Hewlett-Packard: koho postavíte ke kormidlu?

Carly Fiorina je venku z firmy, akcionáři dosáhli svého. Nahradit ji bude těžší – nevíte o někom s vizí, která postaví HP zpátky do čela?
Hewlett-Packard: koho postavíte ke kormidlu?

Generál v sukních

Carly Fiorina, dnes už bývalá ředitelka společnosti Hewlett-Packard, se nepoddá snadnému hodnocení; můžete ji právě tak chválit, jako kritizovat. Zvládla na jedničku komplikovanou fúzi své firmy s Compaqem – to je dnes dáváno za učebnicový příklad, jak lze spojit dvě obří firmy rychle a relativně bezbolestně. Jenomže současně je možné, že tato fúze byla nesprávná a firmu poškozující: byznys s osobními počítači je stále méně zajímavý a firma IBM, klíčový konkurent HP, se jej dokonce zbavila ve prospěch čínského assemblera. Společnost HP zaplatila za Compaq 19 miliard dolarů – z dnešního pohledu asi příliš moc.

Fiorina zavedla ve firmě tvrdou kázeň (po internetu koluje přezdívka „Darth Vader v sukni“), ale současně, jak namítají potomci otců-zakladatelů firmy, ji zbavila její „duše“, její jedinečné firemní kultury. Fiorina dokázala, že umí firmu řídit – ale nedala jí jasnou, „velkou“ inovační strategii či vizi; v tom určitě zaostává např. za Stevem Jobsem z Apple nebo i Samem Palmisanem z IBM. Vzhledem ke krizi, která u výrobců v IT panovala v letech 2000-2003, je možné, že Fiorina pomalu zachránila HP před pádem. Nebo naopak: že by to s někým jiným bylo mnohem lepší.

Proč tedy musela Fiorina odejít? Je pravda, že HP neposkytuje ten typ výsledků, který milují akcionáři – akcie firmy nerostou. HP je pro burzovní analytiky firmou s nejasnou pozicí a nejasnou budoucností: je to výrobce tiskáren? Je to výrobce osobních počítačů? Je to systémový integrátor? Na co se hodlá v budoucnu soustředit? Na toto všechno současně?

Odveta akcionářů

Odchod Fioriny (sloužila firmě pět a půl roku) je ale jistě také výsledkem a určitou „pomstou“ části akcionářů, zejména představitelů obou zakladatelských rodin, kteří jí nemohou odpustit veřejnou roztržku a to, že tehdy (při fúzi s Compaqem) prosadila proti jejich názoru ten svůj. Ovšem, Fiorina při nástupu slíbila, že pod jejím vedením firma poroste o 15 % ročně – a to se nestalo ani vzdáleně.

Potomci Hewletta a Packarda vyčítají Fiorině příliš autoritářský způsob vedení a život supermanažera, který je neslučitelný se skromnými hodnotami původního HP. Zatímco její předchůdce Lewis Platt si sedl do turistické třídy a letěl sám, ve Fiorinině speciálu se musela po jejích cestách po světě vyskytovat i její osobní kadeřnice. (Michael Kanellos, výtečný analytik z News.com, cituje jednu poučnou příhodu: když „interviewoval“ Michaela Capellase, šéfa právě pohlceného Compaqu, a ptal se jej na důvody, proč odchází, Fiorina, která byla při rozhovoru přítomna, řekla: „Já na to odpovím.“)

Carly Fiorina, která odchází s poměrně vysokým odstupným (21,1 mil. dolarů), má i své příznivce, jde zejména o zástupce ženské komunity mezi špičkovými manažery. Objevují se tvrzení o „sexismu“ rozšířeném hlavně mezi technologickými společnostmi, ve kterých je výrazně méně ženských manažerů, než kolik činí průměr.

Nepodařený tah

Nad dnešním HP se stále vznáší stín akvizice Compaqu. Společnost se chtěla před pohlcením této firmy vydat v akvizicích zcela jiným směrem – chtěla koupit konzultační divizi od PriceWaterhouseCoopers, aby soutěžila lépe s IBM v systémové integraci, ale pak od ní z ne úplně jasných důvodů odstoupila. (PwC byla krátce poté koupena právě IBM, a je to dnes hodnoceno jako dobrý krok.)

Firma HP se pak obrátila úplně jiným směrem, za klíčového konkurenta byl prohlášen Dell a akvizice Compaqu měla vytvořit nepřekonatelnou, ziskovou jedničku v osobních počítačích. Jenomže to se nepodařilo – Dell dokázal předrůst i spojený HP s Compaqem; obě firmy sice o první příčku v PC urputně soupeří, ale zatímco Dell pohodlně a vysoce profituje, HP nedokáže z osobních počítačů vyždímat zisk.

Další kroky HP

Jakým směrem se má HP vydat? „Stará garda“ mezi akcionáři nechce změnu – firma vystupuje jako podnikatelský konglomerát už padesát let (HP se občas říká „největší frančíza na světě“: firma de facto představuje sloučení několika velmi samostatných jednotek, které spojuje pouze ono cenné logo HP), a stačí se jen vrátit ke starým hodnotám – podpořit kreativitu a „inženýrství“, diskuse uvnitř firmy a konsenzuální rozhodování. Jiní oponují a říkají, že je naopak potřeba dramatická přestavba, že musí přijít velký vizionář, který nenechá ve společnosti kámen na kameni.

Stále častěji se ozývá názor, že by se společnost HP měla oddělit: že by měla vzniknout „tiskárenská“ firma, která si zachová svou obrovskou profitabilitu (danou neutuchajícím přílivem peněz ze spotřebních materiálů), přičemž pécéčka v této divizi zůstanou také, ale budou tvořit vlastně jen jakousi podporu prodeje tiskáren. Jistě bizarní představa před šesti lety, ale dnes nevypadá tak nesmyslně.

Druhá část firmy obsluhující korporace by se měla posílit sloučením s někým z dalších velkých hráčů a měla by tak účinněji konkurovat IBM. Velká Modrá je ve svém hlavním podnikání (služby) stále o krok vpředu: rychlejší přechod na Linux, vizionářská představa on-demand a grid computingu, která začíná nabývat obrysy (zatímco „odpověď“ od Hewlett-Packard zvaná adaptive computing toto renomé rozhodně nemá). Firma IBM rozpoznala, že výroba osobních počítačů je spíše slabinou, a ne silou počítačových korporací, o několik let dříve než HP.

Kdo obsadí volnou židli?

Velkou neznámou je nástupnictví po Fiorinové. Její „vyhazov“ přišel poměrně náhle a správní rada firmy zřejmě nemá vybraného kandidáta; řízením firmy je pověřen její málo známý finanční ředitel, což je evidentně dočasné. Server News.com nabídl hned několik kandidátů: mezi nimi třeba Kevina Rollinse, šéfa Dellu (což by byl přestup desetiletí, ale málo pravděpodobný, Rollins to sám vášnivě odmítá), dále je to např. Ed Zander, šéf Motoroly a předtím Sunu, Vyomesh Joshi, vysoce hodnocený šéf divize tiskáren u HP, nebo Michael Capellas, bývalý ředitel Compaqu, který musel před pěti lety právě přenechat místo „silnější“ Fiorinové.

Diskuze (28) Další článek: Symantec představil Norton Internet Security 2005 v češtině

Témata článku: Apple, Byznys, Hewlett Packard (HP), Michael Dell, Největší slabina, Capella, Bizarní představa, Firma, Pravděpodobný kandidát, Jasný důvod, Zajímavá příhoda, Vader, Velká korporace, Carla, Pack, Čínský výrobce, Tiskárny k počítači, Bývalá ředitelka, Darth Vader, Hewlett-Packard, Lewis, Jasná odpověď, Michael, Carlo, PřestavbaWindows 11 poběží rychleji než Desítky a poradí si s novým hardwarem

Windows 11 poběží rychleji než Desítky a poradí si s novým hardwarem

** Microsoft zapracuje na podpoře tabletů a skládacích zařízení ** Windows 11 poběží na rozmanitém hardwaru různých architektur ** První testy také ukazují, že budou rychlejší než Windows 10

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný