Hewlett-Packard nabízí vícemonitorové konfigurace

Vícemonitorové sestavy ve standardní nabídce - to je cosi nového.
Konfigurace počítačů pro Windows 98 s více než jedním monitorem byly zatím spíše specialitou, kterou si šikovní uživatelé doma dobudovávali sami a laborovali se správným nastavením grafických karet. Nyní se Hewlett-Packard rozhodl jako jeden z prvních výrobců nabízet vícemonitorové řešení jako standardní sestavu – především je důležité, že používá jedinou grafickou kartu, která je schopna obsloužit až čtyři monitory současně. Počítačová sestava je z řady Kayak-XA, a obsahuje zatím málo známou grafickou kartu Productiva G100-Quad od Matrox Graphics. Karta obsahuje 16 MB paměti a je určena především pro velice rychlé operace ve 2D; není určena pro náročné 3D operace. Celkově karta umí obsloužit současně jakousi virtuální plochu o rozměru 7680x1200 pixelů. Stanice Kayak-XA nepatří v řadě HP k úplně nejvýkonnějším, a vícemonitorová sestava je určena především pro uživatele, kterým je jedno okno málo – v oblasti financí (obří tabulky a přehledy), v plošné grafice, v programování, nebo třeba pro internetové fanoušky, mající obvykle spuštěných deset programů a neustále přebíhající mezi nimi. Kayak-XA je ale vylepšen oproti běžným pécéčkům díky některým zajímavým technologiím ze společné dílny Intelu a HP: je to například 100MHz sběrnice (normálně běží sběrnice na 66 MHz), monitorovací a chladicí systém. Cena systému bez monitorů je stanovena na 129900 Kč (450 MHz Pentium II, 128 MB Ram, 9.1 UltraSCSI disk).

Živě komentuje: osobně nevím o nikom, kdo si zatím pořídil systém s více monitory, nicméně zájem o toto řešení je – spíše se jedná o určitou bariéru nezvyklosti či zbytečného luxusu, která se těžko překonává. HP ale často přichází s novými, nezvyklými řešeními, a zrovna v tomto případě věřím v úspěch, i když bude asi postupný.

Váš názor Další článek: Computer 1/99

Témata článku: Programování, Hewlett Packard (HP), Sestavy, NAB, Pack, Více, Kayak, Náročná operace, Konfigurace, Rychlý přehled

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost