné obrázky. Zisk skupiny „printing and imaging“ dosáhl 677 miliónů dolarů, tedy čtyř pětin celkového zisku firmy! Navíc v tom není započítáno, jak vypadá rozdělení zisku mezi prodeje zařízení samotného a prodeje spotřebního materiálu; tvrdí se totiž, že firmy na prodeji samotných tiskáren spíše prodělávají, aby pak vydělaly na spotřebáku (není divu: vždyť cena inkoustové barevné tiskárny, což je technicky hodně náročný stroj, jde někam ke třem tisícům korun; odečtěte od toho distributorské a dealerské poplatky a dojdete k podobnému názoru).