Hewlett-Packard říká: my o tom něco víme

Na téma pohlcení Digitalu Compaqem se vyjádřili (poněkud překvapivě, nebývá zvykem, že firma takto...
Na téma pohlcení Digitalu Compaqem se vyjádřili (poněkud překvapivě, nebývá zvykem, že firma takto komentuje krok svého konkurenta) představitelé Hewlett-Packard. K transakci se staví silně skepticky, což je samozřejmě součástí jejich obchodní politiky, ale udané důvody nejsou bez logiky. HP totiž na přelomu osmdesátých a devadesátých let provedla velmi podobný krok jako dnes Compaq – pohltila producenta pracovních stanic, firmu Apollo, a začlenění těchto strojů do produktové řady, firemní strategie a personální kultury firmy trvalo dlouhou řadu let. Zlí jazykové pak tvrdí, že se to nepodařilo dodnes a že se to už nikdy nepodaří – pravdu ovšem mají v tom, že se skoro nikdy nepodaří "bezešvé" začlenění jedné firmy do druhé, že se nikdy nedospěje k výsledku, jako kdyby si mateřská firma novou aktivitu vychovala ze zelené louky sama.

Zatímco koupí Apolla do sebe HP integrovala vlastně malou firmičku, Compaq kupuje firmu, která je co do počtu zaměstnanců – a tudíž i všemožných firemních a byrokratických struktur – dvakrát tak větší, jako je sama. HP tvrdí, že Compaq čeká "velmi, velmi dlouhá doba integrace"; často se také zmiňuje totální rozdíl mentalit mezi Texasany z Compaqu a v podstatě "evropany" z Digitalu (DEC je ze seveřanského státu New England, který je považován stát s nejvíce evropskou a nejméně americkou kulturou).

Přes tyto oprávněné námitky se myslím zapomíná na jednu věc. Integrování firem v roce 1998 je zcela jiné než před deseti lety. Kategorickým imperativem je zde rychlost, která může hraničit až s bezohledností; lobbing válečných hrdinů z Vietnamu odešel současně s koncem studené války. Zánik či vleklá krize příliš ohleduplných firem (třeba spojení Computervision-Prime, také třeba Intergraph) a enormní úspěchy třicátníků typu "nevěřte nikomu s kravatou" z Microsoftu nebo Netscapu zcela obrátily pravidla postupů při akvizicích a spojování firem. Mimochodem, i to je jeden z důvodu, proč se mergery svět jen hemží – z kdysi všeobecně obávaných slučování firem, ze kterých obvykle vyšlo, že 1+1=1.4, již nejsou tak velké obavy. Jaká ale bude koncová cifra v případě Digitalu a Compaqu? Moudřejší budeme ne dříve než za dva roky.

Váš názor Další článek: Windows 98 jsou víc než OSR2 s IE4

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,