Hewlett-Packard je jedničkou v pracovních stanicích. Ještě tak vědět, co to je pracovní stanice

"Pracovní stanice", to je hodně prestižní oblast computingu. HP si nárokuje první místo: právem?
Podle studie Dataquestu obsadil Hewlett-Packard první místo v oblasti "advanced desktop and workstations", zahrnující jak platformu Unix, tak i PC; drží celkem 31% tržní podíl. HP je v tomto průzkumu už třetí čtvrtletí za sebou, podíl se během této doby neustále zvyšuje. Podle zprávy HP prodal během čtvrtletí 88 000 strojů na platformě Windows NT a drží v ní 46,5% trhu; to znamená vedení tři ku jedné k nejbližšímu konkurentovi. V USA za stejnou dobu prodal HP 53 000 jednotek, což je 49% trhu a podstatný náskok před konkurencí.

Živě komentuje: přes veškerou úctu ke Kayakům a vůbec schopnosti HP vyrábět kvalitní pécéčka a dobře je prodávat je nutné brát podobné zprávy s rezervou. Na platformě Unixu je to jasné: co není server, je stanice, a tím sortiment končí. Na platformě PC ale neexistuje exaktní dělení: kde začíná stroj, který má tu hrdost se nazývat pracovní stanicí? Technici nejčastěji řeknou: jsou to všechno pécéčka, některá lepší a některá horší, čímž dávají najevo kontinuální přechod od nejslabších strojů k x-procesorovým "dělům" s Xeonem 450.

Firmě Hewlett-Packard se podařilo lépe než jiným výrobcům své PC-pracovní stanice vydělit jako separátní řadu - nazvala je "Kayak" a zcela vědomě vytváří marketingovou propast mezi těmito stroji a obyčejnými Vectrami. Ostatní výrobci, snad s výjimkou Intergraphu, který se pouze soustřeďuje na tyto stanice, takto dramaticky produktové řady nerozdělují, popřípadě nazývají "workstationem" stroje, které začínají až velice vysoko (u HP se nejnižší Kayaky prodávají i pod 2000 USD, takže vlastně jako obyčejné stolní počítače).

Váš názor Další článek: 44rychlostní CD-ROM - opravdu tolik potřebujete?

Témata článku: Windows, Hewlett Packard (HP), Jed, Pracovní stanice, Nejbližší doba, Stroj, Pack, Kayak

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost