Počítače | Grafické karty | vodní chlazení

Herní počítač Alienware Aurora R11 má unikátní systém vodního chlazení

Společnost Alienware, která patří pod Dell, představila nový výkonný herní desktopový počítač Aurora R11, jenž vyniká speciální věcí – nezvyklou konstrukcí vodního chlazení.

Vodní chlazení se standardně skládá z vodního bloku, který může být na procesoru nebo grafické kartě, trubic, radiátorů s ventilátory a také pumpou, jež zajišťuje rychlý průtok vody v celém systému komponent vodního chlazení.

Alienware použil „Rad Card“ od Asetecu, který se chlubí tím, že jde o první řešení hybridního radiátoru pro slot PCI Express. Pod grafickou kartou se tak nachází druhé zařízení, které na první pohled vypadá jako další grafika, jedná se ale o velký radiátor s integrovanou pumpou a ventilátorem.

Ventilátor žene teplý vzduch přes radiátor ven ze skříně a dle Asetecu je toto řešení o 69 % tišší a snižuje teploty o 20 % oproti běžnému vzduchovému chladiči. Nový systém chlazení je zatím dostupný pouze s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2080 Super, ale lze předpokládat, že se podpora postupně rozšíří, alespoň pokud se řešení osvědčí.

Jednou z dalších výhod je totiž i úspora místa oproti běžného vodnímu chlazení, byť je nutné počítat s tím, že už si do systému nedáte další grafickou kartu, respektive sloty budou dostupné jedině přes extendery.

Diskuze (4) Další článek: Na planetě WASP-76b prší tekuté železo. Bude to chtít pořádný deštník

Témata článku: Hardware, Počítače, Grafické karty, Dell, vodní chlazení, Základní desky, Herní počítač, Ventilátor, Alienware, Alien, PCI Express, Radiátor, Karta, Systém, Chlazení, Unikátní systém, Grafická karta, Počítač, Herní

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači