Hewlett-Packard kupuje divizi PwC a získává tak najednou třicet tisíc školených konzultantů!

Je to obchod, který přijde hodně draho, ale HP se díky němu chce konečně vyrovnat svému věčnému konkurentovi, firmě IBM.
Dobře zvládnutý konzultační byznys nese skvělé peníze: to dobře znají největší počítačové společnosti (IBM, HP, Sun, Compaq/Digital atd.), ale také firmy, patřící mezi tzv. velkou pětku v oblasti účetních auditů (konkrétně jde o společnosti Andersen Consulting, Ernst&Young, Deloitte&Touche, PricewaterhouseCoopers a KPMG). Ideálním příkladem je právě firma IBM, které historicky konzultační oblast vynáší nejvíce zisků a která ji navíc může kombinovat se svými hardwarovými a systémovými nabídkami – vzniká tak skutečný „systémový integrátor“ (tento význam se ale používá u nás častěji než ve světě), kde jedna firma současně provádí zákazníkovi konzultace, zavádění systému i vlastní dodávku hardware a software. IBM se snaží její konkurenti vyrovnat, ale zatím marně – Compaq sice pohltil desítky tisíc převážně konzultantských pracovníků s Digitalem, ale v realizaci to skřípe, firma Sun byla léta čistě „železářská“ a až nyní začíná nabírat konzultanty rychlým tempem, a Hewlett-Packard se svou velkou diverzifikací nedokázal dát tomuto tématu velkou prioritu. Až se zjevně razantní paní šéfovou se věci mění, a tak přišla nabídka k odkoupení celé konzultantské divize od společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), kombinací hotovosti a akcií HP. Nejde o levný nákup – HP to přijde zhruba na 18 miliard dolarů, část v hotových penězích, část ve vlastních akciích.

Proč by měl ale PwC svou lukrativní divizi prodat? Důvod je zde jednoduchý: americká vládní komise pro dohled nad čistotou podnikání (SEC, Security and Exchange Commision) několik let upozorňuje na to, že právě kombinace auditu a konzultace pod jednou střechou vede ke křížení zájmů a k možným nekalým postupům – SEC tedy vyzval všechny firmy z velké pětky, aby své konzultační divize oddělily od toho, co jim „přirozeně“ náleží, tedy od auditu.

Pokud k transakci dojde, získá HP skutečnou „armádu“ 31 500 konzultantů a vlastně dojde k podobné situaci, jako když před pár lety Compaq pohltil firmu Digital. Compaq ale nedokázal takto velké sousto bez problémů pozřít a podobné potíže můžou čekat i HP. PwC by měl být od HP výrazně vzdálenější a měl by fungovat jako samostatná dceřinka: zde ale nastává druhý možný problém: zda – zjednodušeně řečeno – bude nová dcera doporučovat k nákupu především hardware od HP. Konzultační firmy či skupiny by měly být v otázce doporučování hardwarové platformy velmi nezávislé, jinak to nejsou skupiny konzultační, ale lobbyistické a zákazník k nim nepojme důvěru. Na druhé straně ale cílem této akvizice je podpořit prodej hardware od HP – firma by stěží kupovala tuto divizi, kdyby v budoucnu podporovala nejvíce prodej hardware např. od Sun Microsystems. Proto je také nejvíce konzultačních firem nezávislých, nesouvisejících s žádnou hardwarovou společností, a IBM se svou nesmírně širokou a špičkovou vlastní nabídkou je právě onou výjimkou, která potvrzuje pravidlo.

Váš názor Další článek: Computer 19/00

Témata článku: Hardware, Byznys, Hewlett Packard (HP), Divize, Páčka, Young, Audit, TRI, Kup, Velká skupina, Hewlett-Packard, PwC, Největší potíž, Pack, Střecha, Nezávislý audit, Deloitte, HP Compaq, Tisíc, Ideální kombinace, Velký nákup, Konzultant


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč