Hewlett-Packard překvapil celý svět vysokým ziskem

Pozice managementu je tím určitě posílena, hlasy proti spojení s Compaqem jsou stále slabší.
Počítačový gigant HP ohlásil výsledky, za které by se jistě nestyděl ani v ekonomice v době největšího boomu; je to již několikátá počítačová firma v posledních týdnech, která ohlásila nad očekávání skvělá čísla, takže se stále více ozývají hlasy, že to s tou ekonomikou nebude tak špatné. Světová ekonomika vůbec vykazuje rozporuplné rysy – jedny jako by poukazovaly na recesi (např. rostoucí nezaměstnanost), jiné naopak na dobré zdraví (spotřebitelská nálada a finanční výsledky firem); není tedy jednoduché říci, jak na tom vlastně je a kam se ubírá.

HP utržil 11,4 miliardy dolarů za první letošní čtvrtletí (to končí 31. ledna, firma jej má tedy posunuté oproti kalendáři) při zisku 484 mil. dolarů. Překvapením je hlavně výše zisku – obrat je vcelku v normě a představuje mírný pokles oproti loňským 12,4 miliardy. Zisk ale vyskočil na dvou a půl násobek, loni byl jen 141 mil. dolarů.

Význam výborných výsledků firmy mírně snižuje jeden fakt – skoro o celý zisk se zasloužil „inkoust“, jak pravil analytik z firmy Needham; podle propočtů této firmy totiž 95 % z veškerého čistého zisku firmy z operací připadá právě na oblast tisku, tj. na tiskárny a spotřební materiály k nim. Zde se navíc firmě podařil nedávno nemalý triumf, když vyhrála patentový soud proti šesti výrobcům náhradních náplní do tiskáren. HP byla žalobcem a podařilo se jí u soudu dokázat, že tito výrobci porušují patenty firmy; cílem HP je zastavení dovozu a prodeje těchto kazet (o tom soud ale ještě nerozhodl). Firmě se tedy zjevně vyplatila strategie dotovaných tiskáren, které se prodávají v USA za téměř „nepochopitelné ceny“ jako 49 dolarů a podobně.

V jiných oblastech HP nebyla tak úspěšná jako v tisku: její tradičně silná oblast serverů klesla o 7 % (získali konkurenti IBM a Sun), klesl prodej v oblasti storage i v softwaru, a oblast služeb zachraňoval jen obor outsourcingu se slušným růstem.

Hewlett-Packard ale v nejbližších týdnech trápí něco docela jiného: blížící se akcionářské volby, na kterých se má rozhodnout, zda bude předložené spojení s Compaqem schváleno nebo ne. To je pro firmu zcela zásadní milník: buď fúze projde, a pak „nový HP“ čeká obrovská práce na praktickém uskutečnění splynutí s Compaqem, nebo fúze nevyjde, a v tom případě se pravděpodobně bude muset poroučet současný vrcholný management firmy. Fúze je tedy do značné míry ovlivněna tím, čemu věří akcionáři více: zda současnému managementu Carly Fiorinové (pro fúzi), nebo potomkům zakladatelů, představitelům rodin Hewlettů a Packardů, kteří jsou významnými akcionáři (proti fúzi). Výborné výsledky tak samozřejmě posílily pozici vedení firmy a většina analytiků se shoduje v tom, že by spojení mělo projít.

Diskuze (2) Další článek: Oprava NTFS u Windows XP

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Největší boom, Vysoký zisk, Zisk, Dobré zdraví, Svět, Carlo, Skvělé spojení, Pack, Carla, Zásadní milník, Slušný růst, Světová ekonomika, Needham, Obrovské překvapení, Počítačová oblast, Ekonomika, Páčka, Slušné číslo, Skvělý výsledek, Hewlett-Packard


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu