Hewlett-Packard se poprvé silně vyjadřuje proti hudebnímu pirátství

Podkopává se tím morálka národa a zraňuje to děti. A co ty miliony vypalovacích mechanik?

Věčná pravda v byznysu zní: nekousej do ruky, která tě krmí. Firmy aktivní v počítačovém průmyslu se zásadně vyhýbaly jakýmkoli komentářům na téma internetového pirátství v oblasti hudby nebo filmu, protože jsou to právě jejich produkty, které toto pirátství umožňují – a také z pirátství mocně těží. Výrobci vypalovacích mechanik, vypalovacích a přepalovacích médií by měli desetkrát menší byznys, kdyby pirátství neexistovalo, a zásadní dopad to má na trh pevných disků, multimediálních karet a aplikací, hudebních periferií k počítačům a v důsledku samozřejmě i na počítače samotné.

Aktivní a zásadové vystoupení ředitelky Hewlett-Packard na veletrhu CES je proto nečekanou „premiérou“: poprvé toto pirátství výrazně odsoudila firma, která z něj léta silně těžila, i když nepřímo. Ani Steve Jobs, který, jakmile loni spouštěl službu iTunes a produkt iPod, se k pirátství příliš nevyjadřoval. Hovořil pouze o novém zážitku, který jeho firma zákazníkům přichystala. Carly Fiorina přitvrdila: „Piráti podkopávají ekonomiku a morálku národa. (…). Je to nelegální, a je to špatné.“

Nezůstává samozřejmě jen u slov – Fiorina tvrdí, že letošní produkty od HP budou vybavovány technologiemi pro kontrolu autorských práv (DRM, digital rights management). Jak už jsme uvedli, HP licencuje produkt iPod od Apple, což je rovněž neobvyklé, protože má nepochybně dostatek technologií, aby něco takového vyrobila sama, nemluvě o produktu iPaq (získaný s Compaqem).

Z pohledu morálky a práva má Fiorina pravdu: sdílení je nelegální a získání autorského díla, které jsem si nekoupil bez svolení autora, je de facto (nikoli de iure) krádež jako každá jiná. Dělá však HP dobře, když se i svými produkty staví za zájmy hudebního průmyslu? Je jistě pravda, že kouření škodí zdraví, ale má majitel továrny, která vyrábí krabičky na cigarety, jít na pódium a pronášet kázání na tato témata? Přítomní by jistě nevěřili vlastním očím. Ředitelka Hewlett-Packard si je toho samozřejmě dobře vědoma a zřejmě doufá, že díky tomu, že se stane pevným spojencem hudebního průmyslu, bude její firma profitovat. Nejpravděpodobnější varianta je, že firma brzy otevře internetový obchod s hudbou (downloadovanou), podobnou jako je Apple iTunes, a bude jej podporovat ve svém marketingu, ve svých počítačích a svém (licencovaném) hudebním přehrávači. Díky hlasité podpoře hudebního průmyslu bude firma moci nakupovat od hudebních vydavatelů hudbu levně, a pak ji prodávat se ziskem (Apple údajně odevzdává takřka vše, co za hudbu utrží, vydavatelům). Je možné, že firma má i jiný záměr, ale nepřišel jsem na něj.

Domnívám se však, že tato strategie má jen mizivou naději na úspěch. První problém je v DRM – jakýkoli produkt či souborový formát s DRM neuspěl, byl zákazníky hladce odmítnut. Proto má tak nepřekonatelnou popularitu formát MP3, ačkoli existuje alespoň pět formátů, které jsou podstatně kvalitnější, protože je bez omezení v přehrávání, kopírování, úpravách apod. Všichni provozovatelé služeb, které vyžadují jakoukoli zákazníkovu aktivitu (jako je registrace, přihlašování, zadávání hesla atd.), vědí, jak velmi těžce se tímto způsobem prosazují i sebeatraktivnější služby. Vedle produktu s DRM bude vždy na trhu stejně funkční produkt bez DRM, ať už se jedná o přehrávač, vypalovačku, digitální dílo atd. Čemu dají zákazníci při výběru přednost?

I kdyby nebylo DRM, je stejně sporné, zda se vůbec má počítačová firma stát věrným sluhou byznysu, se kterým ji nic nespojuje, a ani spojovat nebude. (Předpokládáme, že HP nemá ambice koupit např. Universal, a kráčet tak ve šlépějích slavných korporátních selhání á la Vivendi nebo AOL.) Hudbu budou mít pod palcem buď vždy hudební vydavatelé, nebo bude free – vydavatelé budou rozhodovat, komu ji budou prodávat a za jaké peníze. Hudební průmysl nyní zoufale potřebuje tuto pomoc, ale něco jako vděčnost v byznysu neplatí.

Předpokládejme optimisticky a nepravděpodobně, že to i nějak vyjde: že omezení DRM bude nepatrné a nebude uživatele nijak zatěžovat, že HP dostane na soubory 50% rabat. Bude to pro ni však taková výhra? Analytici říkají, že Apple na službě iTunes silně prodělává (Apple to nepopírá) a že prodej přehrávače iPodu by byl vysoký i bez služby iTunes – jednoduše proto, že se jedná o skvostný výrobek (Apple říká, že díky službě iTunes vydělává na drahých iPodech). Pokud tomu tak je, mohla by si HP udělat jednoduché součty - poměr legálních a nelegálních MP3 souborů je 1:100.

Konečně docela pravděpodobná je i třetí varianta, a to, že se firma bude nadále stavět k věci víceméně neutrálně: tj. bude prodávat produkty s DRM, ale současně na nich bude možné přehrávat i nechráněné, nebo jinak „odklíčované“ soubory; bude nadále vyrábět a prodávat vypalovací mechaniky stejně jako legální digitální hudbu… A že prohlášení ředitelky firmy lze vnímat spíše jako „politicko-mediální“ tah, kterým si firma získá alespoň trošku přízně vydavatelského průmyslu, a její představitelé se budou moci nadále na pódiu ukazovat se Sheryl Crow a hudebníky z U2.

Diskuze (48) Další článek: GTS začíná nabízet paušál na internet přes dial-up

Témata článku: Apple, HUD, Hewlett Packard (HP), CES 2010, Carlo, Digitální dílo, Pevný spoj, Pack, Pirát, Rabat, Hudební služba, Legální soubor, Hudební pirátství, Možný důsledek, Věčný problém, POP, Legální hudba, Nelegální soubor, Průmysl, Zásadní dopad, Počítačová firma, Páčka, Nelegální varianta, Třetí varianta, Internetové pirátstvíOde dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy