Hewlett-Packard prohrál patentový soud a musí zaplatit nečekaných 400 milionů dolarů

V dlouhé tahanici nakonec vyhrál Pitney Bowes a obdrží od HP překvapivě vysokou částku.
Neustálé souzení se „kdekoho s kdekým“ patří ke koloritu americké demokracie; dovednosti a výřečnosti právníků je u soudu dána hlavní váha, a tak je známo, že hlavní starostí, než se jedna strana pustí do soudní pře, je, „zda máme dostatečně dobrého právníka, abychom vyhráli“, a ne to, „zda je právo na naší straně“. Obdobně časté jsou pak soudní spory mezi společnostmi, které se používají obvykle jako jedna ze zbraní konkurenčního boje, a zejména patentové spory dokáží být často pro méně šťastnou stranu téměř likvidační: vzpomeňme na desítky žalob, které svého času „pálil“ Intel proti AMD. Z nich sice skoro žádnou nevyhrál, ale firmě AMD řádně zkomplikoval podnikání.

Velmi nečekaného výsledku se dočkal i spor giganta Hewlett-Packard s další americkou společností Pitney Bowes (což je také docela „těžká váha“ s ročním obratem cca 4 miliardy dolarů, aktivní zejména na americkém trhu v oblasti document managementu, přímého marketingu, řešení v oblasti kopírování/tisku/faxu pro firmy atd.). Pitney Bowes žaloval firmu HP (už v roce 1995 – i americké soudy se dovedou táhnout dlouho!) za zneužití jejích patentů v oblasti vyhlazování hran při tisku; HP tuto technologii, či lépe řečeno „princip tisku“, využívá řadu let ve svých laserových i inkoustových tiskárnách. HP obratem „vypálil“ několik žalob proti Pitney Bowes, což „se dělává“ i bez ohledu na meritum věci, protože většina těchto soudních sporů končí mimosoudním vyrovnáním a je vždycky rozumné vyvíjet na protistranu nějaký tlak.

I zde nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání: společnosti se dohodly na ukončení žalob a vzájemném rozsáhlém křížovém licencování svých patentů. Přátelsky si do náruče ale rozhodně nepadly, protože výsledná dohoda zní, že HP musí firmě Pitney Bowes zaplatit stěží uvěřitelných čtyři sta milionů dolarů odškodného – tato částka napovídá, že soudní proces se chýlil k závěru, a to pro HP velmi nepříznivému. Uvedená částka činí skoro čtvrtinu ročního zisku HP a pro PB to znamená zase téměř zdvojnásobení jejího zisku; k vyrovnání s tak obrovskou finanční převahou pro jednu firmu dochází skutečně zřídka. Je to i docela bolestná rána pro Hewlett-Packard, nejen finanční, ale i po stránce reputace firmy – HP zatím na sobě podobný „šrám“, jako je obvinění (zřejmě navíc prokazatelné) z porušení cizích patentů, nemá, navíc firma má spíše reputaci jako vynikající, pověstný inovátor, který spíše s vlastními vynálezy na trh přichází, než aby kopíroval cizí technologie.

Diskuze (36) Další článek: Corel uvádí novou verzi Bryce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,