Hewlett-Packard plánuje „návrat Unixu“

Firma se chce vrátit k patnáctiprocentnímu růstu.
I když si Hewlett-Packard zachovával v minulých letech vynikající pověst co do kvality výrobků a udržoval si slušný zisk, rostl poměrně pomalu. To však má být minulostí – slovy nové ředitelky očekává HP velkou reorganizaci a úsporu jedné miliardy dolarů (!) zejména v operativních výdajích (za podobnými slovy se ovšem často skrývá velké propouštění…); HP má v nejbližším roce dosáhnout růstu 15%, tedy více než dříve. V posledním čtvrtletí HP zaznamenal již slušný růst; nad plán údajně rostla oblast tiskáren a scannerů, zhruba podle plánu PC. Hewlett-Packard otevřeně hovoří o oživení oblasti Unixu v serverech a o „návratu Unixu“; servery na této platformě už nyní zaznamenaly velice silný růst, na rozdíl od PC serverů, jejichž prodej nevzrostl. Hewlett-Packard před několika lety z Unixu ustoupil, čehož využila firmy Sun; ta dnes v unixových serverech válcuje veškerou konkurenci a HP plánuje „odplatu“. Firma chce rovněž prodávat přímo stejně jako její konkurenti v osobních počítačích, firmy Compaq a Dell.

„Revitalizace“ Unixu je pozoruhodná, jenomže pokud se bavíme o tradičním Unixu od HP (HP-UX), je otázkou, zda není již pozdě. Sun Microsystems má náskok, který se bude těžko dohánět, a hodně vpředu je zřejmě i Monterey, nový „sjednocený“ Unix od IBM, SCO a Sequentu. Domníváme se, že pokud se podaří dosáhnout obnoveného úspěchu Unixu, bude to úspěch Linuxu – což znamená, že pro úspěch není rozhodující platforma nebo technická vyspělost (komerční Unixy jsou dnes stále ještě vyspělejší než Linux), ale forma, jakou se software vyvíjí a šíří, tj. je to úspěch free software proti software komerčnímu.

Váš názor Další článek: Windows 2000 – reparácia (keby náhodou...)

Témata článku: Software, Linux, Unix, Hewlett Packard (HP), Slušný růst, Pack, Monterey, Návrat, Scanner, Páčka, Plán, Velký plán, Hewlett-Packard, Velké propouštění, Komerční let, Software na Heureka.czDen D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10