Hewlett-Packard nebude používat všude jen vlastní grafiku

Ve špičkové grafice je to jako na houpačce, nebo možná jako na hodně roztočeném řetízkovém kolotoči: jen se čeká, až někdo odpadne a odletí do pekel.
HP bude v řadě svých stanic Kayak používat grafiku AccelGalaxy od firmy Evans&Sutherland – taková je poslední zpráva, která doplňuje řadu zajímavých přesunů na tomto poli (Dell, Intergraph atd.). Hewlett-Packard zhruba sedm let vyvíjí grafiku s názvem Visualize, se kterou se mu už podařilo prakticky dohnat SGI, nedávno ji posunula z Unixu i na PC. Nižší a střední Kayaky ale budou nyní implementovat grafiku od E&S, což je už druhé významné vítězství této zajímavé grafické firmy – kdysi legendy, pak téměř zapomenuté, ba zkrachovalé, a nyní opět na výsluní. Tyto karty se budou montovat od nejnižších Kayaků až po modelů XU s cenou cca 6000 USD; teprve a pouze nejvyšší model Kayak XW se osazuje grafikami Visualize FX-4 a FX-6 se zhruba dvojnásobnou grafickou výkonností.

Živě komentuje: snad není nejistější byznys než jsou grafické karty, firmy doslova přicházejí a odcházejí. Není lehké trefit správný vývojový směr, a i ten vždy trvá několik let – a výrobci počítačů dovedou přejít z jedné značky na druhou bez mrknutí oka. V běžné grafice je nyní nejprodávanější ATI a Matrox, na vrcholu se to mele doslova z měsíce na měsíc, a nejnovějším příchozím je právě karta AccelGalaxy od E&S. Proč ji montuje i Hewlett-Packard, který jinak disponuje kartami vlastními, je jasné: AccelGalaxy je poměrně levná grafika, a přitom dosahuje padesátiprocentní výkonnosti Visualize FX-6, která je naopak značně nákladná (je osazena například čtyřmi čipy PA-RISC od HP, které jinak pohánějí unixové servery této firmy). Nicméně, do půl roku může být a zřejmě bude opět všechno jinak.

Váš názor Další článek: Ještě k Bojkotu: kopat do mrtvoly dovoleno

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Evans, Kayak, Grafik, Nejprodávanější model, Levná řada, Levná grafika, VLA, Graf, Pack, Grafika

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost