Hewlett-Packard nadále vyvíjí své PA-RISCy a Intelu se nebojí

Firma přitom paradoxně před pár lety zahájila společný vývoj s Intelem, který měl ukončit vývoj vlastních procesorů.
Podle údajů od firem, jako je HP, SGI či (tehdy) Digital, je vývoj nové varianty RISCového čipu velmi drahý – stojí okolo dvou miliard dolarů a to jsou sumy, které zaplatí jen hodně velký počet prodaných procesorů, nebo jejich velice vysoká cena. Když firma HP (tuším, že to bylo již před pěti lety!) začala společný vývoj čipu Merced s Intelem, odůvodnila to (o něco později) tím, že výsledkem bude 64bitový procesor, který bude instalovat do svých budoucích high-end serverů a který nahradí právě drahý vývoj čipů PA-RISC.

Dnes je ovšem situace podstatně jiná. Merced se sice přibližuje datu, kdy bude uveden na trh (dokonce už stačil „převléci kabát“, změnit jméno), ale jeho konkurenti naopak pokračují v dalším vývoji svých čipů a dokonce větší rychlostí a s větším úsilím než dříve. Platí to dokonce o čipu Alpha, který mnozí často odepisují, ale jemuž se do hrobečku evidentně vůbec nechce.

Hewlett-Packard, který v některých svých starších prezentacích již zakončoval vývoj čipu verzí PA-RISC 8500, oznámil novou verzi označenou 8600 a také infomoval, že vyvíjí čipy 8700, 8800 a 8900. Čísla těchto čipů mohou mást: co vypadá jako drobná update, jsou ve skutečnosti dramatické pokroky: například čip 8900 má jet na rychlosti 1,2 (!!!) gigahertzu.

PA-RISC 8600 bude na trhu za necelého půl roku, a to na taktu 550 MHz; pro zákazníky je důležité, že jej lze umístit do starých strojů s čipem PA-8500 (s podstatně pomalejším taktem) a tak upgradovat drahé servery. Kromě taktu není 8600 podstatně pokročilejší než 8500, nicméně obsahuje vlastnost zvanou „lockstep režim“, což znamená, že dva čipy u víceprocesorového systému provádějí v naprosto stejný čas naprosto stejné instrukce a výsledkem je daleko vyšší odolnost vůči poruchám (selhání jednoho čipu). HP nesmírně usiluje o „pět devítek“, dostupnost 99.999%, jinými slovy aby byl maximální výpadek 5 minut za rok. U čipu 8600 jsou už na trhu první vzorky, čip 8700 má být na trhu na konci roku 2001 (na rychlosti 700 MHz), čip 8800 pak na 900 MHz nejméně o rok poté.

Živě komentuje: důvody, proč nenastává rychlý konec RISCových čipů, jsou celkem známé. Velcí podnikoví zákazníci, pro které se tyto systémy především vyvíjejí, jsou konzervativní, ale také zkušení – nenechají se opít rohlíkem, vědí, jaké požadavky na systém kladou a která platforma je schopna co splnit. Jsou ovšem také poměrně bohatí, takže cenová výhoda platformy Microsoft+Intel oproti např. Oracle+HP je příliš nedojímá. Současně platí, že především Intel podstatně zaostal u Mercedu za očekáváním, a to jak zpožděním, tak výkonností – a dále že pod tlakem sebou producenti v RISCu/Unixu podstatně „mrskli“: v posledních dvou letech provedli daleko výraznější pokroky než v předchozích pěti. Důsledkem pak je viditelná renesance Unixu (podpořená nemalou „novou vlnou“ Linuxu) na poli serverů.

Hewlett-Packard ale rozhodně nezavrhuje Merced (Itanium). U svých nových serverů (N-class i L-class) může zákazník žádat jak čipy PA-RISC, tak IA-64 (Mercedy); firma však díky nutné podpoře více platforem neušetřila ty peníze, které ušetřit chtěla. Současně ale HP připravuje další proprietární technologie pro zvýšení výkonnosti serverů – bez ohledu na to, jakými druhy čipů jsou osazeny.

Váš názor Další článek: Anketa: TEST změna titulku

Témata článku: Microsoft, Hewlett Packard (HP), Kabát, Mate, Drobný stroj, Rohlík, RISC, Velká odolnost, Drahý vývoj, Hewlett-Packard, Nový kabát, Páčka, Drahý stroj, Pack, Rohlík.cz, Cenová výhoda, Stejný trh, Starý stroj


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky