Hertz, Bernoulli i ENIAC

Dny tohoto týdne nabízejí možnost připomenutí například německého fyzika Henricha Rudolfa Hertze, ze světa matematiky pak hned dvou zástupců rodiny Bernoulliů. Aktuální události nakonec zastoupí historický počítač ENIAC.

Bádání Heinricha Rudolfa Hertze

Tento týden si v rámci pravidelného kalendária pozornost zaslouží například známý německý fyzik Heinrich Rudolf Hertz, který počátkem osmdesátých let devatenáctého století prokázal existenci rádiových vln a dále ukázal, že tyto vlny jsou elektromagnetickým vlněním o různé frekvenci.

Klepněte pro větší obrázek

Heinrich Rudolf Hertz (zdroj: Stephan Hertz)

Heinrich Rudolf Hertz se narodil dne 22. února v roce 1857, místo na řádcích tohoto pokračování kalendária mu tak náleží vzhledem k datu jeho smrti, která přišla 1. ledna roku 1894. Rodištěm se mu stal německý Hamburk a již od brzkého mládí získal přívlastek dítěte, které rádo konstruuje prakticky cokoliv. V pozdějším studijním věku se po zisku titulu na závěr svých doktorských studií začal naplno věnovat teoretické fyzice.

V roce 1888 pak Hertz dokázal, že elektromagnetické vyzařování má vlastnosti vlnění, tedy se například láme, odráží nebo ohýbá. Během své práce hojně využíval dřívějších poznatků Jamese Clerka Maxwella, později také sám objevil fotoelektrický jev. Na jeho počest nakonec byla pojmenována jednotka frekvence, tedy Hertz.

Další informace:
Česká biografie na stránkách serveru Converter.cz.
Anglická verze životopisu v rámci Wikipedie.

Rodina známých Bernoulliů

V souvislosti s prvním lednovým týdnem nesmí zůstat stranou ani rodina slavných matematiků s příjmením Bernoulli, jmenovitě se současné připomenutí váže k Johannu Bernoullimu a Jacobu Bernoullimu. První z nich se narodil dne 27. července roku 1667 ve švýcarské Basileji, zemřel pak 1. ledna v roce 1748. Podle původu citace se můžete v případě Jacoba Bernoulliho setkat také s křestním jménem v podobě Jean nebo John.

Klepněte pro větší obrázek

Johann Bernoulli (zdroj: Mathematik.ch)

Druhý ze jmenovaných Bernoulliů, tedy Jacob Bernoulli, se narodil 6. ledna v roce 1655 a se svým bratrem Johannem později začal pracovat na výzkumu infinitezimálního počtu, sám se však začal zajímat také o pravděpodobnost a teorii čísel. Pokud však rodinu Bernoulliů vezmeme ze širšího pohledu, nejvíce se v ní na poli vědy proslavil Daniel Bernoulli, který vešel do povědomí jako skutečně historicky významná osobnost. Právě Daniel dal totiž vzniknout takzvané Bernoulliho rovnici, jejímž důsledkem se pak stal dobře známý hydrodynamický paradox.

Celá rodina Bernoulliů výrazně přispěla k vývoji matematiky i fyziky v průběhu doby svého působení, na webových stránkách tak máte možnost nalézt některé věnované nejen jednotlivým zástupcům, ale přímo celému rodinnému „klanu“. Jedním z takovýchto zdrojů informací se může stát například ta s názvem Bernoulli family, který přináší ucelený pohled do odpovídající kapitoly vědecké historie.

Další informace:
Úvod do života Jakoba Bernoulliho na stránkách encyklopedie Britannica.
Biografie Johanna Bernoulliho na stránkách anglické Wikipedie.

Žádný drobeček jménem ENIAC

Z aktuálních událostí, jejichž historické kořeny jsou pevně prorostlé sedmicí dnů tohoto týdne, pozornost jednoznačně zasluhuje počítač ENIAC – právě 1. ledna v roce 1946 jej totiž dvojice vědců John Mauchly a J. Presper Eckert dokončila. Počítač ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) se přitom začal blížit ke konci již na podzim roku 1945, nakonec byl celý stroj dne 15. února v roce 1946 věnován Pensylvánské univerzitě.

Počítač ENIAC samozřejmě nepatřil mezi nejmenší technické výtvory ani co do obsazené plochy, jelikož zabíral přes dvě stovky metrů čtverečných a váha se blížila třiceti tunám. Základem funkčnosti se stalo zhruba dvacet tisíc elektronek a při dostatečném chlazení (které zajišťovaly dva letecké motory) zvládl pět tisíc operací za vteřinu. Během svého působení na Pensylvánské univerzitě napomáhal při výpočtech trajektorií balistických střel, podílel se však také například na řešení problému co možná nejpřesnější předpovědi počasí.

Další informace:
Počítač ENIAC na českých stránkách FI MUNI.
Anglická stránka Wikipedie věnovaná počítači ENIAC.

Diskuze (3) Další článek: ATI R600 poráží GeForce 8800 GTX!

Témata článku: 19. století, Známý fyzik, Nejmenší plocha, Německý stroj, Bernoulli, Paradox, Významná osobnost, Česká Wikipedie, Hertz, Chlazení motoru, Muni, Celá rodina, Střela, Basilej, Daniel, Historický počítač, Letecká střela, Slavný matematik


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 137

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch